Wednesday, 10 August , 2022
تبلیغات
19
کاظم خاوازی:

۸۴ درصد واکسن‌های انسانی را مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی تولید می‌کند

  • کد خبر : 2965
  • 01 آگوست 2021 - 11:43
۸۴ درصد واکسن‌های انسانی را مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی تولید می‌کند
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سرجمع واکسن‌های وارداتی به علاوه واکسن‌های تولیدی، ۸۴ درصد واکسن‌های انسانی را مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی تولید می‌کند.

به گزارش جهان تیتر، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی با حضور در برنامه ”نگاه یک“ شبکه یک سیما درباره واکسن «کوو پارس» با اشاره به این که مؤسسه رازی، یکی از مؤسساتی است که ۹۴ درصد از واکسن‌های تولیدی مرتبط با بخش انسانی را در داخل ایران تأمین می‌کند، افزود: ۶ درصد را هم مؤسسه پاستور تولید می‌کند. در سرجمع واکسن‌های وارداتی به علاوه واکسن‌های تولیدی، ۸۴ درصد واکسن‌های انسانی را مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی تولید می‌کند.

خاوازی اضافه کرد: این مؤسسه حدود ۹۷ سال قدمت دارد و تجربه ساخت بسیاری از واکسن‌ها را دارد و بسیاری از شرکت‌های بزرگ با این مؤسسه ارتباط دارند و خواستار بخشی از دانش فنی این مؤسسه هستند.
وی با بیان اینکه این مؤسسه بیش از ۹۷ درصد واکسن‌های دام و ۲۵ درصد واکسن‌های طیور را تولید می‌کند، گفت: در وزارت جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری از ایجاد شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌شود تا این دانش به بخش خصوصی هم منتقل شود.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مؤسسه رازی یکی از واحد‌های بزرگ تولید حیوانات آزمایشگاهی است، افزود: این مؤسسه بیش از ۵۰۰ حیوان را مورد بررسی قرار داد بنابراین آزمایشات پیش بالینی خود را با قدرت بسیار زیادی آغاز کرد و این تیم شامل حدود صد نفر بود و پس از آن، مجوز ورود به کارآزمایی بالینی ۱ و ۲ را با هم گرفت.
آقای خاوازی با اشاره به اینکه مجری این کار، دانشگاه علوم پزشکی ایران بود، اضافه کرد: بخش نخست و دوم به پایان رسید و مدارک را به سازمان غذا و دارو دادیم و امیدواریم این سازمان هر چه زودتر اجازه ورود ما را به کارآزمایی بالینی ۳ صادر کند.
وی گفت: بر اساس شیوه نامه‌ای که توسط مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی تهیه شده است با ۲۵ هزار نفر وارد بخش سوم خواهیم شد.
آقای خاوازی تأکید کرد: این واکسن از افتخارات جمهوری اسلامی ایران و از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار است.
وی گفت: اکنون حدود ۷۰۰ هزار دُز آماده داریم و ۵۰ هزار دُز هم برای کارآزمایی بالینی کنار گذاشته شده است و به محض این که اجازه بدهند، تزریق این واکسن‌ها انجام و همزمان هم تولید آغاز می‌شود و از شهریور به بعد، خط تولید این واکسن آماده به کار خواهد شد.
آقای خاوازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مأموریت وزارت جهاد کشاورزی در همه دنیا مشخص است، گفت: این وزارت با منابع پایه اعم از آب، خاک، جنگل و مرتع باید ذخایر ژنتیکی را برای نسل‌های آینده حفظ کند و حداکثر بهره برداری پایدار را از آن انجام دهد تا بتواند غذا تولید و از بخش منابع انسانی خود یعنی کشاورزان دفاع کند و آن‌ها را با درآمد خوب پایدار نگه دارد.
او با اشاره به حساسیت‌های سیاست گذاری در بخش کشاورزی گفت: در این بخش، هر سیاست گذاری که قرار است اتفاق بیفتد، اگر به خوبی چکش کاری نشده باشد یا به از بین رفتن تولید کننده و یا نارضایتی مصرف کننده منجر می‌شود و یا بخشی از حلقه‌ای از زنجیره یک صنعتی را نابود می‌کند.

تاکیدبر لزوم مدیریت یکپارچه زنجیره ارزش محصولات کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی، مدیریت یکپارچه زنجیره ارزش محصولات کشاورزی و غذا را از دیگر بحث‌های مهم برشمرد و افزود: هر کشوری که مدیریت این بخش در آن یکپارچه و یکدست‌تر و تحت کنترل‌تر باشد می‌تواند همه اهداف تولید کننده، مصرف کننده و صنایع مرتبط را تأمین کند.
آقای خاوازی اضافه کرد: به جز این مدیریت یکپارچه، میزان وابستگی کل این زنجیره به بیرون از کشور نیز اهمیت دارد و هر چه در زنجیره‌های تولید غذا وابسته به بیرون از کشور باشیم می‌تواند به شدت تحت تأثیر قرار گیرد.
وی با اشاره به این که در ابتدای مسئولیتش در وزارت جهاد کشاورزی، کشور با کمبود نهاده‌های دامی مواجه شد، گفت: با تصمیمات خوب رئیس جمهور، معاون اول، وزیر صمت و بانک مرکزی، توانستیم این مشکل را کنترل کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: جوجه ک‏‎ُشی هم از دیگر مشکلات و چالش‌های ما بود، همچنین کرونا مشکلاتی را ایجاد کرد، در ابتدای کار با انبوهی از مشکلات و چالش‌ها مواجه شدم، زمانی که تحریم بر روی اقتصاد کشور خیمه زد و فشار آورد و با لرزش ساختار اقتصاد کشور؛ بخش کشاورزی هم به لرزه در آمد.
آقای خاوازی اضافه کرد: با انجام راهکار‌هایی توانستیم سال ۹۹ را به عنوان بخش موفق در کشاورزی سپری کنیم.
او با اشاره به ساختار و مراحل و پیچیدگی‌های تولید گوشت مرغ کشور گفت: برای تولید مرغ باید از حدود ۱۶ ماه پیش، برنامه ریزی کرد؛ در بخش «مرغ اجداد» وابسته هستیم و باید وارد کنیم و به حدود ۲۵۰ هزار قطعه مرغ اجداد در سال نیاز داریم.
آقای خاوازی افزود: باید حدود ۱۷ میلیون تن نهاده وارد کنیم و کل زنجیره باید تحت نظارت دامپزشکی باشد.
وی اضافه کرد: با اقدامات فنی که انجام دادیم توانستیم گوشت مرغ را به اندازه کافی و طبق برنامه، تولید کنیم و گره‌های تولید را باز کردیم.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در طول سالیان زیاد، کسی به کار‌های پایه‌ای توجه نکرد و به بسیاری از هسته‌های اولیه مورد نیاز بخش کشاورزی ازجمله کود، بذر و مرغ لاین و تخم گذار، توجه نشد.

نظام توزیع در داخل کشور مشکلات زیادی دارد

خاوازی با بیان اینکه نظام توزیع در داخل کشور مشکلات زیادی دارد، افزود: اکنون وزارت بازرگانی در دل وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیز در دل همین وزارت است؛ وظایف قانونی آنها، پایش بازار است و وزارت جهاد کشاورزی، تشکیلاتی برای نظارت و پایش بازار ندارد.
آقای خاوازی گفت: اصناف زیر نظر وزارت صمت هستند بنابراین این وزارت باید بازار را پایش کند و به محض به وجود آمدن اختلاف قیمتی در نرخ مصوب و بازار، ورود و نظارت کند.
او افزود: دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی، تلاش زیادی کرد، اما این موضوع، محقق نشد و اگر می‌شد خوب بود.
آقای خاوازی تاکید کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی اختیارات لازم را داشته باشد به نفع کشاورزان و مصرف کننده است.

بیشتر بخوانید:

آغاز تولید واکسن با همکاری ایران در کوبا از هفته آینده

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=2965

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.