0
بذرپاش در جمع خبرنگاران:

گزارش تفریغ بودجه مهم ترین سند نظارت مالی کشور است

  • کد خبر : 6703
  • 22 سپتامبر 2021 - 9:48
گزارش تفریغ بودجه مهم ترین سند نظارت مالی کشور است
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: گزارش تفریغ بودجه نیز مهم ترین سند نظارت مالی کشور است و انتشار عمومی می‌یابد تا به دست مردم و مدیران کشور برسد.

به گزارش جهان تیتر، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به ارائه گزارش تفریغ بودجه ۱۳۹۹ به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه برنامه اداره سالیانه کشور و مهم ترین سند مالی به شمار می‌رود. گزارش تفریغ بودجه نیز مهم ترین سند نظارت مالی کشور است و انتشار عمومی می‌یابد تا به دست مردم و مدیران کشور برسد.

وی ادامه داد: یکی از اهداف ما در دیوان محاسبات، کاهش زمان ارائه گزارش تفریغ بودجه است که سال پیش یک ماه زودتر از مهلت قانونی گزارش تفریغ بودجه ۹۸ را ارائه کردیم و امسال گزارش تفریغ بودجه ۹۹ را در شهریورماه گزارش دادیم.

رئیس دیوان محاسبات کشور اظهار کرد: ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه یعنی لایحه بودجه سال آینده کشور می‌تواند واقعی‌تر و دقیق‌تر و با نگاه نظارتی دیوان بهتر تدوین شود.

بذرپاش بیان کرد: با ارائه زودهنگام گزارش تفریغ بودجه نمایندگان مجلس هم می‌توانند اصلاح بیشتری در لایحه بودجه داشته باشند و احکام اجرا نشده و رعایت نشده بازنگری شوند و تدوین برنامه اداره سالیانه بهتر و موثرتر رقم بخورد.

وی با بیان اینکه امسال همزمان به بودجه ۱۴۰۰ نیز در بازه‌های زمانی دو ماهه رسیدگی می‌کنیم، تصریح کرد: گزارش‌های دو ماهه ما به مدیران و مجلس ارائه خواهد شد و در حقیقت سیاست پیشگیری در برابر مچ‌گیری را تداوم خواهیم داد.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: با رسیدگی‌های دو ماهه به بودجه جاری، بودجه کشور انحراف کم تری پیدا می‌کند و می‌توانم قول بدهم بودجه سال ۱۴۰۱ در کنار گزارش تفریغ ۱۳۹۹ و همچنین رسیدگی‌های دو ماهه دولت جدید و مجلس بودجه ۱۴۰۱ را با احکام موثرتر و کسری کم تر ارائه خواهند کرد.

بذرپاش تاکید کرد: احکام اجرا نشده و معطل مانده در نامه‌های جداگانه به وزرا ارائه شده که نتیجه آن نگاه واقع‌بینانه به بودجه خواهد بود.

وی بیان کرد: از ابتدای امسال ۷ قانون حوزه تولید را به عنوان مهم ترین قوانین ارزیابی کردیم و درباره بخش‌های مرتبط باهر وزیر نامه‌هایی را به وزرای دولت دادیم تا همت کنند و مواد قانونی معطل مانده اجرا شود.

رئیس دیوان محاسبات گفت: مدیران دلایل عدم اجرای قوانین را نبود منابع کافی و تدوین شدن آیین‌نامه‌های اجرایی و مسائلی از این دست می‌دانند که اگر شرایط مناسب مهیا باشد و قانون اجرا نشود، ما به عنوان ترک فعل رسیدگی جدی و ورود خواهیم داشت.

بذرپاش اضافه کرد: بسیاری از مسئولان دولتی اظهار می‌کنند باید آیین‌نامه‌های اجرایی مواد قانونی وضع شود و بسیاری از قوانین منتظر همین مسئله تدوین آیین‌نامه هاست.

رئیس دیوان محاسبات کشور درباره راه‌اندازی سامانه نظارتی ۱۹۸ این دیوان بیان کرد: راه اندازی این سامانه در راستای شعار دیوان فناورانه مردم پایه است تا مردم بتوانند گزارش‌های خود را درباره دستگاه‌های اجرایی ارائه کنند.

وی ادامه داد: بیش از ۳۲ هزار تماس از سوی مردم به این سامانه انجام شده که مهم‌ترین موضوع‌های تماس ها، رشوه، کم‌کاری، ترک فعل و پاسخگو نبودن مسئولان به ارباب رجوع بوده است. در این میان گزارش ترک فعل بیشترین سهم را داشته است.

بذرپاش یادآور شد: این میزان تماس عدد خوبی است. دیوان محاسبات و مسائل مربوط به دستگاه‌هایی را که از بودجه استفاده می‌کنند، مورد بررسی قرار می‌دهد و دیگر موضوع‌های متفرقه را به دستگاه‌های مربوطه ارائه می‌دهد. اگر مسئله‌ای ناشی از ترک فعل باشد حتما رسیدگی خواهیم کرد.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=6703

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.