Sunday, 5 February , 2023
تبلیغات
5

کشف سکونتگاهی ۸ هزار ساله در عربستان

  • کد خبر : 17791
  • 13 آگوست 2022 - 18:52
کشف سکونتگاهی ۸ هزار ساله در عربستان
سکونتگاه ۸ هزار ساله‌ای که در عربستان کشف شده است می‌تواند نگاه جامع تری از زندگی مردمان باستان ارائه کند.

به گزارش جهان تیتر، سکونتگاهی ۸ هزار ساله توسط گروهی از باستان شناسان سعودی و فرانسوی که در جنوب غربی ریاض، پایتخت عربستان سعودی کار می‌کردند، کشف شد.

به گزارش artnews، این تیم به رهبری کمیسیون میراث عربستان سعودی، بقایای دوران نوسنگی را با استفاده از اسکن لیزری، عکاسی هوایی، هواپیما‌های بدون سرنشین و اشکال مختلف نقشه برداری کشف کردند. این سکونتگاه در محوطه باستانی «الفاو» کشف شده است. قبل‌تر نیز در این مکان شواهدی از وجود یک شبکه قدرتمند تجاری که نیاز‌های یک شهر باستانی را تامین می‌کرد کشف شده بود.

تیم تحقیق کننده در حاشیه کوه طویق، معبدی سنگی و قطعاتی از محراب یافتند. باستان شناسان گفتند که این‌ کشفیات درک عمیق تری از اعمال مذهبی در این شهر باستانی فراهم می‌کند همچنین باید اشاره کرد که سکونتگاه باستانی با ۲۸۰۷ گور مربوط به دوره‌های زمانی مختلف همراه بود. زمین این منطقه با سنگ نبشته‌های عبادی که یکی از آن‌ها خطاب به یکی از خدایان باستانی بود، آراسته شده بود.

این تیم همچنین پایه‌های چهار ساختمان تاریخی، تعدادی برج و حیاط‌های روباز را شناسایی کردند که همگی دارای مخازن زیرزمینی برای ذخیره آب برای مصارف کشاورزی بودند. علاوه بر این، باستان شناسان شواهدی از یک سیستم آبیاری پیچیده یافتند که دارای کانال‌ها و آب انبار‌هایی بود که برای آبیاری چندین مزرعه کشاورزی استفاده می‌شد. دسترسی به آب باعث شد تا شهر در میان یکی از خشک‌ترین بیابان‌ها رشد کند.

نقاشی‌های صخره‌ای حک شده در کوه توایگ که در این مکان یافت شده است، فعالیت‌های روزانه مانند جنگ، شکار و سفر را نشان می‌دهد. در حالی که حفاری‌ها و کار میدانی در الفاو در ۴۰ سال گذشته ادامه داشته است، این کشف دید کلی تری از زندگی مذهبی زمان باستانی را ارائه می‌کند.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=17791

ثبت دیدگاه

4 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد دهقانی

مرده شور ببرن عربستان، ما خودمون سکونتگاه شصت هزار ساله داریم، تازه اینجا شیراز، از دره خونه پونزده دقیقه برونم با ماشینم، میرسم به یه سکونتگاه پنجاه هزار ساله. پس ببند.

محمد

اون موقع ۸۰۰۰ سال پیش عربستانی وجود نداشت . حتی حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش که درایران شروع تمدن درایران آریایی شکل می‌گرفت عربستان بیابان غیر قابل سکونت بود ومردم نژاد سامی واحتمالا مردمی از افریقا تازه درحال کوچ بمنطقه و شکل گیری بود. و حتی حدود۲۶۰۰ سال پیش وشکل گیری هخامنشیان ایرانیان بخاطر غیر قابل سکونت بودن عربستان رغبتی به ورود به صحرای خشک عربستان را نداشتند .درصورتی که بیشتر منطقه آسیا حتی مصردراختیار ایرانیان بود.واگر بقایای شهر وسکونتی درآنجا کشف شده باید دید مربوط به چه قوم وقبیله ای بوده.