Friday, 24 June , 2022
تبلیغات
10

چهاردهمین روز از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین

  • کد خبر : 13612
  • 09 مارس 2022 - 23:09
چهاردهمین روز از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین
دو هفته از آغاز اقدام نظامی روسیه در اوکراین می‌گذرد و چند روزی است که شاهد ایجاد گذرگاه‌های امن برای خروج شهروندان اوکراینی از مناطق درگیری هستیم.

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین روز گذشته در پیامی ویدئویی صراحتاً اعلام کرد: «سیزده روز است که فقط وعده می‌شنویم، سیزده روز، زمانی است که به ما می‌گویند کمک در آسمان است، هواپیما‌هایی وجود خواهد داشت، آن‌ها را به ما تحویل می‌دهند؛ مقصر مرگ مردم در اوکراین کشور‌های غربی هستند.»

پیش از این یکی از نمایندگان پارلمان آلمان در سخنرانی خود گفت: «این ناتو بود که به مرز‌های روسیه نزدیک شد. شما روسیه را واداشتید به آغوش چین پناه ببرد. روسیه ۱۵ سال پیش به شما هشدار داده بود.»

این در حالی است که رئیس‌جمهور روسیه به تازگی با تأکید بر این‌که «روس‌ها و اوکراینی‌ها ملتی واحد هستند» گفته است نازی‌های جدید از غیرنظامیان اوکراینی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند؛ نظامیان روسی از وطن خود دفاع می‌کنند و برای از بین بردن نازی‌های جدید در اوکراین تلاش می‌کنند.

روابط مسکو و کی‌یف که پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه دچار تنش شده بود با مداخلات آمریکا و هم‌پیمانانش و دادن وعده‌هایی به اوکراین، به درگیری نظامی ختم شد. کشورهای غربی با وعده عضویت اوکراین در پیمان ناتو، اقدام به افزایش نیروهای نظامی در اروپای شرقی و در نزدیکی مرزهای روسیه کردند.

تاکنون سه دور مذاکره بین هیئت‌های روسی و اوکراینی برای کاهش تنش‌ها برگزار شده است. هیئت مذاکره‌کننده اوکراینی اعلام کرده است در دور سوم مذاکرات با روسیه هر دو طرف موافق هستند که به صحبت‌های یکدیگر گوش دهند و تاکنون بحث مؤثری داشته‌اند.

آمریکا: پایان درگیری‌ها برای آمریکا شکست استراتژیک پوتین است

ویکتوریا نولاند، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد:

لهستان درباره تصمیم خود برای قرار دادن جنگنده‌های میگ-۲۹ خود در اختیار آمریکا با ما مشورت نکرده است.

ما با شرکای اوکراینی خود کار می‌کنیم تا از افتادن تحقیقات بیولوژیکی آن‌ها به دست نیرو‌های روسی جلوگیری کنیم.

ما به مقامات چینی می‌گوییم که فرصتی برای رهبری در این بحران وجود دارد و باید از آن استفاده کنند.

پایان این درگیری برای آمریکا شکست استراتژیک پوتین است.

این درگیری تنها زمانی پایان خواهد یافت که پوتین متوجه شود که رهبری، ارتش و مردم خود را به خطر می‌اندازد و باید مسیر خود را تغییر دهد.

انگلیس: ورود هر هواپیمای روسی به حریم هوایی ما جرم است

خبرگزاری ریانووستی گزارش داد، انگلیس ورود هر هواپیمای روسی به حریم هوایی خود را با یک اقدام مجرمانه برابر دانست.

حمله موشکی روسیه به پایگاه نظامی اوکراین در نزدیکی کی‌یف

شبکه خبری المیادین به نقل از خبرنگار خود در اوکراین از حمله موشکی روسیه به پایگاه نظامی اوکراین در نزدیکی فرودگاه پاریسیون، در شرق کی‌یف خبر داد.

حمله سایبری به وب‌سایت تعدادی از سازمان‌های دولتی روسیه

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، وزارت تحول دیجیتال روسیه گزارش داد که وب‌سایت تعدادی از سازمان‌های دولتی این کشور مورد حمله قرار گرفته است.

وزارت تحول دیجیتال روسیه از هک شدن سرویس نظارت دولتی (ویجت) که متعلق به وزارت توسعه اقتصادی است و در وب‌سایت‌های تعدادی از سازمان‌های دولتی ادغام شده است، خبر می‌دهد. این سرویس ظرف یک ساعت بازیابی شد. سازمان‌های دولتی تحت حمایت جدی و نظارت شبانه‌روزی تیم‌های امنیت سایبری هستند.

زلنسکی: پس از پایان جنگ، باید پای میز مذاکره بنشینیم

به گزارش الجزیره، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین گفت:

من از انگلیس به خاطر موضعش تشکر و قدردانی می‌کنیم.

غرب در حال تهیه پرونده برای حمایت از بازسازی اوکراین است و ما منتظر تصمیمات سخت اتحادیه اروپا علیه روسیه هستیم.

پس از پایان جنگ، باید پای میز مذاکره بنشینیم، مشروط بر این‌که مذاکرات عادلانه و آزاد باشد.

روز سه‌شنبه با نخست‌وزیران هلند، اسرائیل و رئیس‌جمهور فرانسه تماس داشتم و همه از ما حمایت می‌کنند.

روس‌ها به یک خوابگاه در منطقه «ژیتومیر» حمله موشکی کردند.

کریدور‌های بشردوستانه در شهر‌های اوکراین با وجود همه مشکلات کار خواهند کرد.

پنتاگون: پیشنهاد لهستان برای انتقال جنگنده به اوکراین موجب نگرانی همه اعضای ناتو است

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مدعی شد: ما معتقد نیستیم که پیشنهاد لهستان برای انتقال جنگنده‌های لهستانی به اوکراین قابل حمایت باشد.

به گزارش ریانووستی، سخنگوی پنتاگون گفت: پیشنهاد لهستان برای انتقال جت‌های جنگنده به اوکراین نگرانی واقعی همه اعضای ناتو را برانگیخته است.

بایدن واردات نفت و گاز روسیه به آمریکا را ممنوع کرد

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در میان حمایت قاطع قانونگذاران و مقامات احزاب مختلف سیاسی در آمریکا اعلام کرد: واردات نفت و گاز از روسیه به آمریکا را ممنوع اعلام می کنیم. ما این تصمیم را با قاطعیت گرفتیم حتی اگر این کار موجب شود تا قیمت شاخصهای انرژی در آمریکا افزایش یابد.

بایدن در جمع خبرنگاران در کاخ سفید تاکید کرد: این اقدام آمریکا ضربه قدرتمند دیگری از سوی ما به ماشین جنگی ولادیمر پوتین وارد خواهد کرد.

روسیه رسماً از حضور در بازی های جام جهانی محروم شد

فیفا اعلام کرد: به دلیل اقدامات روسیه در حمله نظامی به اوکراین هیئت مدیره این سازمان تصمیم گرفته است مجوز حضور روسیه در بازی های جام جهانی را صادر نکند.

در روزهای اخیر یوفا نیز اعلام کرده بود تیم های باشگاهی روسیه از حضور در رقابتها محروم می شوند.

جنگ اوکراین بدترین بحران پناهجویان در اروپا را رقم زد

سازمان های بشردوستانه در اروپا اعلام کردند: تنشهای نظامی میان روسیه و اوکراین موجب شد بدترین بحران انسانی و پناهجویان از جنگ جهانی دوم تا به امروز در اروپا رقم بخورد.

به گفته منابع خبری آگاه از ابتدای جنگ تا به حال بیش از 2 میلیون پناهجوی اوکراینی که نیمی از آنها کودک بوده اند برای نجات جان خود مجبور به ترک اوکراین شده اند.

مدیر عامل آرامکو: وضعیت اوکراین بحران انرژی در جهان را وخیم تر می کند

امین ناصر، مدیرعامل شرکت نفتی آرامکوی عربستان روز گذشته در یک همایش صنعتی گفت: متاسفانه بحرانی که در اوکراین روی داده است می تواند بحران انرژی در جهان را هر روز وخیم تر کند.

امین ناصر تاکید کرد: با بدتر شدن اوضاع در بازارهای جهانی و دلسرد شدن سرمایه گذاران نفت و گاز، تقاضاهای جهانی برای افزایش تولید از سوی ما مطرح می شود.

وی تصریح کرد: ظرفیت تولید در آرامکو محدود است و نمی تواند پاسخی کافی برای کاهش عرضه جهانی باشد. ما تنها می توانیم روزانه حداکثر 2 میلیون بشکه یعنی تنها 2 درصد از درخواستهای جهانی برای عرضه را تامین کنیم.

روسیه امروز را آتش بس اعلام کرد

میخائیل میزینتسف، رییس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه اعلام کرد: نیروهای روسی از ساعت 10 صبح امروز(چهارشنبه) به وقت محلی مسکو به طور موقت آتش بس اعلام خواهند کرد تا امکان عبور امن غیرنظامیانی که مایل به ترک کی یف هستند فراهم شود.

هنوز مشخص نیست گذرگاه های امن برای عبور پناهجویان از روسیه یا بلاروس عبور می کند یا خیر. پیشتر اوکراین با گذرگاه هایی که از این دو کشور عبور می کرد، مخالفت کرده بود.

اوکراین نیروهای روسیه را به گلوله باران یکی از گذرگاه های امن برای تخلیه پناهجویان از ماریوپل در جنوب این کشور متهم کرده است.

رییس سیا: روسیه به اهداف خود در اوکراین نخواهد رسید

ویلیام جی برنز، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفت: تمام محاسبات و مفروضات ولادیمیر پوتین در مورد اوکراین، قدرت نظامی ناتو و رسیدن به یک قدرت سیاسی در شرق اوکراین اشتباه است.

برنز در ادامه تاکید کرد: پوتین به هیچ کدام از اهداف خود در اوکراین نخواهد رسید و اثربخشی تحریمها از قدرت نظامی وی در روزهای آینده می کاهد.

صندوق بین المللی پول بودجه اضطراری برای کمک به اوکراین را تصویب کرد

کریستالینا جورجیوا، مدیرعامل صندوق بین المللی پول اعلام کرد: بودجه اضطراری 1.4 میلیارد دلاری به منظور ارسال به اوکراین تصویب شده است.

جورجیوا در این باره تاکید کرد: یک بحران غیرقابل تصور با حمله روسیه در اوکراین به وجود آمده است. این اتفاق غم انگیز است و می تواند پیامدهای زیادی به همراه داشته باشد.

بایدن: جنگ اوکراین برای پوتین “هرگز پیروزی” به همراه نخواهد داشت

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز گذشته گفت: پوتین هرگز نمی تواند به یک پیروزی چشمگیر در اوکراین دست یابد. خشم جهانی نسبت به وضعیت غیرنظامیان در مناطق مختلف اوکراین افزایش پیدا کرده و این اصلاً برای پوتین اتفاق خوبی نیست.

بایدن در ادامه تاکید کرد: این حمله بهای سنگینی برای پوتین به همراه خواهد داشت که با ادامه این روند بیش از پیش آشکار می شود.

بانک مرکزی روسیه فروش ارز‌های خارجی را تا ۹ سپتامبر به حال تعلیق درآورد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد بانک مرکزی روسیه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد فروش ارز‌های خارجی در این کشور تا تاریخ ۹ سپتامبر به حال تعلیق در خواهد آمد.

در بیانیه بانک مرکزی روسیه آمده است: “از ۹ مارس تا ۹ سپتامبر ۲۰۲۲، بانک‌ها نمی‌توانند به شهروندان ارز خارجی بفروشند”.

بانک مرکزی روسیه تصریح کرد روس‌ها در این مدت می‌توانند ارز‌های خارجی را با روبل مبادله کنند.

سران عربستان و امارات از گفتگو با بایدن درباره اوکراین و بحران انرژی امتناع کرده‌اند

وال استریت ژورنال اعلام کرد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی از گفتگوی تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که قصد داشته درباره وضعیت اوکراین و احتمال افزایش تولید نفت گفتگو کند، خودداری کرده‌اند.

پیش بینی سناتور آمریکایی از بحران جهانی انرژی در پی تحریم روسیه

کریس کونز، سناتور دموکرات ایالت دلاور در گفتگو با شبکه سی. ان. ان خاطرنشان کرد پس از آنکه دولت آمریکا خرید نفت از روسیه را ممنوع کند، با بحران جهانی انرژی رو به رو خواهیم شد.

این سیاستمدار آمریکایی پیامد‌های تحریم نفت روسیه را اینگونه پیش بینی کرد: “صادقانه بگویم؛ با بحران جهانی انرژی رو به رو خواهیم شد. ممکن است شاهد افزایش دو برابری قیمت انرژی باشیم”.

به گفته کریس کونز، نتیجه تحریم‌ها علیه مسکو، افزایش بیشتر قیمت بنزین در آمریکا خواهد بود. البته قیمت‌ها در اروپا نیز افزایش خواهد یافت.

پس از تحریم‌های بی سابقه‌ای که غرب در رابطه با اوضاع اوکراین علیه روسیه اعمال کرد، بهای گاز افزایش یافته است. به طور کلی قیمت گاز ۲۰ درصد رشد داشته است.

سفیر روسیه: آمریکا نگران آشکار شدن آزمایشات بیولوژیک خود در اوکراین است

سفیر روسیه در واشنگتن گفت: آمریکا از آن می‌ترسد که عوامل بیماری زایی که در آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین نگهداری می‌کند به دست روسیه بیفتد و در این صورت، آمریکا به نقض توافقنامه ممنوعیت تسلیحات بیولوژیک متهم شود.

وزارت امور خارجه روسیه نیز تاکید کرد اگر فعالیت آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین متوقف نشود، توسعه آن از کنترل خارج خواهد شد. گزارش‌های مربوط به وجود آزمایشگاه‌های بیولوژیک آمریکا در اوکراین، تهدید مستقیم برای روسیه است.

روسیه: آمریکا نگران آشکار شدن آزمایشات بیولوژیک خود در اوکراین است

سفیر روسیه در واشنگتن گفت: آمریکا از آن می ترسد که عوامل بیماری زایی که در آزمایشگاه‌های بیولوژیک اوکراین نگهداری می کند به دست روسیه بیفتد و در این صورت، آمریکا به نقض توافقنامه ممنوعیت تسلیحات بیولوژیک متهم شود.

روسیه: اوکراین برای حمله به دونباس در ماه مارس برنامه ریزی کرده بود

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: ما اسنادی داریم که تأیید می‌کند رژیم کی‌یف برای حمله به دونباس در ماه مارس برنامه ریزی کرده بود. عملیات ارتش روسیه از حمله گسترده نیرو‌های اوکراینی به جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک جلوگیری کرد.

ادامه حملات توپخانه‌ای ارتش به لوهانسک و دونتسک

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: جدایی طلبان در لوهانسک در شرق اوکراین اعلام کردند حملات توپخانه‌ای ارتش اوکراین به سه ساختمان مسکونی در این منطقه آسیب رساند.

جدایی طلبان در دونتسک هم از کشته شدن ۲۶ غیرنظامی و زخمی شدن ۱۴۵ نفر در حملات توپخانه‌ای ارتش اوکراین به مناطق این جمهوری در ۲۰ روز گذشته خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

زلنسکی خواستار مذاکره با روسیه شد

ژاپن واردات نفت و فرآورده‌های نفتی را از روسیه ممنوع می‌کند

آمریکا کمک‌های اطلاعاتی به اوکراین را تسهیل کرد

زاخارووا: هدف ما اشغال اوکراین نیست/ واشنگتن جزئیات برنامه‌های بیولوژیکی خود را در اوکراین افشا کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: عملیات نظامی در اوکراین پس از حمله هشت ساله به منطقه دونباس ضروری بود. هدف عملیات نظامی نجات جمعیت دونباس، ریشه کن کردن نازیسم و خلع سلاح اوکراین است. هدف ما اشغال اوکراین، نقض حاکمیت و تغییر قدرت در اوکراین نیست. کشورهای ناتو بیشترین مسئولیت را در بحران اوکراین بر عهده دارند. دولت آمریکا مسئول رویدادهای جاری است و باید جزئیاتی در مورد آنچه در اوکراین انجام می داد، ارائه دهد.

او افزود: توسعه سلاح‌های بیولوژیکی در اوکراین با حمایت آمریکا انجام شد. ما از واشنگتن می‌خواهیم تا جزئیات برنامه‌های بیولوژیکی خود را که در اوکراین در حال توسعه است، افشا کند. پنتاگون باید جامعه بین المللی را در مورد برنامه‌های بیولوژیکی که در اوکراین در حال توسعه است، مطلع کند.

بودجه ۱۳.۶ میلیارد دلاری آمریکا برای اوکراین

وال استریت ژورنال: مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را برای هزینه ۱.۵ تریلیون دلاری از جمله ۱۳.۶ میلیارد دلار برای اوکراین تصویب کرد.

صندوق بین المللی پول هم روز چهارشنبه کمک مالی ۱.۴ میلیارد دلاری به اوکراین را بررسی می‌کند.

رئیس جمهور برزیل: پوتین قوی‌ترین شخصیت جهان است

روزنامه برزیلی استادو دمیناس نوشت ژائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل گفته است چند هفته پیش با یکی از قوی‌ترین شخصیت‌های جهان دیدار و سه ساعت با او گفتگو کردم. او در حال حاضر مشغول نبرد با یکی از کشور‌های مجاور خود است.

رئیس دوما: اروپایی‌ها تاوان تحریم‌ها علیه روسیه را خواهند پرداخت

رئیس دومای روسیه روز سه شنبه اعلام کرد اروپایی‌ها تاوان تحریم‌ها علیه روسیه را خواهند پرداخت.

ویچسلاو ولودین در کانال تلگرامی خود نوشت:  اروپایی‌ها تاوان تحریم‌ها علیه روسیه را خواهند پرداخت. واشنگتن چنین سرنوشتی را برای کشور‌های عضو اتحادیه اروپا رقم زد. دولت آمریکا همه روز‌های این هفته تصمیم‌هایی اتخاذ کرد که برای کشور ما غیردوستانه است.

وی تأکید کرد: آمریکا در حال حاضر با تحریم انرژی روسیه به دنبال اشغال بازار اروپا است.

بورل: تحریم‌های جدید علیه روسیه در راه است

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه بیش از ۱۰۰ فرد روس را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

زلنسکی: سطح تهدید در اوکراین به بالاترین حد خود رسیده است

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت: شرکای خارجی اگر منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین وضع نکنند مسئول یک فاجعه انسانی خواهند بود.

رئیس‌جمهور اوکراین از کشور‌های غربی خواست درباره ارسال هواپیمای MIG-۲۹ که از طرف ورشو عرضه می‌شود، سریع تصمیم بگیرند.

او گفت: سطح تهدید به حداکثر خود رسیده است و ما در دو هفته گذشته نشان داده ایم که تسلیم نمی‌شویم.

زلنسکی مدعی شد: شهر‌های ما به مدت ۱۴ روز در معرض تخریب و بمباران مداوم بوده اند. دشمن می‌تواند زیرساخت‌های اوکراین را نابود کند، اما شجاعت و مقاومت مردم ما را از بین نمی‌برد.ما وقت نداریم و مردم ما روزانه کشته می‌شوند و متحدان باید حمایت بیشتری کنند.

او افزود: ما به دفاع از مرز‌های خود ادامه خواهیم داد و درخواست مجدد ارائه هواپیمای نظامی را داریم.

کرملین: آمریکا به ما اعلام جنگ اقتصادی کرده است

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: وضعیت در بازار‌های انرژی بسیار بی ثبات است و نمی‌دانیم تا کجا پیش خواهد رفت.روسیه ضامنی مطمئن برای امنیت انرژی در اروپا و جهان بوده و خواهد ماند. روسیه دربرابر تحریم‌های غرب از منافع خود دفاع خواهد کرد.

او گفت: روسیه علاقه‌مند به انجام دور جدید مذاکرات با اوکراین در اسرع وقت است و این به آمادگی کی‌یف بستگی دارد. تمام دنیا علاقه‌مند خواهند بود بدانند آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین چه می‌کنند. امکان استفاده کی‌یف از فرودگاه‌های نظامی در کشور‌های دیگر سناریویی نامطلوب و بالقوه خطرناک است.

وزیر خارجه اوکراین: انتظار نتیجه مثبت از دیدار با لاوروف ندارم

شبکه خبری الجزیره، وزیر امور خارجه اوکراین گفت: فردا (پنجشنبه) با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار خواهد کرد و البته پیش بینی نمی‌کند نتیجه مثبتی داشته باشد.

نگرانی اوکراین از نشت تشعشع هسته‌ای چرنوبیل

دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت: اگر ژنراتور‌های پشتیبان نیروگاه چرنوبیل متوقف شوند، نشت تشعشع قریب الوقوع خواهد بود. من خواستار فشار بر روسیه برای توقف جنگ در چرنوبیل هستم.

جانسون: ماندن تاجران روسی در انگلیس آسان نخواهد بود

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس درخصوص پناهندگان اوکراینی گفت: ما سخاوتمند خواهیم بود، اما همه کسانی که به انگلیس می آیند را بررسی می‌کنیم.

جانسون گفت: روند جرایم اقتصادی را تسریع خواهیم کرد و ماندن تاجران روسی در انگلیس آسان نخواهد بود.

تلاش پوتین برای کاهش تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد روسیه

کرملین اعلام کرده است: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فردا (پنجشنبه) برای بررسی نحوه کاهش تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد این کشور با اعضای دولتش گفتگو خواهد کرد.

وزیر خارجه انگلیس: پوتین باید در اوکراین شکست بخورد

لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: «بحران اوکراین هشداری برای دموکراسی‌های آزاد است. در آمریکا هستم تا از اوکراین حمایت کنیم، اقتصادی را که بودجه ماشین جنگی پوتین را تامین می‌کند تضعیف و روسیه را در سطح بین المللی منزوی کنیم. پوتین باید پاسخگو باشد. پوتین باید در اوکراین شکست بخورد.»

 برخی بانک‌های بلاروس از سوئیفت حذف شدند

الجزیره: اتحادیه اروپا استفاده از سیستم مالی سوئیفت را برای تعدادی از بانک های بلاروس ممنوع کرد.

وزارت دفاع روسیه: ۱۴۶ فروند جنگنده اوکراینی منهدم شده‌اند

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: با آغاز عملیات ویژه، اوکراین ۲۵۰ فروند هواپیمای جنگی و هلیکوپتر قابل استفاده داشت که ۱۴۶ فروند از آن‌ها منهدم شده اند. برخی از جنگنده‌های اوکراینی راهی رومانی شدند و در نبرد‌ها شرکت نمی‌کنند. ۹۰ درصد از فرودگاه‌های نظامی اوکراین که بر اساس بخش اصلی هوانوردی نظامی بود، از کار افتاده اند. هواپیما‌های ناتو از لهستان برای ارتش اوکراین عملیات شناسایی انجام می‌دهند. اوکراین داده هایی را از هواپیماهای آواکس ناتو در حال گشت زنی بر فراز لهستان دریافت می‌کند.

وزارت دفاع روسیه افزود: نیروی هوایی روسیه امروز ۴۹ تاسیسات نظامی، ۱۳۷ سامانه موشکی ضد هوایی و ۸۱ رادار پدافند هوایی اوکراین را منهدم کردند.

صدراعظم آلمان: جنگنده به اوکراین نخواهیم فرستاد

 اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اعلام کرد این کشور هواپیمای جنگنده به اوکراین ارسال نخواهد کرد.

افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه

هیل گزارش داد، اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) تحریم‌ها علیه روسیه را افزایش داد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که این تحریم‌ها روسیه و بلاروس را به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین هدف قرار می‌دهند.

بنابراین، بیش از ۱۶۰ فرد روس، از جمله سیاستمداران و نزدیکان پوتین، به همراه بخش بانکی بلاروس تحریم خواهند شد. همچنین صادرات فناوری ناوبری دریایی به روسیه نیز ممنوع شده است.

حمله نیرو‌های اوکراینی به خطوط برق و پست‌های نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل

خبرگزاری‌های اینترفکس و اسپوتنیک گزارش دادند، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: نیرو‌های اوکراینی به خطوط برق و پست‌های نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل حمله کردند.

عرب نیوز گزارش داد، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای رایزنی با دیپلمات ارشد اوکراین وارد ترکیه شد.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=13612

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.