Thursday, 1 December , 2022
تبلیغات
3

ویژگی‌های کوله پشتی استاندارد برای دانش آموزان چیست؟

  • کد خبر : 18548
  • 30 سپتامبر 2022 - 23:31
ویژگی‌های کوله پشتی استاندارد برای دانش آموزان چیست؟
حفظ سلامت دانش‌آموزان و راحتی آنها در هنگام حمل کوله‌پشتی دو مورد مهم هستند که لزوم استاندارد بودن کوله‌پشتی را نشان می‌دهند.

به گزارش گام نو؛ کوله پشتی موارد استفاده‌ی بسیاری دارد. از آن‌جا که حمل کوله با سلامت شانه‌ها و ستون فقرات در ارتباط است، باید ویژگی‌های کوله پشتی استاندارد را هنگام خرید در نظر داشته باشیم.

باید توجه داشت ناحیه‌ی کمر، گردن و ستون فقرات بسیار حساس است. همچنین معمولا برای حمل وسایل زیاد از کوله استفاده می‌شود. 

به هنگام استفاده از کوله پشتی میزان فشار کمتر از انواع دیگر کیف است. به همین علت بیشتر افراد در مقایسه با بقیه مدل های کیف، به خرید کوله پشتی ‌علاقه بیشتری نشان می دهند.

ویژگی‌های کوله پشتی استاندارد برای دانش آموزان چیست؟

استفاده از کوله پشتی در بین دانش آموزان بسیار متداول است. بسیاری از دانش‌آموزان برای حمل کردن کتاب و بقیه وسایل مدرسه، کوله پشتی را انتخاب می‌کنند؛ علت این انتخاب، مناسب‌تر بودن کوله پشتی برای حمل وسایل نسبتا زیاد است. حجم و وزن وسایل مدرسه نیز معمولا در حدی است که برای حمل آن‌ها گزینه‌ی بهتری از کوله پشتی وجود ندارد.

کوله پشتی استاندارد برای دانش آموزان چه معیارهایی دارد؟

حفظ سلامت دانش‌آموزان و راحتی آنها در هنگام حمل کوله‌پشتی دو مورد مهم هستند که لزوم استاندارد بودن کوله‌پشتی را نشان می‌دهند. اغلب والدین نگران سنگینی کوله‌پشتی فرزندشان هستند و همیشه به‌دنبال خرید یک کوله‌پشتی مناسب و استاندارد هستند. بیایید با معیارهای یک کوله پشتی استاندارد بیشتر آشنا شویم.

دو مشخصه مهم کوله پشتی استاندارد برای دانش آموزان

  • وزن کوله پشتی

دستورالعمل کلی متخصصان این است که کودکان بیش از ۱۵ درصد از وزن بدن خود را حمل نکنند. به عبارتی، این مقدار معادل ۳٫۵ تا ۵ کیلوگرم برای یک دانش‌آموز دوره ابتدایی است. کوله‌پشتی‌های سنگین که وزن‌شان بیش از ۳۰ درصد از وزن بدن دانش‌آموز است، می‌توانند تأثیرات نامطلوبی بر روی کودک داشته باشند. حمل مداوم یک کوله‌پشتی سنگین می‌تواند باعث وضعیت بدنی ضعیف و بروز عادات نامناسب در هنگام راه رفتن کودک شود. این شرایط به‌تدریج می‌تواند خطر گردن‌درد و کمردرد را در کودک افزایش بدهد.

  • سبک کیف مدرسه

کیف‌های مدرسه به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

    کیف‌های دوبند (کوله‌پشتی)؛
    کیف‌های تک‌بند (کیف‌های دوشی).

به‌نسبت توانایی دانش‌آموز در حمل وزن کیف مدرسه و عادت کردن به آن، این دو حالت استاندارد محسوب می‌شوند و اصولا ضرری به بدن تحمیل نمی‌کنند:

  •     تا ۲۰ درصد از وزن بدن در کوله‌پشتی‌ها (حمل کیف مدرسه با هر دو شانه)؛
  •     تا ۱۰ درصد از وزن بدن در کیف‌های دوشی (حمل کیف مدرسه با یک شانه).

تحمل باری بیشتر از میزان توصیه‌شده بر روی یک شانه، نیروهای نامتعادلی را بر ستون فقرات و بدن کودکی که هنوز در حال رشد است، اعمال می‌کند. تحمل تمام وزن کوله‌پشتی روی یک شانه می‌تواند باعث فشار بر روی ستون فقرات و درد عضلانی شود.

کوله پشتی دوبند، برای پخش وزن بر روی هر دو شانه طراحی شده است. با این حال، هنگامی که کودک تلاش می‌کند که کوله‌پشتی را بلند کند و هر دو بند آن را روی شانه بیندازد، این کار اغلب منجر به پیچ‌خوردگی ستون فقرات می‌شود. روی دوش انداختن و درآوردن مداوم کوله‌پشتی نیز ممکن است باعث ایجاد خستگی و فشار به ماهیچه‌ها شود، به‌ویژه هنگامی که کوله‌پشتی سنگین است.

محمد تقی حلی‌ساز، با عنوان این مطلب که کیف مدرسه باید با جثه کودک همخوانی داشته باشد، گفت: کودکانی که به لحاظ جثه کوچک‌تر هستند، اگر از کوله پشتی مناسب استفاده نکنند با مشکل مواجه خواهند شد.

وی با اشاره به این نکته که استفاده از کوله پشتی نامناسب عارضه‌هایی برای کودک به همراه دارد که می‌تواند باعث آسیب به بدن کودک شود، ادامه داد: کوله پشتی باید به شکلی انتخاب شود که از قوسی که در کمر وجود دارد پایین‌تر نیاید و زمانی‌که به طور چشمی نگاه می‌کنید از حد معمول پایین‌تر نباشد.


حلی‌ساز با اشاره به اینکه کیف یا کوله پشتی سنگین فشار زیادی به کمر وارد می‌کند، افزود: کوله پشتی استاندارد مشخصه‌هایی دارد که باید هنگام خرید مورد توجه باشد، به طور مثال بند‌هایی که کوله پشتی را نگه می‌دارد نباید کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد.

وی تاکید کرد: کوله پشتی‌هایی که بند‌های باریک دارند فشار زیادی به شانه‌های کودک وارد می‌کنند، بند استاندارد کوله‌پشتی باید بین پنج تا هفت سانتی‌متر باشد و بهتر است بندی در کمر داشته باشد تا روی کمر کودک قفل شود تا حین راه رفتن مدام به کمر کودک ضربه وارد نکند.

استاد طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه وزن کتاب و وسایلی که در کوله‌پشتی قرار می‌دهید نیز اهمیت دارد ادامه داد: بسیاری از مدارس این مسئله را به کودک تحمیل می‌کنند که وسایل زیادی را همراه خود حمل کند، بیشترین وزنی که کودک توانایی حمل آن را دارد، هفت درصد وزنش است، مثلاً یک کودک ۲۰ کیلویی بیشتر از یک تا دو کیلو وزن را نمی‌تواند تحمل کند.

حلی ساز با بیان اینکه استفاده یک بند از کوله پشتی، به وارد شدن فشار به یک طرف بدن منجر می‌شود، افزود: برخی از کوله پشتی‌ها بند‌های تکی دارند و یکطرفه پوشیده می‌شود، این نکته هم می‌تواند به شانه‌ها آسیب وارد کند.

وی با بیان اینکه زمانی که کوله پشتی سنگین باشد باری بر شانه و کمر کودکی گذاشته می‌شود که هنوز بدن او آمادگی کافی تحمل آن‌را ندارد، گفت: کمترین و اولین عارضه این‌کار درد‌های کمر و پشت کودک است.

حلی ساز، دومین عارضه استفاده نامناسب از کوله‌پشتی را قوز کردن دانست و ادامه داد: درد‌های کمری در افرادی‌که زمینه‌های ژنتیکی دارند، با استفاده از کوله‌پشتی نامناسب تشدید می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب کوله پشتی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در خرید است که باید با تمرکز بیشتر انجام شود، گفت: ایجاد احساس خستگی در مدرسه و پس از بازگشت به منزل از دیگر مشکلات استفاده از کوله‌پشتی نامناسب   و با وزن بالا است.  

           سخن پایانی 

کوله پشتی استاندارد برای دانش آموزان وزنی حدود ۱۰ درصد بدن دانش‌آموز را دارد و اندازه آن با اندازه تنه دانش‌آموز کاملا متناسب است. اگر تصمیم به خرید کوله‌پشتی برای فرزندتان دارید، این ویژگی‌ها را مدنظر قرار دهید. یک کوله پشتی استاندارد و مناسب، مدرسه رفتن را به یک تجربه شیرین برای فرزندتان تبدیل می‌کند.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=18548

ثبت دیدگاه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها