Friday, 20 May , 2022
تبلیغات
18
علیرضا رشیدیان:

موضوع تعیین تکلیف شهدای منا همچنان ادامه دارد

  • کد خبر : 2589
  • 23 جولای 2021 - 9:56
موضوع تعیین تکلیف شهدای منا همچنان ادامه دارد
رئیس سازمان حج و زیارت گفت:موضوع تعیین تکلیف شهدای منا بدلیل محدودیت روابط بادولت سعودی همچنان ادامه دارد البته ایران مدارک خود رابه دولت سعودی ارائه کرده است.

به گزارش جهان تیتر، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه معاون وزیر بهداشت نامه ای را در هفت ماده به سازمان حج و زیارت ارسال کرد که در صورت رعایت آن هفت ماده با اعزام هوایی زائران به عتبات عالیات موافقت شده بود افزود: هفته گذشته و پیش از مراسم عرفه معاون سازمان حج زیارت در سفر به عراق با وزیر گردشگری این کشور مذاکراتی را درباره کلیات تفاهم نامه ای که تهیه شده بود انجام داد اما با توجه به تعطیلی 10 روزه در عراق قرار شد مذاکرات اعزام زائران ایرانی پس از پایان این تعطیلات ادامه یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در ایامی که اعزام زائران عتبات به صورت رسمی تعطیل شده است برخی به صورت غیر مجاز این اعزام ها را با ویزاهای غیر زیارتی انجام می دهند که هزینه های بسیاری را به زائران تحمیل کرده است.

آقای رشیدیان افزود: اگر امکان اعزام زائران عتبات با رعایت شیوه نامه های بهداشت فراهم شود هزینه های زائران کاهش می یابد.

وی گفت: با شیوع بیماری کرونا دو هزار و 500 دفتر زیارتی در کشور آسیب دیدند و مشمول تسهیلات حمایتی دولت شدند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: قرار شد به کارگزاران 20 میلیون تومان و به دفاتر 120 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شود که تاکنون بیش از 6 هزار و 500 نفر موفق به دریافت این تسهیلات شده اند.

آقای رشیدیان گفت: 95 میلیارد تومان مجموع تسهیلات پرداخت شده به کارگزاران و دفاتر زیارتی بوده است.

امسال قرار بود زائران ایران به حج تمتع اعزام شوند

وی افزود: امسال قرار بود زائران ایران به حج تمتع اعزام شوند و در مذاکراتی که نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و عربستان در کشور ثالث داشتند قرار شد سهمیه دو تا سه هزار نفری برای ایران در نظر گرفته شود.تا دوم ذیقعده بنا بر این بود که زائران ایرانی به تمتع اعزام شوند اما دولت سعودی یکباره این موضوع را منتفی کرد.

آقای رشیدیان افزود: به نظر می رسد برای اجرای مناسک حج باید هیات اجرایی تحت نظر سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شود.

وی گفت: با وزارت بهداشت هماهنگی های لازم را انجام دادیم که زائران ایرانی برای تشرف به مراسم حج دو دز واکسن کرونا را دریافت کنند و حتی قرنطینه در عربستان نیز مطرح و برنامه ریزی شده بود که طرف سعودی هیچ کدام را اجرایی نکرد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود:​ در دوران شیوع کرونا برای بازنگری در فرایندهای سازمان حج و زیارت 21 کارگروه با حضور 950 کارشناس تشکیل و با 10 هزار نفر ساعت کار اصلاحاتی در زمینه ارتقاء کیفیت، کاهش هزینه ها، افزایش سرعت خدمات رسانی و نیازهای زائران برگزار شد.

رشیدیان گفت: به دلیل محدودیت روابط با دولت سعودی موضوع تعیین تکلیف شهدای منا همچنان ادامه دارد البته جمهوری اسلامی ایران اسناد و مدارک رسمی خود را درباره این فاجعه به دولت سعودی ارائه کرده است.

وی افزود: خسارت آسیب دیدگان از سقوط جرثقیل در مکه نیز از طریق سازمان ملل از دولت سعودی اخذ و به خانواده های آسیب دیدگان پرداخت شد اما تعیین تکلیف این فاجعه نیز ادامه دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره مبلغی که از زائران حج تمتع در سال 98 دریافت شد گفت: در آن زمان هزینه حج 35 میلیون تومان بود و در سال بعد به 75 تا 80 میلیون تومان رسید وجوه زائران را به عنوان حواله ارزی در بانک مرکزی ذخیره کرده ایم و این زائران در اولویت نخست ما برای اعزام به مراسم حج تمتع هستند.

وی افزود: مبالغ پرداختی زائران حج تمتع و عمره به نام آنها در بانک ملی یا ملت سپرده گذاری شده است و به آن سود تعلق می گیرد که در حساب آنها واریز می شود و می توانند آن را برداشت کنند اما اگر سود را برداشت نکنند به عنوان هزینه سفر حج محاسبه می شود.

آقای رشیدیان گفت: زمانی که به زائران اعلام می شود نام نویسی کنید پول و سود آن از حساب بانکی وارد حساب سازمان حج و زیارت می شود.

وی افزود:​ برای بخش ارزی عین پول را به بانک مرکزی می دهیم و ارز به عنوان حواله ارزی در بانک مرکزی نگهداری می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت:​ برای زائران حج تمتع دلار به تعداد افراد از بانک مرکزی اخذ شده که در زمان اعزام به بانک طرف سعودی پرداخت می شود.

آقای رشیدیان افزود: حدود یک میلیون و 150 هزار نفر در نوبت حج تمتع و پنج میلیون و 800 هزار نفر در نوبت حج عمره قرار دارند.

وی گفت: در حج عمره حفظ سلامت، عزت،​ کرامت و امنیت زائران ایرانی اولویت اصلی و طرف سعودی نیز در این زمینه به ما تضمین داده است اما برای حفاظت از زائران ایرانی حمایت های کنسولی و وجود دفتر حافظ منافع ضروری است که طرف سعودی با دایر کردن این مراکز موافقت نکرده است.

 برای اعزام زائران حج عمره محدودیتی نداریم

رئیس سازمان حج و زیارت افزود:​ برای اعزام زائران حج عمره محدودیتی نداریم و در سال هایی 860 هزار نفر عمره گزار اعزام کرده ایم.

آقای رشیدیان ابراز امیدواری کرد که بعد از برگزاری مراسم حج تمتع دولت سعودی حج عمره را راه اندازی کند.

وی درباره شیوه نامه های بهداشتی اجرا شده در حرم مطهر رضوی نیز گفت: دقیق ترین دستورالعمل ها درباره این حرم تهیه و گام به گام با ستاد مقابله با کرونا حرکت شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود:​ به عنوان نمونه در حرم مطهر رضوی همه مهرها یکبار مصرف است، فرش ها یکبار که استفاده می شوند تا سه روز بدون استفاده و ضدعفونی می شوند و به زائران در حرم ماسک داده می شود.

آقای رشیدیان گفت: در سامانه haj.ir به همه سوالات زائران در باره حج پاسخ داده شده و اطلاعات در اختیار آنها قرار گرفته است.

هر حاجی می تواند یکبار در استان خودش فیش حج را با قیمت توافقی واگذار کند

وی درباره جا به جایی فیش حج تمتع نیز گفت: هر حاجی می تواند یکبار در استان خودش فیش حج را با قیمت توافقی واگذار کند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: کسانی که فیش حج داشته و فوت کردند نیز باید درباره آنها انحصار وراثت انجام شود و بر اساس توافق یکی از فرزندان به نیابت از او حج را انجام دهد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز گفت: اگر می دانستیم دو سال از اعزام زائر به حج تمتع محروم هستیم از زائران نام نویسی نمی کردیم.

وی افزود: سال گذشته مراسم حج با 15 هزار زائر و امسال با 60 هزار زائر برگزار شد و امیدواریم سال آینده با فراگیر شدن واکسیناسیون مراسم حج تمتع با جمعیت کثیری انجام شود.

حجت الاسلام و المسلمین نواب گفت: درباره شهدای مکه و منا از روزهای نخست فاجعه پیگیر بودیم و دولت سعودی نیز می گوید هیاتی رابرای تحقیق و تفحص در این زمینه تشکیل داده است اما پیگیری ما همچنان ادامه دارد زیرا باید حق و حقوق شهدای این فاجعه پرداخت شود زیرا دیه آنها به عهده مدیران برگزاری مراسم است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود:​ درباره برگزاری دعای کمیل در مراسم حج نیز افزود: با طرف سعودی در این زمینه مذاکره کردیم و حتی اعلام کردیم این مراسم را در پشت بام مسجدالنبی برگزار کنیم اما سعودی ها می گویند تامین امنیت برگزاری این مراسم برای ما مشکل است.

وی گفت: تاکنون دولت سعودی پاسخ قانع کننده ای درباره فاجعه منا نداده است.

حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: با توجه به اینکه دولت سعودی پیام مثبتی مبنی بر پذیرش زائران ایرانی برای حج عمره داده است اما این موضوع بستگی به تصمیم گیری مسئولان کشور دارد و سازمان حج و زیارت آماده برگزاری آن است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت:​ برای برگزاری مراسم حج تمتع در شرایط کرونا برنامه ریزی کرده بودیم و با کشورهای دیگر نیز در این زمینه ارتباط داشتیم.

همه کشورهای اسلامی از برگزار نشدن مراسم حج تمتع ناراحت هستند

وی افزود: با اینکه همه کشورهای اسلامی از برگزار نشدن مراسم حج تمتع ناراحت هستند برخی نیز برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا از تعطیلی این مراسم استقبال کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب گفت: حج واجب است و می توان شرایطی فراهم کرد که این مراسم بدون خطر برگزار شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: دولت سعودی سهمیه دو تا سه هزار نفری برای ایران در حج تمتع امسال قرار داد اما آن را منتفی کرد و در عین حال که گفتیم هر شرایطی می خواهید بگذارید اما امکان حضور زائران ایرانی را در مراسم حج امسال فراهم نکردند.

وی گفت: از 60 هزار نفر زائر حج تمتع امسال 45 هزار نفر به کشورهای دیگر اختصاص داده شده بود.

حجت الاسلام و المسلمین نواب با بیان اینکه یک میلیون و 150 هزار نفر فیش حج در اختیار دارند افزود: باید راهکاری برای افزایش سهمیه زائران ایرانی در مراسم حج تمتع بیابیم.

تبدیل حج عمره به حج تمتع امکان پذیر نیست

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت افزود: تبدیل حج عمره به حج تمتع با توجه به متقاضیان انبوه و در نوبت حج تمتع امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به کنگره عظیم حج گفت: پیام ایشان شامل چهار محور معنویت، وحدت مسلمانان، دفاع از مظلومان و روشنگری بود.

حجت الاسلام و المسلمین نواب درباره اعزام زائران به عتبات عالیات نیز افزود: دولت عراق نیز می گوید زائران باید در عراق ویزا بگیرند البته این موضوع به مذاکرات وزرای امور خارجه دو کشور بستگی دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: در دوران شیوع بیماری کرونا سازمان حج و زیارت در زمینه کمک های مومنانه اقداماتی را انجام داده است.

وی افزود: سامانه ابرات و رواق میقات در فضای مجازی برای مشتاقان زیارت عتبات عالیات و موضوعات آموزشی و فرهنگی راه اندازی شده است.

حجت الاسلام و المسلمین نواب گفت: بسیاری از کتاب ها نیز از طریق فضای مجازی برای متقاضیان ارسال می شود.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=2589

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.