Wednesday, 29 June , 2022
تبلیغات
0

مهارت های هوش هیجانی: چه هستند و چگونه آنها را توسعه دهیم؟

 • کد خبر : 14298
 • 12 آوریل 2022 - 15:01
مهارت های هوش هیجانی: چه هستند و چگونه آنها را توسعه دهیم؟
هوش عاطفی جزء مهمی از رهبری است . توانایی شما برای مدیریت و تشخیص احساسات خود و دیگران برای نفوذ، یکی از قوی ترین شاخص های کارایی محیط کار در نظر گرفته شده است.

هوش عاطفی جزء مهمی از رهبری است . توانایی شما برای مدیریت و تشخیص احساسات خود و دیگران برای نفوذ، یکی از قوی ترین شاخص های کارایی محیط کار در نظر گرفته شده است. تحقیقات نشان می دهد که 90 درصد از افراد با عملکرد برتر هوش هیجانی بالایی دارند. مهارت های فنی تا یک جایی کارآیی دارد. اما اگر می خواهید رهبری تاثیر گذار باشید و تیم شما عملکرد بالایی داشته باشد باید هوش هیجانی خود را بسازید.

”  رهبران نخستین مسئول حالت عاطفی در سازمان هستند” هنگامی که رهبر تاثیر گذار نباشد و هیچ عاطفه ای به سازمان و دیگران نداشته باشد به طور حتم سازمان ناکارآمد است.  

هوش هیجانی چیست و چرا مهم است؟

هوش هیجانی که به عنوان ضریب هیجانی یا EQ نیز شناخته می شود، توانایی درک و مدیریت احساسات خود و دیگران است. مانند IQ، هوش هیجانی را می توان از طریق ارزیابی های مختلف اندازه گیری کرد، اما IQ نشان دهنده توانایی های شناختی است در حالی که EQ اندازه گیری توانایی های عاطفی است.

هوش هیجانی برای همه سودمند است خصوصا برای کسانی که درموقعیت مهم رهبری هستند. رهبران با هوش عاطفی می توانند با دیگران همدردی کنند، ارتباط موثر برقرار کنند و مسائل را مدیریت کنند. یک رهبر موثر دارای تمام این ویژگی ها است. 

اگر می‌خواهید توانایی‌های رهبری خود را افزایش دهید، در اینجا پنج مهارت هوش هیجانی که به آن نیاز دارید  و راه هایی که می توانید آنها را توسعه دهید آورده شده است.

مهارت‌های هوش هیجانی که رهبران به آن نیاز دارند

 • خودآگاهی

خودآگاهی یعنی داشتن درک روشنی از نقاط قوت، محدودیت ها، احساسات، باورها و انگیزه ها. به نظر می رسد ساده است ولی در یک نظرسنجی ۷۹ درصد از مدیران حداقل یک نقطه کور داشتند و نقطه قوت دریک مدیر، نقطه ضعف مدیر دیگری بود.

رهبرانی که در شناخت و مدیریت احساسات خود مهارت دارند، برای درک بهتراحساسات دیگران مجهز هستند و می دانند که چگونه به کارمندان انگیزه بدهند.و از آنسو رهبرانی که فاقد خودآگاهی هستند، تصمیمات اشتباه می گیرند و در مدیریت مسائل اثر گذار نیستند.

با دانستن نقاط ضعف خود، می توانید اعتماد و شفافیت را در بین تیم خود ایجاد کنید.  همچنین می توانید با تقویت زمینه هایی که برای پیشرفت نیاز دارید حرفه خود را ارتقا دهید.

 • خود تنظیمی

خود تنظیمی به نحوه مدیریت احساسات، رفتارها و واکنش به اتفاقات پیش بینی نشده اشاره دارد. هرچه خودآگاه تر

باشید، خود تنظیمی آسان تر می شود. اگر شما احساس خود را بشناسید و دلیش را بدانید  بهتر می توانید به آن پاسخ بدهید. اگر مستعد طغیان های عاطفی یا واکنش بیش از حد هستید، تاکتیک هایی وجود دارد که می توانید برای بهبود وضعیت خود استفاده کنید.

 • مکث قبل از پاسخ دادن

قبل از پاسخ فوری دادن با یک نفس عمیق و مکث ۲۰ ثانیه ای به خود اجازه دهید تا احساسات شما از سر راه افکارتا ن کنار برود.  

 • یک گام به عقب برگرد

گاهی اوقات، شما ممکن است نیاز به ترک اتاق باشید، اتاق را ترک کنید، پیاده روی کنید، یک لیوان آب بنوشید، به یکی از دوستان زنگ بزنید، یک ایمیل تند بفرستید.

 • شناخت احساسات

 سعی کنید احساستان را بنویسید و دلیل آن را نیز بنویسید. شما ، به احتمال زیاد شروع به شناسایی الگوهایی خواهید کرد که دفعات قبل هم اتفاق افتاده است، شما در این حالت می توانید آن دلیل را شناسایی کرده و مدیریت کنید. احساسات خود را بپذیرید و به خودتان زمان بدهید تا آنها را با دقت پردازش کنید.

 • همدلی

همدلی قابلیت درک تجارب و احساسات شخص دیگری است . همدلی به عنوان مهارت برتر رهبری مورد نیاز امروز شناخته شده است. رهبرانی که مهارت همدلی دارند بیش از ۴۰ درصد عملکرد بهتری در مربیگری، برنامه ریزی و تصمیم گیری دارند.

با گوش دادن فعالانه به کارمندان و صرف زمان برای درک خواسته ها و نیازهای آنها، می توانید تعامل را تقویت کنید، اعتماد ایجاد کنید و به طور مؤثرتری آنها را در چالش ها راهنمایی کنید. هر چه بیشتر از تیم قدردانی کنید و روی آنها سرمایه گذاری کنید روحیه کاری آنها بالاتر رفته و در نتیجه فرهنگ سازمانی قویتری خواهید داشت.

 • انگیزه

انگیزه به توانایی شما برای الهام بخشیدن به خود و دیگران برای عمل اشاره دارد. رهبران خودانگیخته رسیدن به نقاط عطف سازمانی برایشان اهمیت دارد. آنها اهدافی را تعیین می کنند، ابتکار عمل دارند، از پس چالشها برمی آیند و در زمان های پرتلاطم خوش بین می مانند.

هرچه مثبت‌تر باشید، تیم شما اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. انگیزه درونی شما در سازمان نفوذ خواهد کرد

و درک بهتری از نحوه توانمند سازی کارکنان  خواهید داشت.

 • مهارت های اجتماعی

مهارت های اجتماعی همه چیز در مورد نحوه درک شما از احساسات ، تعامل و ارتباط شما با دیگران است. رهبران با هوش عاطفی بالا می توانند تنش ها را در میان کارکنان سازمان احساس کنند و قبل از هر مشکلی آنرا حل کنند.

هر چه بیشتر با احساسات خود هماهنگ باشید، ارزیابی دیگران آسان تر خواهد بود. و اگر بتوانید احساسات دیگران را ارزیابی کنید، راحت‌تر می‌توانید روابط را ایجاد و حفظ کنید. رهبران با مهارت های اجتماعی قوی می دانند که به تنهایی نمی توانند به موفقیت برسند. فراتر رفتن از اهداف و رسیدن به نقاط عطف نیازمند همکاری، ارتباط و دیدگاه مشترک است.

چگونه می توان مهارت های هوش هیجانی را توسعه داد

اگر در مجموعه مهارت های فعلی خود شکاف هایی دارید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای تقویت هوش هیجانی خود انجام دهید. روش ها عبارتند از:

 • ژورنالیست باشید

در پایان روز کاری، به نحوه انجام جلسات، پروژه ها و تعاملات خود چه مثبت و چه منفی فکر کنید. با نوشتن افکار خود، می توانید الگوهای خاصی را در مورد رفتارها و واکنش های خود و همچنین دیگران تشخیص دهید.

کجا عالی بودید؟ احساس کارکنان شما چگونه است؟ آیا افراد یا موقعیت های خاصی وجود دارند که

شما را ناامید کرده و اگر چنین است، چرا؟ هرچه درونگراتر باشید، بهتر است. برای مثال، آگاه تر بودن نسبت به هرآنچه شما را ناراحت می کند بهتر است زیرا از طغیان در آینده جلوگیری می کنید.

 • تحت یک ارزیابی 360 درجه قرار بگیرید

در یک ارزیابی 360 درجه، از مدیر، همکاران و همسالان خود بازخورد می خواهید، در حالی که تحت یک خود ارزیابی فردی نیز قرار می گیرید.  از طریق این فرآیند، می‌توانید بینش‌های ارزشمندی در مورد آنچه که همکارانتان به‌عنوان نقاط قوت و ضعف شما درک می‌کنند به دست آورید، و همچنین نقاط کوری که ممکن است داشته باشید را کشف کنید.  ارزیابی ۳۶۰ درجه به نوبه خود می تواند منجر به بهبود اثربخشی محل کار، استرس کمتر و روابط قوی تر شود .

 • گوش دادن فعال را تمرین کنید

با توجه به روانشناسی امروز، تنها حدود 10 درصد از مردم به طور موثر گوش می دهند. به راحتی درهنگام گوش دادن می توان حواس خود را با فناوری، صدای پس زمینه و افکار منحرف کرد. حال، برای برقراری ارتباط  موثر باید شنونده خوبی باشید. برای اینکه از نظر احساسی باهوش تر شوید، گوش دادن فعال را تمرین کنید و روی صحبت های سخنران تمرکز کنید و با بازگویی و استفاده از نشانه های غیرکلامی دیگر مانند تکان دادن سر نشان دهید که درگیر هستید. با گوش دادن فعال در محل کار، ارتباط با دیگران و درک واقعی افکار و احساسات آنها آسان تر خواهد بود.

 • به احساسات خود توجه کنید

برای درک احساسات دیگران، ابتدا باید احساسات خود را درک کنید. وقتی إحساس شدید مثبت یا منفی دارید سعی کنید آگاهانه به آنچه احساس می‌کنید فکر کنید. لحظه ای وقت بگذارید و در نظر بگیرید که چرا چنین احساسی دارید و چه چیزی ممکن است باعث ایجاد چنین واکنش عاطفی شدیدی شده باشد. این کار به شما کمک خواهد کرد تا ازاحساسات خود آگاه تر شوید و همکاران خود را بهتر درک کنید و به عنوان یک رهبرهمدل قادر خواهید بود کارآیی تیم را بالا ببرید.   

 • در یک دوره یا آموزش آنلاین شرکت کنید

اگر علاقه مند به یادگیری عمیق تر هوش عاطفی EQ هستید و می خواهید رهبری موثرتر باشید گذراندن دوره آموزشی رهبری می تواند گام بعدی باشد. علاوه بر اینکه  مهارت ها و دانش جدید به دست می آورید با یک جامعه جهانی از همتایان همفکر خود ارتباط برقرار می کنید.

هوش عاطفی خود را بهبود بخشید

ایجاد مهارت‌های هوش هیجانی نه تنها می‌تواند به رشد شما به عنوان یک رهبر کمک کند، بلکه شما را قادر می‌سازد

ایجاد انگیزه کنید و به نوبه خود مربی موثرتری باشید و تأثیر بیشتری بر سازمان خود بگذارید و تجارت و حرفه خود را پیش ببرید.

https://online.hbs.edu/

ترجمه: شهرام موبد

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=14298

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.