Wednesday, 29 June , 2022
تبلیغات
8

لیست موزه های تهران + لیست باغ موزه ها

  • کد خبر : 13808
  • 17 مارس 2022 - 0:23
لیست موزه های تهران + لیست باغ موزه ها
بد نیست تا مختصر اطلاعاتی در مورد دیدنی های شهر تهران داشته باشیم. در این مطلب لیستی از موزه های تهران ارائه می شود تا بتوانیم از آنها بازدید کنیم.

تهران فارغ از مشکلات و سختی هایش اعم از ترافیک و گرانی و شلوغی و صدا و . . . زیبایی هایی نیز دارد. بد نیست تا مختصر اطلاعاتی در مورد دیدنی های شهر تهران داشته باشیم. در ادامه این مطلب لیستی از موزه های تهران ارائه می شود تا در صورت تمایل بتوانیم از آنها بازدید کنیم.

۱- موزه هنرهای معاصر، شاهکارهای جهان در دل تهران
موزه هنرهای معاصر تهران یک گنجینه تمام عیار از هنر نوگرا در دنیا و یکی از بهترین مکان های دیدنی تهران است. این موزه پیش از انقلاب به همت فرح پهلوی در ضلع غربی پارک لاله امروزی ساخته شده است. بنابراین می‌توانید در کنار قدم زدن در این پارک باشکوه و سرسبز به بازدید یکی از ارزشمندترین موزه‌های ایران بروید. بنای موزه با الهام از معماری بادگیرهای یزد و به دست کامران دیبا، پسرعموی فرح دیبا، ساخته شد.

موزه هنرهای معاصر

فرح پهلوی به هنر علاقه زیادی داشت و برای معرفی آثار معاصر در دنیا به مردم ایران آثار ارزشمندی از نخبگان هنری خریداری کرد و در این موزه به نمایش گذاشت. آثاری که در موزه هنرهای معاصر ایران می‌بینید، شاهکار هنرمندانی چون جاکومتی، ولویت، اندی وارهول، پولاک، ارنست، پولاک، لویت و پیکاسو هستند که بعضی از آن‌ها تا 5 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده‌اند. پس اگز به دنبال هنر معاصر در دیدنی های تهران هستید، خود موزه هنرهای معاصر و آثارش حسابی شما را به وجد می‌آورد.

۲- موزه‌های خیابان سی تیر
یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران (به خصوص در شب‌ها) خیابان سی‌تیر است؛ چراکه شب تا صبح تمام ساندویچ‌فروشی‌هایش باز هستند و زندگی شبانه در آن جریان دارد. خود خیابان سی‌تیر که یک خیابان سنگفرش در دل بافت قدیمی تهران است، میزبان موزه‌های زیادی از جمله موزه ملی و موزه آبگینه و سفالینه است. پس اگر به دیدن این خیابان که در آن نمایشگاه دائمی غذا هم برپاست می‌روید، هیچ یک از این موزه‌ها را از دست ندهید.

۳- موزه ملی، گواهی بر اصالت این سرزمین
موزه ملی ایران دو ساختمان جداگانه دارد که در دوره‌های تاریخی مختلف ساخته‌ شده‌اند؛ یکی موزه ایران باستان است و دیگری موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی.

موزه ملی

موزه ایران باستان: نخستین خشت‌های موزه ایران باستان در دوران رضا شاه گذاشته شد. معماری این بنا از طاق کسری الهام گرفته است و به دست معمار فرانسوی آندره گدار ساخته شده است. همانطور که از نام آن هم مشخص است اشیایی که در این ساختمان به نمایش گذاشته شده یادگار ایران باستان است. در هفت تالار این موزه سفال‌ها و اشیای تزئینی به دست آمده از حفاری‌ها، سرستون‌های باشکوه تخت جمشید، مرد نمکی و صدها اثر تاریخی دیگر را می‌بینید.

موزه دوران اسلامی: آثاری باستانی که بعد از دوره اسلامی کشف شده‌اند در این قسمت از موزه ملی به نمایش گذاشته شده‌اند و اینجا می‌توانید سیر تغییر در آثار را با تاثیر هنر اسلامی ببینید.

۴- موزه آبگینه و سفالینه، روایتی رنگین از هنر ایرانی
بالاتر اشاره کردم که یکی از زیباترین مناطق دیدنی تهران، خیابان سی تیر است. موزه آبگینه هم در همین خیابان قرار گرفته و یکی از زیباترین موزه‌های ایران و جاهای دیدنی تهران است. این ظرافت و زیبایی هم در بنا هم در ظرافت آثاری که به نمایش گذاشته شده، دیده می‌شود. موزه شیشه و آبگینه در محل خانه هشت ضلعی قوام السلطنه برپا شده است. قوام السطنه را هم که می‌شناسید، یکی از سیاستمداران قدر دوره قاجار و پهلوی که 5 بار به مقام نخست وزیری رسید.

موزه آبگینه و سفالینه

منزل قوام السلطنه از طرف دفتر فرح پهلوی برای دختر فرح خریداری شد و سپس به موزه تبدیل شد. در این موزه که در لیست آثار ملی هم به ثبت رسیده است ظروف شیشه‌ای در رنگ‌های خیره کننده، سفال‌های کم نظیر با طرح‌های چشمگیر و زیورآلات مروارید و سنگی از دوره‌های مختلف را می‌توانید ببینید.

۵- موزه جواهرات ملی، دیداری سراسر شگفتی
موزه جواهرات ملی از جاذبه های گردشگری تهران از نوع پرزرق و برق محسوب می‌شود. احتمالا از کتاب‌های تاریخ اسم الماس‌های کوه نور و دریای نور را به یاد دارید، موزه جواهرات ملی جایی است که این الماس‌ها نگهداری می‌شوند، هر چند الماس کوه نور در حال حاضر روی تاج ملکه انگلیس است. اگرچه تمام پادشاهی‌های ایرانی همیشه گنجینه پر و پیمانی از طلا و جواهرات داشتند اما تا پیش از صفوی‌های این جواهرات یکجا جمع نشده بودند.

جمع آوری جواهرات و حتی خرید آنها از کشورهای دور و نزدیک در دوران صفوی شروع شد و در دوره قاجار هم پیگیری شد. خیلی از این جواهرات روی کره جواهر نشان معروف، تاج کیانی و تخت نادری سوار شدند و در کاخ گلستان نگهداری شدند. بعدها، رضا شاه جواهرات سلطنتی را به زیر زمین کاخ مرمر منتقل کرد. بعد از آماده شدن ساختمان بانک ملی، زیر زمین آن میزبان جواهرات ملی شد و این جواهرات هم پشتیبان اسکناس‌های ایرانی شدند.

پیشنهاد خواندنی: فهرست کامل موزه های تهران
در موزه جواهرات ملی علاوه بر جواهرات معروفی مثل الماس دریای نور، جقه نادری، تاج‌ فرح پهلوی، تاج کیانی، تخت طاووس و تخت نادری، سنگ‌های قیمتی و مرواریدهای پیاده زیادی به نمایش گذاشته شده است.

موزه جواهرات ملی هر روز برای بازدید باز نیست و فقط روزهای شنبه تا سه شنبه ساعت 14 تا 16:30 است.

۶- موزه فرش تهران، نمایشی تمام عیار از هنر دست ایرانی
موزه فرش هم مانند موزه هنرهای معاصر به همت فرح پهلوی و در پارک لاله تهران که پیش از انقلاب پارک فرح نام داشت، ساخته شد. هدف از ساخت موزه فرش گردآوری تاریخچه‌ای از صنعت فرش ایرانی و مرکزی برای پژوهش در این حوزه است. این موزه درست یک سال قبل از انقلاب در تاریخ 22 بهمن سال 56 افتتاح شد و هنوز هم از جاهای دیدنی تهران محسوب می‌شود.

۷- موزه زمان، پرسه در زمان‌هایی که ایستاده‌اند
موزه زمان یا تماشاگه زمان در یکی از خانه‌های تاریخی تهران در محله زعفرانیه برپا شده است. خود خانه هم با آن رنگ و نورها و گچ‌بری‌ها موزه‌ای از هنر معماری ایرانی است.

این موزه در خرداد 78 باز شده و وارد لیست آثار ملی ایران هم شده است. همانطور که نامش هم می‌گوید هر آنچه در این موزه می‌بینید به زمان گره خورده است و انواع ساعت‌ها و زمان‌سنج‌ها حتی اهدایی‌های هنرمندان ایرانی را هم می‌توانید در این موزه زمان ببینید.

۸- موزه سینما، گذری بر خاطرات آپارات و آپاراتچی‌ها
موزه سینما در باغ فرودس واقع شده است؛ جایی که یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران است. بنایی با ساختمان سفید رنگ با گچ‌بری‌های خیره کننده. اسناد، تجهیزات قدیمی سینما مثل دوربین‌های قدیمی و میز تدوین که اکثرا به فیلم‌سازها و دوبلورهای معروف تعلق دارند، پوسترهای فیلم‌های معروف و وسایلی که برای فیلم‌های معروف ساخته شده مثل کشتی فیلم رستاخیز از جمله آثاری هستند که در موزه سینما می‌توانید ببینید.

۹- موزه موسیقی، گوش‌نوازترین نقطه دیدنی تهران
برای کسانی که به موسیقی ایرانی علاقه دارند، این موزه از آن جاهای دیدنی تهران است که در ذهنشان حک می‌شود. موزه موسیقی ایرانی در یکی از خانه‌های قدیمی باصفای تهران در تجریش برپا شده است و 240 ساز در سالن‌های مختلف به نمایش گذاشته است. سازها در سالن‌های مختلفی مثل سالن سازهای کوبه‌ای، بادی، سنتی و زهی نواحی به نمایش درآمده است.

اینجا فقط ساز نمی‌بینید، بلکه کتابخانه تخصصی، کارگاه نمایش مراحل ساختن سازها، آرشیو صوتی و تصویری، انبار ویژه نگهداری سازها، مخزن محصولات مکتوب هم از دیگر بخش‌های موزه هستند. موزه کافی‌شاپ هم دارد که بعد از این بازدید روح‌نواز می‌توانید خودتان را مهمان نوشیدنی کنید.

۱۰- موزه عبرت، تلخ اما واقعی از آنچه گذشت
مکان های دیدنی تهران همیشه هم زیبا و روح‌نواز نیستند. اصلا گاهی هم لازم است، کمی دلتان به درد بیاید تا ببینید چه بر سر گذشتگان ما آمده است. در موزه عبرت قرار است همین‌ها را ببینید. اینجا شاید کمی دلتان به درد بیاید؛ غمگین یا خشمگین شوید اما هر چه باشد روایتی است از روزهایی که این سرزمین و مردم به خود دیده‌اند.

موزه عبرت امروزی در واقع شکنجه‌گاه دوره پهلوی بوده است که ساواک به اصطلاح خودشان خرابکارها و مخالفان رژیم را اینجا شکنجه می‌کرده است. این موزه یکی از مقاصد گردشگری سیاه است.

موزه عبرت یازده بخش مختلف دارد که شامل اتاق افسر نگهبان، محل نگهداری البسه زندانیان، عکاسخانه، سلول‌های عمومی و انفرادی، اتاق پانسمان، شکنجه‌گاه‌ها، محل ملاقات زندانیان، اتاق معرفی پهلوی‌ها و اسلحه‌ها، یادبود و یادگاری‌های زندانیان، اتاق رئیس زندان و دیگر دیدنی‌ها مثل محوطه شکنجه‌گاه است.

11- موزه رضا عباسی
اصلا می‌دانید رضا عباسی که بود و چه کرد؟ او یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان دوران صفری بود. رضا عباسی را بیشتر به خاطر خطاطی‌ها و آثار مینیاتورش می‌شناسند. البته موزه رضا عباسی یکی از جاهای دیدنی تهران است که به نمایش آثار این هنرمند بزرگ محدود نشده. این موزه  در چهار طبقه بنا شده و به اندازه یک ترم تحصیلات دانشگاهی در مور تاریخ هنر به شما اطلاعات می‌دهد.

آثار هنری موجود در این موزه به ترتیب دوران تاریخی از پایین به بالا به نمایش گذاشته شده‌اند. موزه رضا عباسی سه تالار دارد که عبارت هستند از تالار پیش از اسلام، تالار اسلامی ‍۱، تالار نگارگری و خوش‌نویسی. اگر به دیدن موزه رضا عباسی علاقمند هستید می‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر خود را به خیابان شریعتی برسانید.

12- موزه پول ایران
این موزه مخصوص پول دوستان است! شوخی به کنار، موزه پول نه تنها به خاطر سکه‌ها و اشیای داخل آن ارزش دیدن دارد، بلکه خود ساختمان هم یکی از جاهای دیدنی تهران است که به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. این ساختمان به عنوان ساختمان دفینه مشهور بود، البته امروزه نام سردار آسمانی بر سردر آن به چشم می‌خورد. ساختمان دفینه را قبل از انقلاب یک مالک خصوصی سفارش داده بود که تبدیل به سوپرمارکت شود. بعد از انقلاب این ساختمان به مالکیت بنیاد مستضعفان در آمد.

بالاخره بعد از سال‌ها بازسازی و مرمت و تغییرات، در اسفند ماه ۱۳۹۹، ساختمان دوباره بازگشایی شد. ساختمان سردار آسمانی (دفینه سابق) سه بخش دارد. بخش اول موزه پول و سکه است که حدود ۱۲۰۰ قطعه سکه را در معرض نمایش عموم قرار داده. موزه گوهر و آرایه‌های تاریخی که نمایشگر ۹۰۰ شی ارزشمند است در طبقه دوم موزه قرار گرفته. و نهایتا موزه هنرهای اسلامی و جهانی که شامل گنجینه بنیاد مستضعفان می‌شود. این گنجینه برای اولین بار در این موزه در معرض نمایش قرار گرفته.

13- موزه تاریخ یا تماشاگه تاریخ
یک موزه دیگر و یک ساختمان بی‌نظیر دیگر! بله این هم یکی از جاهای دیدنی تهران است که ساختمان‌ آن هم می‌تواند به اندازه اشیای داخل موزه جذاب و دیدنی باشد. موزه تاریخ را به نام تماشاگه تاریخ هم می‌شناسند. این موزه به اشیای باستانی و مربوط به هزاران سال پیش اختصاص پیدا نکرده. در عوض، اقلامی که در آن می‌بینیم اکثرا مربوط به تاریخ معاصر ایران و جهان هستند.

یکی از بهترین نکات در مورد موزه تاریخ وجود چای‌خانه و سفره‌خانه در محوطه این خانه قدیمی است. این یعنی بعد از اینکه از سه طبقه اشیای جالب و دیدنی از ۲۰۰ سال گذشته ایران بازدید کردید، می‌توانید به سفره خانه موزه تاریخ تهران بروید و غذایی بخورید یا چایی بنوشید. اصلا همین چای نوشیدن در یک عصر پاییزی در جوار خآن‌های به این زیبایی می‌تواند خاطره‌ای جاودانه در ذهنتان هک کند. برای دیدن تماشاگه تاریخ تهران فقط کافی‌ست همه روزه بین ساعات ۹:۳۰ صبح و ۹:۳۰ شب خود را به خیابان ولیعصر برسانید.

14- خانه موزه مقدم
محمد تقی خان احتساب الملک در دوران قاجار در ساختمان این موزه زندگی می‌کرد. بعد از آن پسر ایشان دکتر محسن مقدم به همراه همسرش در این خانه زیبا ساکن شد. دکتر مقدم به جز نام یک موزه، به یک دلیل دیگر هم شناخته شده و قابل احترام است: بنآن‌هادن دانشگاه  هنر تهران. به همین دلیل موزه مقدم یکی از جاهای دیدنی تهران است که بیشتر مورد علاقه دانشجویان هنر شده.

دکوراسیون داخلی موزه تقریبا به همان طور که دکتر مقدم و همسرشان چیدمان کرده ‌بودند باقی مانده. جای‌جای این موزه نشان‌دهنده یک جنبه از تاریخ و هنر ایرانی است. اما علاوه بر کلکسیون شخصی دکتر مقدم، دیدنی‌های دیگری هم در این موزه هستند که بهتر است از آن‌ها بازدید کنید. از جمله این دیدنی‌ها می‌توانیم به اتاق صدف، ایوان قجری، باغ ژاپنی و حیاط اندرونی اشاره کرد. اگر می‌خواهید چند ساعتی را به دور از شلوغی و استرس بگذرانید موزه مقدم یکی از بهترین جاذبه های گردشگری تهران است که می‌توانید از آن بازدید کنید.

15- موزه ارتباطات
باورتان می‌شود که ساختمان موزه ارتباطات از سال ۱۳۱۱ تا به حال مورد استفاده‌های مختلف بوده؟ ساختمان موزه ارتباطات در واقع ابتدا اداره پست ایران بوده که بعدها تبدیل به موزه شده. این ساختمان با سقف شیشه‌ای و بلند خود شما را به یاد ایستگاه کینگزکراس در شهر لندن می‌اندازد. اما چه چیزهایی را می‌توان در موزه ارتباطات پیدا کرد؟

همان طور که از اسم آن برمی‌آید، موزه ارتباطات یکی از جاهای دیدنی تهران است که در آن می‌توانید با تاریخچه پست و تلفن آشنا شوید. در این موزه با چاپارهای باستانی آشنا می‌شوید و دستگاه تلگراف را از نزدیک می‌بینید. به علاوه کلکسیون تمبرهای این موزه هم دنیایی رنگارنگ و دیدنی برای شما به وجود آورده که دیدن آن خالی از لطف نیست. این موزه را می‌توانید در سردر باغ ملی ایران در خیابان امام خمینی پیدا کنید و از ۸ صبح تا ۲ بعد از ظهر به بازدید از آن بپردازید.

16- موزه بانک ملی
بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۷ با سرمایه اولیه ۲ میلیون تومان افتتاح شد. این بانک تاریخچه جالب و پرفزار و نشیبی دارد که در این موزه می‌توانید با آن کاملا آشنا شوید. اولین اسکناس‌هایی که در ایران چاپ شدند را می‌توانید در این موزه ببینید. ولی این تمام ماجرا نیست.

تابلوهای نقاشی نفیس، خطاطی، فرش و انواع دیگر آثار هنری که در این موزه نگهداری می‌شوند هم ارزش دیدن دارند. یکی دیگر از دیدنی‌های جالب موزه بانک ملی هدیه‌هایی است که دولت‌های آلمان، فرانسه و کشورهای دیگر در آن زمان به دولت ایران و بانک ملی تقدیم داشتند.

البته فراموش نکنیم که خود ساختمان موزه هم از جاذبه‌های موزه بانک ملی محسوب می‌شود. این ساختمان را معمار معروف آلمانی به نام هانریش با الهام گرفتن از معماری باستانی ایرانی و معماری مدرن اروپایی آن زمان طراحی کرد. برای دیدن این ساختمان زیبا و محتویات جالب آن خود را بین ساعات ۱ بعد از ظهر و ۷ عصر به خیابان فردوسی برسانید.

17- موزه قرآن کریم
اگر دوست دارید با تاریخ قرآن کریم و انواع نسخ نفیس این کتاب مقدس مسلمانان آشنا شوید روزی خود را به خیابان ولیعصر تهران برسانید و از موزه قرآن کریم بازدید کنید. این موزه در سه طبقه بنا شده و حدود ۶۵۰ قرآن خطی در آن نگهداری می‌شود. علاوه بر قرآن‌های خطی اسناد تاریخی دیگری را هم می‌توانید در این موزه ببینید. از جمله این اسناد می‌توانیم به انواع سند ازدواج قدیمی، سند زمین، تابلو قرآنی، و کتب اسلامی قدیمی اشاره کرد.

یکی دیگر از بخش‌های موزه که ارزش دیدن دارد گالری استاد امیرخانی است. استاد امیرخانی یکی از اساتید برجسته خوش‌نویسی و نستعلیق‌نویسی کشورمان است. کتب قرآن، حافظ، سعدی، و سایر کتب شعر این استاد برجسته که در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند از زیباترین موارد خوش‌نویسی در کشور محسوب می‌شوند.

18- موزه علوم و فناوری ایران
اگر به علم و فناوری علاقه‌مند هستید موزه علوم و فناوری یکی از جاهای دیدنی تهران است که دیدن آن برایتان بی‌نهایت لذت‌بخش خواهد بود. این موزه شما را با تاریخ علم قبل و بعد از اسلام آشنا می‌کند. البته همان طور که می‌دانید علم شاخه‌های مختلفی دارد که هر کدام‌ از آن‌ها می‌توانند وسعتی به پهنای اقیانوس داشته باشند.

یکی از تجربیات نابی که در موزه علوم و فناوری ایران می‌توانید داشته باشید تعامل مستقیم با انواع تئوری‌های علمی و فیزیکی در تالار علوم است. در این تالار شما این فرصت را خواهید داشت آزمایشات فیزیکی را خودتان انجام دهید و نتیجه‌ آن را از نزدیک ببینید.

گالری‌های نور، هسته‌ای و تلفن هم از جمله بخش‌هایی هستند که شما را با جنبه‌های مختلف علم آشنا می‌کنند. بعد از آن می‌توانید به گالری ابزارهای جراحی قدیمی بروید و ببینید علوم پزشکی از آن زمان چه راه طولانی را آمده‌اند. گالری ابزارهای نجومی هم در این موزه شما را با انواع تلسکوپ‌های قدیمی و جدید آشنا می‌کند.

19- موزه علوم زمین
موزه علوم زمین یکی از جاهای دیدنی تهران است که بیشتر مورد علاقه زمین‌شناسان و دانشجوان خواهد بود. در این موزه با انواع کانی‌ها و سنگ‌های مختلف آشنا خواهید شد. از دیگر اشیایی که می‌توانید در این موزه ببینید فسیل انواع جانوران باستانی است که از جای‌جای کشورمان پیدا شده‌اند.

یکی دیگر از جنبه‌های جالب موزه علوم زمین ابزارهای معدن کاری آن هستند که از سال‌های پیش به جای مانده‌اند. موزه علوم زمین همچنین کارگا‌ه‌هایی را برای دانشجویان و دانش‌آموزان برگزار می‌کند و در زمینه‌های زمین شناسی و علوم مرتبط به افراد مختلف مشاوره می‌دهد. نهایتا اینکه اگر عاشق سنگ هستید یا خودتان کلکسیون انواع سنگ‌ دارید یک روز خودتان را به خیابان معراج برسانید و از این موزه زیبا بازدید کنید.

20- موزه عروسک‌های ملل
موزه عروسک‌های ملل خانه ۱۵۰۰ عروسک مختلف از جای‌جای جهان است. این موزه یکی از جاهای دیدنی تهران است که به همراه کودکان خود می‌توانید از آن بازدید کنید. عروسک‌های این مجموعه داستان فرهنگ‌های مختلف دنیا را برای شما بازگو می‌کنند. موزه عروسک‌های ملل از سه بخش اصلی تشکیل شده:

بخش عروسک‌های ملل
بخش عروسک‌های ایرانی
بخش اسباب‌بازی‌های ملل
البته موزه عروسک‌های ملل یک فروشگاه هم دارد که در آن می‌توانید انواع عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌ها، و یادگاری‌ها را برای خود و کودکانتان تهیه کنید.

موزه عروسک‌های ملل این وسوسه را برای شما به وجود آورده که بارها و بارها خود را به دروازه دولت برسانید و از فعالیت‌های مختلف فرهنگی آن لذت ببرید. برای مثال شب‌های فرهنگی فرزندان شما را با فرهنگ اقوام ایرانی آشنا می‌کند. تورهای کودکان و نوجوانان هم به همراه والدین آن‌ها هم این فرصت را به شما می‌دهند هم به کودکانتان نزدیک‌تر شوید و هم در مورد فرهنگ‌های مختلف ایرانی یاد بگیرید.

باغ موزه‌ها؛ بهترین مکان های تفریحی تهران
باغ موزه‌ها ترکیب زیبایی هستند از نشستن بنای موزه‌ها در دل باغ‌های ایرانی. عمارت‌هایی که در باغ‌های ایرانی بنا شده‌اند و اغلب متعلق به مفاخر و مشاهیر گذشته ایران هستند در گذر زمان به موزه تبدیل شده‌اند. تهران از این موزه باغ‌ها اعلای آن را دارد که در ادامه با آن‌ها اشنا می‌شوید.

۱- باغ موزه نگارستان، میزبان روح و جان شماست
باغ موزه نگارستان مثل باغ ایرانی یکی از دل‌انگیزترین باغ موزه‌ها و جاهای دیدنی تهران است چه در فصل بهار که صدای آب‌نماها و حوض‌ها، سبزی چمن‌ها و گل‌های رنگارنگ آن دلبری می‌کند، چه در فصل پاییز که باغ از برگ‌های هزار رنگ پوشیده می‌شود، چه زمستان‌های سپید پوش آن.

این بنا و عمارت در واقع اقامتگاه تابستانی فتحعلی شاه قاجار بوده که بعدها به موزه تبدیل شد. در دو تالار باغ‌موزه نگارستان مجموعه مکتب کمال‌الملک، مجموعه ملک‌الشعرای بهار، مجمسه‌های مینیاتوری مردم شناسی استاد جهانگیر ارجمند، آثار مینیاتور و معرق چرم استاد علی اسفرجانی، اتاق کاشی‌های باغ نگارستان و صف سلام فتحعلیشاهی را می‌توانید ببینید.

۲- باغ موزه فردوس، وصلت تاریخ و طبیعت
عمارت باغ فردوس که امروز میزبان موزه سینما است، به دستور محمد شاه قاجار ساخته شد. قرار بود این قصر اقامتگاه شاه در محله خوش آب و هوای تجریش باشد اما عمر شاه قد نداد. این باغ که به رسم تمام باغ‌های ایرانی عمارتی در وسط دارد و فواره‌ای که آب آن را کانال‌ها در تمام باغ جاری می‌کنند، این روزها پاتوق تهرانی‌هاست.

موزه سینمای باغ فردوس، گذری بر خاطرات آپارات و آپاراتچی‌ها
موزه سینما در باغ فرودس واقع شده؛ جایی که یکی از بهترین جاهای تفریحی تهران است. بنایی با ساختمان سفید رنگ با گچ‌بری‌های خیره کننده. اسناد، تجهیزات قدیمی سینما مثل دوربین‌های قدیمی و میز تدوین که اکثرا به فیلم‌سازها و دوبلورهای معروف تعلق دارند، پوسترهای فیلم‌های معروف و وسایلی که برای فیلم‌های معروف ساخته شده مثل کشتی فیلم رستاخیز از جمله آثاری هستند که در موزه سینما می‌توانید ببینید.

۳- باغ موزه هنر ایرانی، چکیده بناهای نمادین ایرانی
این باغ که چند کوچه با باغ فردوس فاصله دارد چکیده‌ای از نمادهای تمام شهرهای ایران و مکان های دیدنی تهران است؛ از برج آزادی و میلاد گرفته تا سی‌و‌ سه پل و شمس‌‍العماره و گنبد سلطانیه. ماکت‌های جاهای تاریخی و دیدنی ایران که برای جشن‌های 2500 ساله ساخته شده بودند را حالا در این باغ می‌بینید.

در کنار تمام زیبایی‌های کاخ می‌توانید در کافه سنتی مجموعه در خنکای باغ و آن فضای دنج خودتان را مهمان نوشیدنی کنید و از فضا لذت ببرید. در ورودی باغ هم نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی در فضایی فوق‌العاده زیبا برپاست.

۴- باغ موزه قصر، مصداق بارز چاه مکن بهر کسی اول خودت، دوم کسی
باغ موزه قصر مانند موزه عبرت یکی از جاهای دیدنی تهران از نوع سیاه است. موزه امروزی در گذشته زندان بوده و شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین زندانی این موزه همان کسی بود که این زندان را بنا کرد. سرتیپ درگاهی دو روز بعد از افتتاح زندان قصر در کنار رضا شاه، در زندان قصر محبوس شد.

بنای مارکوف، ساختمان بند سیاسی، بند تاریخ، بند اسناد، بند پهلوی دوم و بازداشتگاه پهلوی دوم بخش‌هایی هستند که دراین باغ موزه می‌بینید.

باغ کتاب تهران هم از دیگر جاهای دیدنی این شهر است که برای تفریحات فرهنگی، مطالعه و… انتخاب خوبی خواهد بود.

5- باغ موزه دفاع مقدس
موزه‌ای به وسعت ۲۵۰ هزار متر مربع در انتظار شماست که تمام داستآن‌های ۸ سال جنگ را بازگو کند. این موزه باغ یکی از جاهای دیدنی تهران است که باید در یک روز دلچسب بهاری به دیدن آن رفت. در ادامه با بخش‌های مختلف این باغ موزه بزرگ آشنا خواهید شد.

اولین بخش باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تالار پروانه‌هاست. این تالار به معرفی سرداران شهید دفاع مقدس می‌پردازد و مجسمه آن‌ها را به ابعاد واقعی به شما نشان می‌هد. تالارهای آستانه و حیرت و واقعیت نشان دهنده اتفاقات مهم تاریخی از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان جنگ هستند. تالارهای زیاد دیگری هم هستند که جنبه‌های مختلف جنگ را به شما نشان می‌دهند. اما اگر نمی‌خواهید روز خود را در داخل ساختمان سپری کنید، محوطه موزه هم دیدنی‌های زیادی برای شما دارد که حین پیاده‌روی می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

6- باغ موزه مینیاتور
باغ موزه مینیاتور هم یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران است که در آن می‌توانید دور ایران را در ۴۰ دقیقه بگردید. وقتی می‌گوییم باغ موزه مینیاتور، یعنی اینکه اکثر جاهای دیدنی ایران در این موزه با اندازه مینیاتوری ساخته شده و در معرض نمایش قرار دارند. فقط کافی است یک عصر دلپذیر خود را به خیابان جانبازان برسانید و از قدم زدن در کتیبه بیستون و تخت جمشید و ده‌ها اثر تاریخی دیگر لذت ببرید.

این فضای حدودا ۳ هکتاری با درختان سر به فلک کشیده و گل‌های زیبا این فرصت را برای شما به وجود آورده که چند ساعتی را به قدم زدن در فضای باز بگذرانید و در مورد تاریخ و معماری ایران نکات ارزشمندی را بیاموزید. باغ موزه مینیاتور یک گالری هم دارد که در آن می‌توانید عکس‌هایی زیبا از دیدنی های تهران و ایران را ببینید.

7- باغ موزه هنر ایرانی
یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران که می‌توانید جاذبه های گردشگری ایران را به صورت مینیاتوری در آن ببینید باغ موزه هنر ایرانی است. ساختمان تاریخی این باغ موزه به همسر یکی ار فرماندهان ارتش شاهنشاهی تعلق داشت. بعد از انقلاب این ساختمان در اختیار خانه سینما قرار گرفت. تا اینکه بالاخره در سال ۱۳۸۴ باغ موزه هنر ایرانی در این مکان پا گرفت. این باغ موزه یک هکتاری علاوه بر ماکت‌های تاریخی زیبا، فروشگاه‌های صنایع دستی و فرش هم دارد که در آن می‌توانید سوغات شهرهای مختلف را خریداری کنید.بعد از اینکه حسابی در باغ در میان ماکت‌ها و درختان قدم زدید می‌توانید به نگارخانه موزه بروید. این نگارخانه محل نگهداری و نمایش آثار هنری دست‌ساز از هنرمندانی ایرانی است که در روزهایی خاص می‌توانید از آن بازدید کنید. باغ موزه هنر ایرانی چند جاذبه دیگر هم دارد که شما را وامی‌دارد بارها و بارها راه خود را به سمت میدان تجریش کج کنید. یکی از این جاذبه‌ها نمایشگاه عکس ماهیانه در فضای آزاد است و دیگری کافه سنتی موزه که انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد را در اختیار شما می‌گذارد.

8- باغ موزه وزیری
باغ موزه وریزی بیشتر به شکل غار موزه طراحی شده. این یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که به صورت خصوصی طراحی و ساخته شده و تمام مسئولیت آن بر عهده استاد هنرمند ناصر همشمند وزیری ا‌ست. در واقع این هنر و خلاقیت استاد وزیری است که از اشیای بلااستفاده و دم‌دستی آثار هنری بی‌نظیری خلق کرده و آن‌ها را در غارهایی در دل کوه قرار داده.

باغ موزه وزیری در سال ۱۳۸۴ آغاز به کار کرد و استاد هر چند وقت یک‌بار آثار جدیدی را به آن اضافه می‌کردند تا اینکه متاسفانه ایشان در سال ۱۳۹۸ دار فانی را وداع گفتند و این یادگار بی‌نظیر را برای ما به جای گذاشتند. اشیای نمایش داده شده در این موزه بیشتر حول محور داستان‌های شاهنامه فردوسی و دانستآن‌های فولکور می‌گردد. بین ساعات ۹ صبح و ۷ شب به منطقه خوش آب و هوای لواسانات بروید و خود را به گشت و گذار در میان موزه، باغ، و غار مهمان کنید.

9- باغ موزه قصر
باغ موزه قصر یکی دیگر از جاهای دیدنی تهران با تاریخچه‌ای عجیب و شنیدنی است. این باغ موزه در اصل زندانی بوده که در سال ۱۱۷۷ به دستور فتحعلی‌شاه ساخته شد. این زندان سال‌ها بعد به کمک سرهنگ درگاهی بازسازی شد تا زندانیان دوره رضا شاه را در خود جا دهد. جالب اینجاست که تا قبل از ساخت زندان اوین، باغ موزه قصر تنها زندان متمرکز تهران بوده.

برگردیم به دوران امروزی، باغ موزه قصر بخش‌های مختلفی دارد که از جمله آن می‌توان به موزه مارکوف اشاره کرد. البته باید بدانید که اشیای نگهداری شده در باغ موزه قصر اکثرا درون مایه سیاسی دارند. حتی کتب نمایشگاه دائمی کتاب مستقر در موزه هم با موضوعات سیاسی و زندان انتخاب شده‌اند.

بعد از اینکه از بخش‌های داخلی زندان و برج‌های دیده‌بانی آن بازدید کردید می‌توانید سری به باغ ایرانی هم بزنید. این باغ زیبا پنج هزار متر وسعت دارد و انواع درختان سر به فلک‌کشیده در آن پیدا می‌شوند. برای بازدید از باغ موزه قصر فقط کافی است در روزهای اداری بین ساعات ۸:۳۰ و ۲:۳۰ خود را به خیابان مطهری تهران برسانید. باغ موزه قصر با قصه‌های زندانیان از دنیا رفته‌اش انتظار شما را می‌کشد.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=13808

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.