Saturday, 25 June , 2022
تبلیغات
11

لحظه به لحظه با تحولات اوکراین/ پنجمین روز عملیات نظامی روسیه در شرق اوکراین

  • کد خبر : 13344
  • 28 فوریه 2022 - 22:57
لحظه به لحظه با تحولات اوکراین/ پنجمین روز عملیات نظامی روسیه در شرق اوکراین
عملیات نظامی ارتش روسیه در منطقه دونباس اوکراین برای پنجمین روز ادامه یافته است.

به گزارش خبرگزاری موج، روسیه به درخواست رؤسای جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین که دوشنبه گذشته استقلال آنان از سوی ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه به رسمیت شناخته شد، نظامیان خود را برای غیرنظامی کردن دونباس و دفع حملات ارتش اوکراین از بامداد پنجشنبه وارد عمل کرد.

با ورود نیرو‌های روس در روز دوم عملیات به کی‌یف، پایتخت اوکراین، این کشور برای مذاکره اعلام آمادگی کرد و قرار است این گفتگو‌ها در گومل بلاروس از امروز (دوشنبه) آغاز شود.

لحظه به لحظه با تحولات اوکراین/ چهارمین روز عملیات نظامی روسیه در شرق اوکراین

اخبار لحظه‌ای جنگ روسیه و اوکراین/ شنیده شدن صدای انفجار و تیراندازی در شمال کی یف

شورای امنیت سازمان ملل که نتوانست روز شنبه قطعنامه‌ای را در محکومیت اقدام نظامی روسیه در اوکراین تصویب کند، زیرا روسیه از حق وتوی خود استفاده کرد، حالا می‌خواهد مجمع عمومی برگزار کند.

به دنبال درخواست ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین برای مقابله اقتصادی اروپا و غرب با روسیه، آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند بانک‌های روسیه را از سیستم سوئیفت جدا کردند و کشور‌های عضو اتحادیه اروپا حریم هوایی خود را به روی هواپیما‌های روسی بستند.
انگلیس ورود کشتی‌های روسیه به بنادر این کشور را ممنوع اعلام کرد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۲۰:۳۴

وزیر حمل و نقل انگلیس از همه بنادر انگلیس خواست از پهلوگیری کشتی‌های روسی به دلیل جنگ روسیه با اوکراین جلوگیری کنند.
نماینده فرانسه: از تلاش‌های جاری در مجمع عمومی برای تهیه قطعنامه‌ای علیه روسیه حمایت می‌کنیم
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۲۰:۱۷

نماینده فرانسه در سازمان ملل گفت: فرانسه از تلاش‌های جاری در مجمع عمومی برای تهیه قطعنامه‌ای حمایت می‌کند که از روسیه می‌خواهد به تجاوزات خود پایان دهد. صراحتا بگوییم، در مقابل این تجاوز نمی‌توانیم سکوت کنیم و امتناع هم یک گزینه نیست. فرانسه شاهد بسیج است تا پاسخ بین المللی در حد تهاجم باشد.
نماینده اتحادیه اروپا: روسیه به وضعیت قبلی زرادخانه هسته‌ای خود بازگردد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۲۰:۱۰

نماینده اتحادیه اروپا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ما روسیه را مسئول تجاوز به اوکراین می‌دانیم که بزرگترین تجاوز در اروپا پس از جنگ جهانی دوم است. غیرنظامیان باید محافظت شوند، دسترسی به کمک‌های بین المللی باید تضمین شود و روسیه نباید مانع آن شود. ما از روسیه می‌خواهیم به وضعیت قبلی زرادخانه هسته‌ای خود بازگردد.
پایان مذاکرات روسیه و اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۹:۵۵

روسیه و اوکراین به مذاکرات صلح پایان دادند و برای رایزنی های بیشتر قبل از دور دوم مذاکرات به پایتخت های خود باز می‌گردند.

مشاور زلنسکی در این باره گفت: تعدادی از موضوعات اولویت دار مشخص شد.

هیئت روسی نیز اعلام کرد دور بعدی مذاکرات صلح اوکراین و روسیه در روزهای آینده برگزار می‌شود.

اوکراین اعلام کرد: در جریان مذاکرات صلح پیشرفت هایی حاصل شد، اما امروز تصمیم رسمی گرفته نخواهد شد.
درخواست رسمی زلنسکی برای پیوستن به اتحادیه اروپا
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۹:۵۱

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین با امضای درخواستی رسمی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا شد.

این درخواست به اوکراین اجازه می‌دهد تا عضویت در اتحادیه اروپا را بلافاصله و تحت یک رویه خاص بدست آورد.

پنجمین روز عملیات نظامی روسیه در شرق اوکراین +فیلم
نماینده روسیه: تصویری مخدوش از روسیه در رسانه‌ها نشان داده می‌شود
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۹:۳۲

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با بیان اینکه رسانه‌ها، تصویری مخدوش را از روسیه ارائه می دهند، گفت: اوکراین مسئول کشیدن این بحران به سوی خرابی بود. اوکراین آماده مذاکره در خصوص دونتسک و لوهانسک نبود. غرب از اوکراین حمایت کرد که حملات به لوهانسک و دونتسک را انجام داد. اشغال اوکراین بخشی از عملیات نظامی ویژه نیست.
پوتین فرمان اقدامات ویژه اقتصادی علیه آمریکا و متحدانش و منع انتقالات ارزی به خارج را امضا کرد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۹:۳۱

رئیس جمهور روسیه دستور ضد تحریم‌های اقتصادی روسیه را صادر و فرمانی مبنی بر اتخاذ تدابیر اقتصادی ویژه علیه واشنگتن و کشورهای همراه آن امضا کرد.

سرویس مطبوعاتی کرملین اعلام کرد: «ولادیمیر پوتین» رئیس‌ جمهور روسیه فرمانی برای اعمال تدابیر ویژه اقتصادی علیه آمریکا و کشور‌هایی که به آن پیوسته‌اند، امضا کرد.

پوتین را امضا کرد

پوتین همچنین دستور منع وام ها و انتقالات ارزی توسط ساکنان روسیه به خارج از این کشور را صادر کرد. کرملین گفت این دستور از روز اول مارس اجرایی خواهد شد.
ادعای نماینده اوکراین در سازمان ملل متحد: روسیه جنگ را آغاز کرد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۹:۲۷

سرگئی کیسلیتسا، نماینده اوکراین در سازمان ملل مدعی شد روسیه طرفی است که در ابتدا جنگ را آغاز کرد.

او در ادامه ادعاهای خود گفت: ارتش روسیه با موشک، شهر خارکیف ( دومین شهر بزرگ اوکراین) را بمباران کرد.

او همچنین گفت: دستورات پوتین برای آماده سازی نیروی هسته ای، دیوانگی است. روسیه از تمامی امکانات نظامی اش برای مقابله با اوکراین بهره می گیرد. روسیه زیرساخت های اصلی اوکراین را هدف قرار می دهد. سطح تشعشعات پس از کنترل پایگاه هسته ای چرنوبیل از سوی روسیه افزایش یافته است.
آغاز نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بررسی بحران اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۵۴

در ابتدای این نشست رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت هیچ پیروزی در جنگ وجود ندارد و من دعا می‌کنم که اجازه اقدامات بشردوستانه داده شود.

پس از آن آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفت: حمله نظامی روسیه توهین به سازمان ملل است و خشونت باید متوقف شود. برای دستیابی به صلح باید دیپلماسی بازگردانده شود و به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام گذاشته شود هیچ چیز نمی‌تواند استفاده از سلاح هسته‌ای را توجیه کند. سازمان ملل به کمک‌های خود برای دستیابی به آتش بس ادامه می‌دهد و مردم اوکراین را رها نمی‌کند.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ادامه داد حمله نظامی روسیه توهین به سازمان ملل است و خشونت باید متوقف شود.
قول پوتین به مکرون برای حفاظت از جان غیرنظامیان اوکراینی
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۴۵

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه متعهد شده است که از جان غیرنظامیان اوکراینی محافظت کند. مکرون نیز در این گفتگو خواستار آتش بس فوری شد.

پوتین به مکرون گفت حل و فصل با اوکراین تنها در صورتی امکان پذیر است که منافع امنیتی مشروع روسیه بدون قید و شرط در نظر گرفته شود. به رسمیت شناختن حاکمیت روسیه بر کریمه، نظامی زدایی و غیرنازی زدایی دولت اوکراین و تضمین وضعیت بی طرف اوکراین از جمله شروط روسیه است.
درخواست آمریکا برای خروج فوری اتباع این کشور از روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۴۱

وزارت امور خارجه آمریکا از شهروندان خود خواست از راه‌های موجود فورا روسیه را ترک کنند. وزارت خارجه آمریکا همچنین درباره به سفر به روسیه هشدار داد.
رئیس کمیسیون اروپا: تحریم روسیه برای اروپا هم هزینه دارد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۳۷

اورزولا فون دِر لایِن رئیس کمیسیون اروپا تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه به علت عملیات نظامی این کشور در اوکراین هزینه‌ای برای خود اروپا خواهد داشت.
به گفته رئیس کمیسیون اروپا، اروپا به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد همان طوری که از پناهندگان اوکراین برای ورود به اتحادیه اروپا استقبال خواهد کرد.
بسته شدن حریم هوایی سوئیس به روی پروازهای روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۲۹

سوئیس حریم هوایی خود را بر همه پرواز‌های روسیه و هر هواپیمایی با نشان روسیه بسته است.
شورای فدرال در بیانیه‌ای که در وب‌سایت این آژانس منتشر شد اعلام کرد که سوئیس حریم هوایی خود را از ساعت ۱۷:۰۰ به وقت مسکو در ۲۸ فوریه بر همه پرواز‌ها از روسیه و هر هواپیمایی که دارای علامت روسی باشد می‌بندد.
آزادسازی ۲۷ منطقه مسکونی دونتسک
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۲۴

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد، مرکز دفاع منطقه‌ای دونتسک از آزادسازی ۲۷ منطقه مسکونی که تحت کنترل نیرو‌های اوکراینی بود خبر داد. در بیانیه دفاع منطقه‌ای آمده است: از ۲۸ فوریه ۲۰۲۲، ۲۷ منطقه مسکونی که پیشتر تحت کنترل نیرو‌های اوکراینی بود، آزاد شده است.
خبرگزاری فرانسه از کی یف نیز گزارش داد در بمباران شهر خارکیف که دومین شهر بزرگ اوکراین محسوب می‌شود، دست کم ۱۱ غیرنظامی کشته شدند.
درخواست پیش نویس قطعنامه آمریکا از روسیه برای توقف فوری جنگ در اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۰۹

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد، نسخه‌ای از پیش نویس قطعنامه توزیع شده از سوی آمریکا در میان کشور‌های عضو را دریافت کرده که قرار است در مجمع عمومی به رای گذاشته شود.
پیش نویس قطعنامه آنچه را که حمله روسیه به اوکراین برخلاف ماده ۲ منشور ملل متحد توصیف کرده محکوم می‌کند و از مسکو می‌خواهد فورا عملیات علیه اوکراین را متوقف و از تهدید هر کشور عضو سازمان ملل خودداری کند.پیش نویس قطعنامه بر پایبندی کشور‌های عضو به حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی اوکراین در مرز‌های بین المللی به رسمیت شناخته شده آن تاکید می‌کند و از روسیه می‌خواهد فورا، کامل و بدون قید و شرط همه نیرو‌های نظامی خود را از خاک اوکراین خارج کند.
پیش نویس قطعنامه از روسیه می‌خواهد که فورا و بدون قید و شرط تصمیم به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک را در اوکراین لغو کند.پیش نویس قطعنامه خواستار راه حل مسالمت آمیز و فوری برای درگیری بین روسیه و اوکراین از طریق گفتگو، مذاکرات و میانجیگری است.
تاکید مقام سوری برحمایت از عملیات نظامی روسیه در اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۰۷

لونا شبل مشاور ویژه ریاست جمهوری سوریه در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک بر حمایت این کشور از عملیات نظامی روسیه در اوکراین تأکید و خاطرنشان کرد مسکو زمانی متوسل به این گزینه شد که همه فرصت‌ها برای راه‌حل‌های سیاسی از بین رفته بود و در معرض تهدید مستقیم قرار گرفته بود.
شرکت اکوینور نروژ: سرمایه‌گذاری‌های جدید خود را در روسیه متوقف خواهیم کرد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۰۶

شرکت نفت و گاز نروژی اکوینور اعلام کرد سرمایه‌گذاری‌های جدید خود را در روسیه به منظور زمینه سازی برای توقف پروژه‌های مشترک متوقف خواهیم کرد.
یک مسئول کاخ سفید: اظهارات روسیه درباره سلاح هسته‌ای خطرناک است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۸:۰۳

شبکه ای بی سی گزارش داد، یکی از مسئولان کاخ سفید گفت: در حال ارزیابی اعلامیه پوتین در مورد آماده باش هسته‌ای هستیم و دلیلی برای تغییر سطح آمادگی خود نمی‌بینیم.

وی افزود: سخنان تحریک آمیز روسیه در مورد سلاح‌های هسته‌ای خطرناک است و باید از آن پرهیز کرد و ما در آن افراط نخواهیم کرد.

وزارت خارجه آمریکا به شهروندان خود هشدار داد از سفر به روسیه بپرهیزدند.
پوتین: غرب «امپراطوری دروغ» است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۷:۴۸

«ولادیمیر پوتین» در جلسه‌ای که با تجار و اقتصاددانان روسی داشت با اشاره به تحریم‌های اتحادیه اروپا که علیه روسیه اعمال شده است این اتحادیه را «امپراطوری دروغ» نامید.
روسیه: ۱۱۱۴ مرکز نظامی را هدف قرار داده ایم
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۷:۴۵

خبرگزاری آناتولی گزارش داد: وزارت دفاع روسیه اعلام کرد کنترل آسمان اوکراین را به طور کامل در دست دارد. در بیانیه این وزارتخانه آمده است روسیه یک هزار و صد و چهارده (۱۱۱۴) مرکز نظامی اوکراین را از آغاز حمله هدف قرار داده است و نیرو‌های روسیه بر دو شهر بردیانسک و انرگودار مسلط شده اند.
علاوه بر این نظامیان روسیه به مناطق پیرامون تاسیسات هسته‌ای زاپروژیا نزدیک شده اند و این تاسیسات در حالت عادی مشغول فعالیت است.
اعلام تحریم‌های سوئیس علیه پوتین و تعدادی از مقامات دولت روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۷:۳۴

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد، سوئیس تحریم‌های مالی علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و تعدادی از مقامات دولت وی را اعلام کرد.
این تحریم‌ها به طور فوری دارایی این اشخاص را هدف قرار می‌دهد.

وزیر دادگستری سوئیس از تحریم ۵ تاجر روسی نزدیک به پوتین خبر داد. این افراد از سفر به سوئیس منع شده اند.
رئیس بانک مرکزی: سوئیفت روسی می‌تواند جایگزین سیستم سوئیفت شود
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۷:۱۷

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد زیرساخت‌های مالی روسیه بدون توقف کار خواهد کرد و سوئیفت روسی موسوم به «اس. پی. اف. اس» می‌تواند جایگزین سیستم سوئیفت شود.
روسیه آسمان خود را به روی ۳۶ شرکت هواپیمایی بست
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۶:۵۳

سازمان هوانوردی روسیه اعلام کرد مسکو محدودیت‌هایی را برای پرواز‌های خطوط هوایی از ۳۶ کشور اعمال می‌کند. آلمان، ایتالیا و اسپانیا از جمله این کشور‌ها هستند.
اوکراین:خواستار خروج نیرو‌های روسیه از کریمه و دنباس هستیم
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۶:۴۳

شبکه الجزیره گزارش داد مشاور دفتر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد هیئت اوکراینی در مذاکرات خواستار خروج نیرو‌های روسی از اوکراین حتی از شبه جزیره کریمه و دونباس شده است.

وزارت دفاع روسیه گزارش داد، روسیه آغازگر جنگ در دنباس و اوکراین نبود اما کشوری است که آن را پایان خواهد داد.
مسکو اعلام کرد تصمیم ندارد سفرایش را از کشور‌های اروپایی فرا بخواند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۶:۳۴

اینترفاکس روز دوشنبه به نقل از یوگنی ایوانف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گزارش داد در حالیکه در این موقعیت زمانی روابط روسیه با غرب تنزل کرده است، مسکو تصمیم ندارد سفرای خود را از کشور‌های اروپایی فرا بخواند.
تحریم‌های غیر قابل پیش بینی غرب علیه مسکو به علت تهاجم روسیه به اوکراین باعث شده است تا روز دوشنبه ارزش روبل واحد پول روسیه به پایین‌ترین سطح تنزل کند و بانک مرکزی این کشور نرخ بهره خود را به دوبرابر تا ۲۰ درصد افزایش دهد.
تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا علیه بانک مرکزی روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۶:۳۲

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد آمریکا صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه و مدیر آن، کریل دیمیتریف را تحریم کرد.
آمریکا هر گونه معامله با بانک مرکزی روسیه را هم ممنوع کرد.

وزیر اقتصاد فرانسه هم اعلام کرد پاریس فهرستی از روس‌هایی را تهیه می‌کند که در فرانسه سپرده دارند و ممکن است به دلیل روابط با مقامات روسیه مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شوند.
تعلیق فعالیت سفارت آمریکا در پایتخت بلاروس
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۶:۱۸

وزارت خارجه آمریکا از تعلیق فعالیت سفارت این کشور در مینسک پایتخت بلاروس خبر داد. وزارت خارجه آمریکا اجازه خروج کارمندان غیر ضروری و خانواده‌های کارکنان سفارت آمریکا در مسکو را نیز صادر کرد.

آمریکا همچنین هر گونه معامله با بانک مرکزی روسیه را ممنوع کرد.
زلنسکی از ژاپن تشکر کرد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۶:۱۱

ولودمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در توئیتر خود نوشت با نخست وزیر ژاپن گفتگو کردم و از حمایت قوی ژاپن از اوکراین در مقابله با این تجاوز تشکر کردم. ژاپن ۱۰۰ میلیون دلار به کمک ۱۰۰ میلیون دلاری که قبلا تایید شده بود اختصاص داد و بطور کامل از تحریم‌های سختگیرانه علیه روسیه حمایت می‌کند. متشکرم. یک ائتلاف ضد جنگ جهانی واقعی کار می‌کند.

نخست وزیر ژاپن لحظاتی قبل اعلام کرد بلاروس و روسیه را تحریم می کند.
حملات سایبری به چندین روزنامه و خبرگزاری روسی
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۵:۵۰

بررسی‌های رویترز از چندین دستگاه نشان داد که وب‌سایت تاس، خبرگزاری دولتی روسیه امروز هک شده و پیامی ضد جنگ به همراه درخواست برای توقف عملیات نظامی روسیه در صفحه این سایت دیده شد.

در این پیام آمده است: «از شما می‌خواهیم دست از این جنون بردارید، پسران و شوهران خود را به مرگ حتمی نفرستید»
آماده باش نیرو‌های هسته‌ای، موشکی و ناوگان دریایی روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۵:۴۹

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به پوتین اطلاع داد که نیرو‌های ناظر بر تسلیحات هسته‌ای در راستای اعلام وضعیت آماده باش، شیفت‌های خود را تقویت کرده اند.

همچنین نیرو‌های موشکی استراتژیک، ناوگان شمال و اقیانوس آرام و هوانوردی استراتژیک در حالت آماده باش قرار گرفتند.
اعطای حق اقامت سه ساله به پناهجویان اوکراینی در اروپا
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۵:۴۴

مقامات ارشد اتحادیه اروپا و فرانسه گفتند که اتحادیه اروپا آماده می‌شود تا به پناهجویان اوکراینی که از جنگ فرار می‌کنند، حق ماندن و کار در اتحادیه را تا سه سال اعطا کند.جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه گفت: «وظیفه ما این است که کسانی را که از جنگ فرار می‌کنند، بپذیریم.»
ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا نیز در بازدید از گذرگاه مرزی بین رومانی و اوکراین گفت که اتحادیه به کشور‌های عضو هم مرز با اوکراین کمک خواهد کرد تا با هجوم ورودی‌ها مقابله کنند.
دستورالعمل حفاظت موقت اتحادیه اروپا که پس از جنگ دهه ۱۹۹۰ در بالکان تدوین شد، اما تاکنون استفاده نشده است، سطح حفاظتی یکسانی را برای یک تا سه سال در تمام کشور‌های اتحادیه اروپا از جمله اجازه اقامت، دسترسی به کار، رفاه اجتماعی و درمان پزشکی در نظر می‌گیرد.
بورل: قصد روسیه برای استقرار تجهیزات هسته‌ای در بلاروس بسیار خطرناک است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۵:۴۲

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی آمریکا پیش از نشست وزرای دفاع کشور‌های اتحادیه اروپا، امروز دوشنبه در مورد دیدار هیئت‌های روسیه و اوکراین گفت: این اولین گام است و ما این دیدار را تشویق می‌کنیم.

او گفت: قصد روسیه برای استقرار تجهیزات هسته‌ای در بلاروس بسیار خطرناک است.با بلاروس در خصوص حمله از خاکش به اوکراین تماس گرفته و صحبت کردیم. عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا ممکن است سال‌ها طول بکشد و ما باید به سوالات مهمی پاسخ دهیم. دنیا نمی‌پذیرد که یک کشور قدرتمند، همسایه دیگر را در هم بکوبد.

ما باید علیه اقدامات تهاجمی و نظامی در اوکراین بجنگیم این برای ما اروپایی‌ها این یک تهدید وجودی است.

ما مرکزی را در مادرید راه‌اندازی کرده‌ایم تا با اطلاعات از اوکراین حمایت کنیم. تلاش‌ها در زمینه امنیتی و دفاعی باید تقویت شود و ما از تصمیم آلمان برای افزایش توان دفاعی خود استقبال می‌کنیم.

در همین حال اتحادیه اروپا رسما تصمیم به اختصاص ۵۰ میلیون یورو برای تامین سلاح‌های غیر کشنده به اوکراین را تایید کرد.
ارتش روسیه برای تخلیه کی یِف «راه امن» باز می‌کند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۵:۰۸

وزارت دفاع روسیه از غیرنظامیان اوکراین خواسته است کی یف را تخلیه کنند. آن‌ها می‌توانند این کار را با عبور از بزرگراه به سمت واسیلکوف- شهری در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب پایتخت- انجام دهند. این موضوع در بیانیه روز دوشنبه این وزارتخانه اعلام شد و ادعا شد که «این مسیر، باز و امن است.»

ارتش افزود روسیه فقط به اهداف نظامی حمله می‌کند و تاکید کرد جمعیت غیرنظامی در معرض خطر نخواهند بود. اعلام این مطلب در روز دوشنبه در حالی صورت گرفت که نمایندگان اوکراین و روسیه قرار است در بلاروس مذاکرات صلح برگزار کنند. ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در نطقی عمومی در کی یف گفت از این مذاکرات انتظارات چندانی ندارد و این که کشورش قصد ندارد تسلیم شود.

ویتالی کلیچکو شهردار کی یف روز یکشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت این شهر کاملا تحت محاصرهِ سربازان روس است، اما کمی بعد، ادعای خود را پس گرفت.

مقامات اوکراینی نیز گفته اند نیرو‌های روسی از شمال و شرق کی‌یف را محاصره کردند.

دولت اوکراین پیشتر سلاح‌های گرم بین غیرنظامیان توزیع کرد، مجرمان دارای تجربه نظامی را از زندان آزاد کرد و از مردم خواست برای جنگیدن با سربازان روس بمب‌های آتش زا مهیا کنند.

ژاپن لوکاشنکو و بانک مرکزی روسیه را تحریم می‌کند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۵:۰۵

نخست‌وزیر ژاپن در تماسی تلفنی به رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد سئول قصد دارد «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس را تحریم کند.
پیش از این ژاپن بانک مرکزی روسیه را تحریم کرد.

الجزیره گزارش داد ژاپن تحریم‌هایی را علیه روسیه از جمله مسدود کردن دارایی‌های افراد مرتبط با دولت روسیه از جمله «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد.

تحریم‌های ژاپن شامل مسدود کردن دارایی‌های ۳ بانک روسی در ژاپن و اقداماتی برای انزوای روسیه از سیستم مالی جهانی است.
پسکوف: اظهارات تراس درباره رویارویی احتمالی روسیه و ناتو غیرقابل قبول است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۳۹

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه اظهارات لیز تراس وزیر امور خارجه انگلیس در مورد رویارویی احتمالی روسیه و ناتو را “غیرقابل قبول” توصیف کرد.

پسکوف به خبرنگاران گفت: «این اظهارات توسط نمایندگان مختلف و در سطوح مختلف، در مورد درگیری احتمالی، حتی برخورد و درگیری بین ناتو و روسیه بیان شد و ما این را کاملا غیرقابل قبول می‌دانیم. انگلیسی‌ها نیز همین کار را کردند.»
لیز تراس، روز یکشنبه گفت که اگر اقدامات روسیه متوقف نشود، وضعیت در اوکراین در نهایت می‌تواند به درگیری با ناتو تبدیل شود.

دبیرکل ناتو هم لحظاتی قبل اعلام کرد ما حضور دفاعی خود را در منطقه بالتیک تقویت کرده ایم و از هر وجب از خاکهم پیمانانمان دفاع خواهیم کرد.
سازمان ملل: بیش از ۵۰۰ هزار پناهجو از اوکراین به کشور‌های همسایه گریخته اند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۳۷

یک کمیسر پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از ۵۰۰ هزار پناهجو از اوکراین به کشور‌های همسایه گریخته اند. در همین حال، وزارت شرایط اضطراری روسیه می‌گوید، بیش از ۱۲۷۰۰۰ پناهجو از دونباس در حال حاضر وارد روسیه شده اند.

سازمان ملل امروز یک جلسه اضطراری با حضور ۱۹۳ کشور عضو درباره بحران اوکراین برگزار خواهد کرد.
حملات شدید روسیه به چندین منطقه در چرنیهیف
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۳۴

اداره اضطراری دولت اوکراین از حملات شدید روسیه به چندین منطقه در چرنیهیف خبر داد. همچنین اداره اضطراری دولت اوکراین از حملات شدید روسیه به چندین منطقه در چرنیهیف خبر داد.

بر اثر انفجار‌هایی در شمال دونتسک اینترنت به طور کامل قطع شد.
لغو پروازهای روسیه به آمریکای شمالی و مرکزی
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۳۲

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری به نقل از شرکت هواپیمایی روسیه “ایرفلوت” گزارش داد پرواز‌های ما به آمریکا، مکزیک، کوبا و جمهوری دومینیکن لغو شد.
شروع مذاکرات بین طرف‌های روسی و اوکراینی در بلاروس
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۲۷

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد موضوع اصلی مذاکرات، آتش بس فوری و خروج نیرو‌ها از اوکراین است.
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
تاکید وزیر خارجه قطر بر حفظ حاکمیت اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۱۰

محمد عبد الرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر گزارش داد: بر حفظ اولویت‌ها برای حفاظت از غیرنظامیان تاکید می‌کنیم.

او گفت: با نگرانی شدید تشدید تنش نظامی در اوکراین را دنبال می‌کنیم و بر اهمیت احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی آن تاکید می‌کنیم.
هشدار سخنگوی کرملین درباره ارسال کمک‌های نظامی اروپا به اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۱۰

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: ارسال تسلیحات اتحادیه اروپا به اوکراین باعث بی ثباتی می‌شود و عواقب جدی در پی خواهد داشت.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه اعلام کرد که روسیه توانایی‌های لازم برای جبران خسارات ناشی از تحریم‌ها را دارد.

پسکوف به خبرنگاران گفت: این‌ها تحریم‌های شدید هستند، مشکل‌ساز هستند، اما روسیه توانایی‌های لازم را برای جبران خساراتی که در نتیجه این تحریم‌ها ایجاد می‌شود، دارد.
درخواست وزیر خارجه اوکراین برای قطع همکاری‌ها با روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۴:۰۹

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری به نقل از دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین گزارش داد: خواستار قطع تمامی روابط تجاری با روسیه هستیم و تعامل و همکاری با مسکو جنایت جنگی محسوب می‌شود.
گوترش تشدید عملیات روسیه موجب نقض بیشتر حقوق بشر می‌شود
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۳:۳۴

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونیو گوترش‏، دبیرکل سازمان ملل مدعی شد: تشدید عملیات نظامی روسیه در اوکراین منجر به تشدید نقض حقوق بشر می‌شود.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۳:۳۳

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک؛ کشور‌های حوزه دریای بالتیک (لیتوانی، لتونی و استونی) و لهستان از گوگل درخواست کردند حساب‌های کاربری مقامات و رسانه‌های روسیه و بلاروس را تعلیق کند.
سازمان ملل: تاکنون ۴۲۲ هزار اوکراینی از کشورشان فرار کرده‌اند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۳:۱۸

به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد: «در حال حاضر ۴۲۲ هزار اوکراینی از جنگ در کشورشان فرار کرده اند. از آغاز حمله روسیه به اوکراین، بیش از ۱۰۰ غیرنظامی، از جمله هفت کودک کشته و ۳۰۴ نفر نیز زخمی شده اند، اما آمار واقعی قطعا بیش از اینهاست.»
زلنسکی: خواستار عضویت فوری در اتحادیه اروپا هستیم
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۵۸

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین خواستار عضویت فوری این کشور در اتحادیه اروپا بر اساس رویه جدید ویژه شد.

به گزارش الجزیره، او همچنین خطاب به سربازان روسی گفت: جان خود را نجات دهید و بروید.

زلنسکی همچنین مدعی شد: در درگیری‌های چهار روز گذشته در اوکراین ۱۶ کودک کشته و ۴۵ کودک مجروح شدند و همچنین تاکنون ۴۵۰۰ سرباز روسی کشته شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی در سخنانی تلویزیونی از کی یف، گفت امروز روز پنجم جنگ فراگیر علیه اوکراین است، ما در این چند روز مشکلات شدیدی را متحمل شدیم، می‌گویند اوکراین در طرف حقیقت قضیه قرار ندارد، اما ما باید به وظایف مان عمل کنیم و توانمندی اوکراین را نشان دهیم تا بدانیم چه کسانی در کنار ما قرار دارند. در گفتگو‌هایی که با شرکای اروپایی داریم، حمایت‌های آنان را احساس می‌کنیم.
مخالفت چین با تحریم‌های یکجانبه علیه روسیه
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۵۲

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه چین درباره تحریم‌های غرب علیه روسیه گفت: چین با تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه مخالف است.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۴۲

خبرنگار المیادین در کی‌یف گفت: بعد از اعلام عبور ایمن، ایستگاه قطاربیش از حد تصور شلوغ شده است.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود که همه ساکنان در کی‌یف می‌توانند از طریق بزرگراه کی‌یف-واسلکوف شهر را ترک کنند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۲۸

روسیه، چین، کوبا، ونزوئلا و اریتره با درج پرونده اوکراین در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل مخالفند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۲۵

شرکت گازپروم روسیه اعلام کرد که طبق درخواست مشتریان، گاز خود را از طریق اوکراین به اروپا ارسال می‌کند.
ورود هیئت اوکراینی به گومل بلاروس
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۲۴
کد ویدیو
دانلود
فیلم اصلی
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۲:۱۴

خبرنگار المیادین اعلام کرد: انگلیس مواضع سختی در قبال روسیه اتخاذ می‌کند و پیش از مذاکرات مسکو و کی‌یف شرط‌هایی را تعیین می‌کند.
روسیه: مذاکرات با اوکراین ساعت ۱۲ آغاز می‌شود
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۳۸

خبرگزاری دولتی بلاروس به نقل از آناتولی گلاز، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گزارش داد که محل مذاکرات بین روسیه و اوکراین آماده است و گفتگوها به محض ورود هیئت‌های هر دو طرف در محل برگزاری آغاز خواهد شد.

ولادیمیر مدینسکی، رئیس هیئت مذاکره کننده روسیه در بلاروس نیز گفت: ساعت ۱۲ به وقت محلی با طرف اوکراینی به مذاکره می‌نشینیم و مسکو علاقه مند به دستیابی سریع به توافق با اوکراین است و این باید به نفع هر دو طرف باشد.
لوکزامبورگ به اوکراین تسلیحات ارسال می‌کند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۳۷

نخست وزیر لوکزامبورگ گفت: اوکراین را با حمایت نظامی لازم از جمله سلاح‌های ضد تانک و خودرو‌های نظامی مجهز خواهیم کرد.
تلاش بانک مرکزی روسیه برای کاستن از تبعات تحریم‌ها
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۳۷

بانک مرکزی روسیه با اتخاذ یک رشته اقدامات برای حمایت از بازار داخلی تلاش کرد تا اثرات و پیامد‌های منفی ناشی از تحریم‌های کشور‌های غربی و آمریکا علیه خود را بکاهد.

نیویورک تایمز اعلام کرد: بانک مرکزی روسیه در تلاش برای مهار خسارت تحریم‌های بین المللی، سود سپرده را از ۹.۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد.
این بانک همچنین اعلام کرد: روند خرید طلا در بازار داخلی را از سر می‌گیرد و محدودیت‌های مربوط به پوزیشن باز (خرید دارایی یا ارز به امید افزایش ارزش) ارز‌های خارجی در بانک را تعدیل می‌کند.

بانک مرکزی روسیه همچنین دامنه اوراق بهاداری را که می‌توان از آن‌ها به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کرد را گسترش داد و به فعالان بازار دستور داد پیشنهاد‌های مشتریان خارجی برای فروش اوراق بهادار روسیه را رد کنند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۳۶

به گفته سخنگوی نیرو‌های نظامی جمهوری خلق دونتسک، نیرو‌های اوکراینی بیشتر ماریوپل را مین گذاری کرده‌اند و ساکنان آن را گروگان نگه می‌دارند.

ادوارد باسورین تاکید کرد: ورود به مناطق مسکونی ممکن است منجر به تلفات انسانی شود که ما به دنبال اجتناب از آن هستیم.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۳۵

پارلمان لتونی به شهروندان این کشور اجازه داد در صورت تمایل می‌توانند در اوکراین بجنگند.
چین: طرف‌ها خویشتندار باشند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۳۴

وزارت خارجه چین در واکنش به تصمیم پوتین برای آماده سازی نیرو‌های بازدارنده هسته‌ای گفت: همه طرف‌ها باید خویشتن‌دار باشند تا منجر به تشدید تنش نشود.

وانگ یی، وزیر خارجه چین نیز گفت: ما با تحریم‌های جمعی غیرقانونی غرب علیه روسیه مخالفیم.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۱:۱۶

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس اعلام کرد: دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای آماده‌سازی نیرو‌های بازدارنده هسته‌ای تلاشی برای منحرف کردن توجه از مشکلات او در اوکراین است.

او گفت: به هموطنانم توصیه می‌کنم برای جنگ به اوکراین سفر نکنند و راه‌های دیگری هم برای کمک وجود دارد.

وزارت دفاع انگلیس نیز می‌گوید: مقاومت نیرو‌های اوکراینی پیشروی روسیه به سمت کی‌یف را کند کرده است و بخش عمده‌ای از نیرو‌های روسی هنوز در ۳۰ کیلومتری شمال کی‌یف هستند.
روسیه: تاکنون ۱۱۱۴ تاسیسات زیرساخت نظامی اوکراین را هدف قرار داده‌ایم
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۵۹

وزارت دفاع روسیه: نیروی هوایی روسیه تمام آسمان اوکراین را کنترل می‌کند. نیرو‌های ما از آغاز عملیات خود تاکنون ۱۱۱۴ تاسیسات زیرساخت نظامی اوکراین را هدف قرار داده اند. همه ساکنان در کی‌یف می‌توانند از طریق بزرگراه کی‌یف-واسلکوف شهر را ترک کنند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۳۷

رویترز: یونان حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی می بندد.
انگلیس تحریم‌های مالی روسیه را تشدید می‌کند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۳۴

دولت انگلیس اعلام کرد: در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین، علیه بانک مرکزی و صندوق سرمایه گذاری و وزارت دارایی مسکو تحریم اعمال خواهیم کرد.

وزیر دارایی انگلیس می‌گوید: این اقدامات عزم ما را در اعمال تحریم‌های سخت علیه روسیه در واکنش به تهاجم اخیر نشان می‌دهد.
اعلام وضعیت هشدار در کی‌یف
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۳۳

به گزارش الجزیره، مقامات شهر کی‌یف وضعیت هشدار اعلام کردند و از ساکنان خواستند فورا وارد پناهگاه‌ها شوند. آژیر‌های هشدار هم در شهر به صدا درآمده‌اند.
عضو هیئت مذاکره کننده: به تمام پیشنهاد‌های روسیه گوش خواهیم داد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۳۲

شبکه تلویزیونی الحدث در خبری فوری گزارش داد:یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده اوکراینی در بلاروس گفت: به تمام پیشنهاد‌های روسیه گوش خواهیم داد.
نیرو‌های روسی بدون مقاومت وارد شهر کوبیانسک شدند
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۲۵

خبرنگارالمیادین: نیرو‌های روسی بدون مقاومت وارد شهر کوبیانسک در جنوب شرقی خارکیف شدند همچنین با مقامات کوبیانسک و پلیس برای همکاری برای حفظ امنیت به توافق رسیدند.

کوبیانسک در فاصله ۱۱۰ کیلومتری خارکیف قرار دارد و یک نقطه تدارکاتی مهم برای نیرو‌های روسیه به حساب می‌آید.
آغاز درگیری‌ها در جبهه شمالی کی‌یف
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۱۱

خبرنگار الجزیره از آغاز درگیری‌ها در جبهه شمالی کی‌یف، پایتخت اوکراین و همچنین از شلیک توپخانه به سمت مرز شرقی شهر «دنیپرو» در شرق اوکراین خبر داد.
ورود هیئت مذاکره کننده اوکراینی به بلاروس
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۱۰:۱۰

الجزیره در خبری فوری اعلام کرد: هیئت اوکراینی برای آغاز مذاکرات با روسیه وارد خاک بلاروس شد.
اعلام آمادگی واتیکان برای تسهیل گفتگوی روسیه و اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۵۱

واتیکان اعلام کرد: «ما آماده‌ایم تا گفتگو میان روسیه و اوکراین را برای پایان دادن به جنگ تسهیل کنیم.»
بلاروس: محل مذاکرات روسیه و اوکراین آماده است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۲۹

الجزیره: وزارت خارجه بلاروس اعلام کرد: محل و میز مذاکرات روسیه و اوکراین در کشورمان آماده است و منتطر ورود هیئت‌های گفتگوکننده هستیم.

تحولات اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۲۹

رادیو نور: سفیر لبنان در اوکراین اعلام کرد: ۳۰۰ لبنانی کی‌یف را به مقصد کشور‌های همسایه ترک کردند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۲۵

سی ان ان از تمدید ماندن ۴۰۰۰ سرباز آمریکایی در اروپا که به صورت موقت دراین قاره حضور داشتند، خبر داد.
متا: از فیس بوک برای حمله به مقامات اوکراینی استفاده شده است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۱۶

شرکت متا می‌گوید: «فیس بوک از سوی یک گروه هکری برای هدف قرار دادن سیاستمداران و مقامات نظامی برجسته اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت متا اعلام کرد: «حدود ۴۰ حساب کاربری‏، صفحه و گروه را از فیس بوک‏ و اینستاگرام که اوکراین را هدف قرار می‌دادند، حذف کرده است.»
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۱۵

الجزیره، نماینده پارلمان اوکراین اعلام کرد: «نیرو‌های روسی تاکنون هیچ یک از شهر‌های اصلی را تحت کنترل ندارند.»
کی‌یف از حمایت تسلیحاتی غرب به اوکراین خبر داد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۱۴

وزیر دفاع اوکراین گفت:جنگ اروپایی شده و نیمی از اروپا سلاح و تجهیزات ما را تامین می‌کند.
تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بازار‌های جهانی
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۹:۱۴

به گزارش نیویورک تایمز، قیمت نفت خام وست تگزاس آمریکا ۶.۴ درصد افزایش یافت. این در حالی است که شاخص Hang Seng هنگ کنگ ۱.۴ درصد و Nikkei ۲۲۵ ژاپن ۰.۳ درصد کاهش را شاهد بودند.
اعلام بی‌طرفی برزیل در مناقشه روسیه و اوکراین
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۵۹

خبرگزاری النشره: ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل در گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: «ما بی طرف خواهیم ماند و در جستجوی راه حل کمک خواهیم کرد.»
زلنسکی به جانسون: ۲۴ ساعت آینده یک دوره حیاتی برای اوکراین است
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۵۶

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت: معتقدم ۲۴ ساعت آینده یک دوره حیاتی برای اوکراین است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس نیز اعلام کرد تمام تلاشش را انجام خواهد داد تا کمک‌های دفاعی این کشور و متحدانش به اوکراین برسد.
ممنوعیت ورود کشتی‌های روسی به بنادر انگلیس
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۵۶

گاردین اعلام کرد: انگلیس در حال بررسی ممنوعیت ورود کشتی‌های روسی به بنادر این کشور است.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۴۱

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد تلاش ارتش روسیه برای کنترل شهر ایربین در شمال کی‌یف با شکست مواجه شد و نیرو‌های روسی در تلاش برای کنترل این شهر متحمل خساراتی شدند.
کانادا: با نقض حریم هوایی مان از سوی هواپیمای روسی برخورد می‌کنیم
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۳۵

وزارت حمل و نقل کانادا در پیامی در توئیتر خود نوشت: «ما مطلعیم که پرواز ۱۱۱ ایرفلوت ممنوعیت وضع شده بر پرواز‌های روسیه را در حریم هوایی کانادا نقض کرده است. ما درحال بازبینی عملکرد شرکت هواپیمایی ایرفلوت و تامین کننده خدمات هواپیمایی مستقل ناوگانی­ هستیم که منتهی به این تخلف شده است. ما در انجام اقدام مقتضی و دیگر اقدامات لازم برای جلوگیری از تخلفات بیشتر درنگ نمی‌کنیم. »
تحریم روسیه از سوی سئول
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۳۳

وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد که از صادرات مواد استراتژیک به روسیه جلوگیری و ممنوعیت سوئیفت را بر آن اعمال می‌کند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۳۳

رویترز: وزیر امور خارجه سنگاپور اعلام کرد تحریم‌ها و محدودیت‌هایی را بر صادرات به روسیه اعمال خواهیم کرد.
استرالیا ورود پوتین، لاوروف و شویگو را ممنوع کرد
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۲۷

به گزارش آرتی عربی، استرالیا تحریم‌های مالی و ممنوعیت ورود ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه وسرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و سرگئی شویگو، وزیردفاع این کشور را اعمال می‌کند.
شنیدن شدن صدای چندین انفجار در کی‌یف و خارکیف
۱۴۰۰/۱۲/۰۹ – ۰۸:۲۶

اسکای نیوز به نقل از سرویس ارتباطات ویژه و حفاظت اطلاع رسانی اوکراین از شنیدن شدن صدای انفجار‌های بیشتر در کی‌یف و خارکیف خبر داد.

در بیانیه این نهاد در کانال تلگرامی‌اش آمده است کی‌یف قبل از این انفجار‌ها چند ساعت آرام بود.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=13344

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.