0
مجید تخت روانچی:

شورای امنیت باید به اهداف و اصول منشور ملل متحد پایبند باشد

  • کد خبر : 9454
  • 10 نوامبر 2021 - 0:15
شورای امنیت باید به اهداف و اصول منشور ملل متحد پایبند باشد
تخت روانچی تاکید کرد: شورای امنیت باید به اهداف و اصول منشور ملل متحد پایبند باشد و تلاش‌های خود را صرفا به موقعیت‌هایی متمرکز کند که حفظ صلح و امنیت بین المللی به خطر می‌افتد.

به گزارش جهان تیتر، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل در موضوع حفظ صلح و امنیت بین المللی: محرومیت، نابرابری و منازعات گفت: موضوعاتی مانند محرومیت و نابرابری می‌توانند به عنوان محرک‌های بالقوه وعوامل تشدید کننده منازعات عمل کرده و فرصت‌ها را برای دستیابی به صلح پایدار در کشور‌های درگیر در منازعات تضعیف کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، تامین نیاز‌های بشردوستانه در وضعیت‌های ناشی از منازعات رو به افزایش بوده و امروز در بالاترین سطح قرار دارد.

وی تصریح کرد: کمک‌های بشردوستانه می‌تواند علائم را درمان کند، اما نمی‌تواند خود بیماری را درمان کند. بنابراین، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. در این زمینه، پیشگیری از درگیری یکی از تعهدات اصلی مندرج در منشور ملل متحد است و مسئولیت اصلی این تعهد به کشور‌های عضو واگذار شده است.

تخت روانچی اظهار داشت: مقابله با چنین چالش‌هایی که اساساً در حیطه مسائل داخلی کشور‌ها قرار دارد، نیازمند رویکردی یکپارچه و فراگیر است و بایستی توسط خود دولت‌های ذیربط مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: با این وجود، جامعه بین المللی نیز باید در رسیدگی به چنین چالش‌هایی مشارکت داشته باشد. جامعه بین‌المللی و سازمان ملل متحد، با درخواست کشور‌های درگیر در منازعات، می‌توانند از طریق ارائه حمایت‌های فنی و مالی مناسب به این کشور‌ها کمک کنند، تا به علل و ریشه‌های اصلی چنین منازعاتی به طور مناسب و به شیوه مؤثرتر رسیدگی شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار کرد: کاهش فقر و نابرابری، و اطمینان از اینکه هیچ کس از توسعه عقب نمی‌ماند، برای دستیابی کشور‌ها به توسعه پایدار ضروری است. ما بر نقش مهم سازمان ملل متحد در این زمینه تاکید می‌کنیم.

تخت روانچی گفت: برای پیشگیری مؤثرتر منازعات، عوامل زمینه‌ای دیگر، از جمله تغییرات آب و هوایی، اشغال و مداخلات خارجی و همچنین، اعمال اقدامات یکجانبه دولت‌ها که باعث طولانی شدن منازعات می‌شود، نیز باید در نظر گرفته و با آن‌ها مقابله شود.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: در این زمینه، اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه، مانند اعمال تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه مردم ایران عواقب جدی بر رفاه همه اقشار جامعه به همراه داشته است.

وی تاکید کرد: این اقدامات غیرقانونی که باعث کمبود شدید نیاز‌های اولیه مردم به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کووید ۱۹ شده است، مشکلات اقتصادی را تشدید می‌کند.

تخت روانچی تصریح کرد: تحریم‌های یکجانبه همچنین مانع از دسترسی کشور‌های متاثر از تحریم به منابع مالی و توسعه‌ای مورد نیاز برای تحقق اهداف توسعه پایدار می‌شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: مشارکت سازنده سازمان ملل متحد در جلوگیری از منازعات مستلزم انسجام، تعامل پایدار و هماهنگی میان مجمع عمومی، شورای امنیت، و شورای اقتصادی و اجتماعی، با رعایت چارچوب شرح وظایف هرکدام از این ارگان‌ها ذیل منشور ملل متحد، است. وی افزود: ارائه کمک‌های فنی و بشردوستانه به مردم نیازمند در وضعیت‌های ناشی از منازعه و پس ازمنازعه، به هیچ وجه نباید سیاسی، مشروط یا تبعیض آمیز باشد.

تخت روانچی تاکید کرد: شورای امنیت باید به اهداف و اصول منشور ملل متحد پایبند باشد و تلاش‌های خود را صرفا به موقعیت‌هایی متمرکز کند که حفظ صلح و امنیت بین المللی به خطر می‌افتد. موضوعاتی مانند محرومیت و نابرابری که دارای ابعاد اجتماعی و اقتصادی است، باید توسط ارگان‌های ذیصلاح سازمان ملل متحد، یعنی مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی مورد رسیدگی قرار گیرد.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=9454

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.