Friday, 7 October , 2022
تبلیغات
1

روز جهانی پیشگیری از خودکشی

  • کد خبر : 18375
  • 11 سپتامبر 2022 - 14:57
روز جهانی پیشگیری از خودکشی

به گزارش جهان تیتر، هر ۴۵ ثانیه، یک نفر جان خود را به علت خودکشی از دست می دهد. تخمین زده می شود سالیانه ۷۰۳۰۰۰ نفر در سراسر جهان به علت خودکشی می میرند. در این میان به ازای هر خودکشی حدودا ۱۳۵ نفر غم و اندوه شدیدی را متحمل شده و تحت تأثیر قرار […]

به گزارش جهان تیتر، هر ۴۵ ثانیه، یک نفر جان خود را به علت خودکشی از دست می دهد. تخمین زده می شود سالیانه ۷۰۳۰۰۰ نفر در سراسر جهان به علت خودکشی می میرند. در این میان به ازای هر خودکشی حدودا ۱۳۵ نفر غم و اندوه شدیدی را متحمل شده و تحت تأثیر قرار می گیرند که در نتیجه سالانه ۱۰۸ میلیون نفر به شدت متاثر از رفتارهای خودکشی می شوند. همچنین به صورت متوسط به ازای هر خودکشی، ۲۵ نفر اقدام به خودکشی می کنند و بسیاری دیگر به شکل جدی به خودکشی فکر می کنند

هر مرگ ناشی از خودکشی یک نگرانی بهداشت عمومی است که تأثیر عمیقی بر اطرافیان آنها دارد. با افزایش آگاهی، کاهش ننگ در مورد خودکشی و تشویق اقدامات آگاهانه، می توانیم موارد خودکشی را در سراسر جهان کاهش دهیم.

تا تاریخ ۲۰۱۱، بر پایه تخمین‌ها سالیانه ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ تن با خودکشی به زندگی خود پایان می‌دهند. «یعنی یک خودکشی در هر ۴۰ ثانیه یا ۳٬۰۰۰ خودکشی در هر روز.» طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی از در کنار هر یک خودکشی موفق ۲۰ خودکشی ناموفق صورت می‌گیرد؛ این یعنی در هر ۳ ثانیه یک خودکشی ناموفق در جهان انجام می‌شود. خودکشی «مهم‌ترین سبب مرگ‌ومیر جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال است.» آمار مرگ‌ومیر افراد بر اثر خودکشی به تنهایی بیش‌تر از آمار مرگ‌ومیر افراد در جنگ‌ها و قتل‌هاست. خودکشی ۱۳امین عامل مرگ‌ومیر در سراسر جهان است. بر پایه‌گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی خودکشی عامل نیمی از مرگ‌ومیرهای خشن در جهان به حساب می‌آید. طبق گفته برایان میشارا، مدیر مجمع جهانی پیشگیری از خودکشی، «آن‌هایی که خود را می‌کشند تعدادشان از آن‌هایی که در جنگ‌ها، حوادث وحشت‌افکنی و نزاع خیابانی کشته می‌شوند بیش‌تر است.» انتظار می‌رود تا ۲۰۲۰ شمار افرادی که سالیانه خودکشی می‌کنند به بیش از ۱٫۵ میلیون تن برسد.

سازمان ملل اظهار می‌دارد که افرادی که بر اثر حمله انتحاری می‌میرند قصد خودکشی ندارند و تنها می‌خواهد دیگران را بکشند و شاید خودکشی هدف دومشان باشد.

روز جهانی پیشگیری از خودکشی (WSPD) در سال ۲۰۰۳ توسط انجمن بین المللی پیشگیری از خودکشی و همکاری سازمان بهداشت جهانی (WHO) پایه گذاری شد. ۱۰ سپتامبر هر سال، توجه را بر موضوع پیشگیری از خودکشی متمرکز ساخته تا بدنامی آن را کاهش و آگاهی دولتها، سازمان ها و مردم را افزایش دهد و بر این موضوع تاکید دارد که می توان از خودکشی جلوگیری کرد.

“با عمل امید بسازیم” شعار سه سالانه روز جهانی پیشگیری از خودکشی از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ است. این شعار یادآور آن است که جایگزینی برای خودکشی وجود دارد و هدف آن القای اعتماد به نفس و امید در همه ما است.

با ایجاد امید از طریق عمل، می توانیم به افرادی که افکار خودکشی را تجربه می کنند، این پیام را منقل کنیم که همواره امیدی وجود دارد و ما به آنها اهمیت می دهیم و می خواهیم از آنها حمایت کنیم. در عین حال این شعار بر این اشاره دارد که اقدامات ما، فارغ از آنکه چقدر بزرگ یا کوچک باشد، تا چه اندازه ممکن است برای کسانی که در حال جدال با افکار و تمایلات خودکشی هستند، امید ایجاد کند. در نهایت، اهمیت تعیین پیشگیری از خودکشی به عنوان یک برنامه بهداشت عمومی اولویت‌دار توسط کشورها، به ویژه در مناطقی که دسترسی به خدمات سلامت روان و در دسترس بودن مداخلات طراحی شده ناچیز است، برجسته می‌شود. با تکیه بر این موضوع و انتشار این پیام در طول سه سال، می توان جهانی را متصور شد که در آن خودکشی چندان رایج نباشد.

همه ما می‌توانیم در حمایت از کسانی که بحران خودکشی را تجربه می‌کنند یا کسانی که در اثر خودکشی سوگوار شده‌اند، به عنوان عضوی از جامعه: والدین، دوست، همکار یا به عنوان فردی با تجربه‌ای واقعی، نقش داشته باشیم. همه ما می توانیم مشوق درک این موضوع باشیم، با افرادی که در حال مبارزه هستند ارتباط برقرار کنیم و تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم. همه ما می توانیم با عمل، امید ایجاد کنیم و نور باشیم.

روز جهانی پیشگیری از خودکشی

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=18375

ثبت دیدگاه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها