Thursday, 1 December , 2022
تبلیغات
19

روز جهانی ناشنوایان / آگاهی رسانی جهانی

  • کد خبر : 7018
  • 28 سپتامبر 2021 - 2:40
روز جهانی ناشنوایان / آگاهی رسانی جهانی
روز جهانی ناشنوایان و زبان اشاره در تقویم جهانی ۳۰ سپتامبر مصادف با ۹ مهر است

به گزارش جهان تیتر، روز 9 مهر ماه برابر با 30 سپتامبر روز جهانی ناشنوایان است. هدف از این نام گذاری، ارتقاء فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن رو به رو هستند.

بیش از ۵ درصد و حدود ۴۶۶ میلیون نفر در سراسر جهان از نعمت شنوایی محروم هستند و ۳۴ میلیون نفر از این تعداد را کودکان شامل می‌شوند. تخمین زده می شود تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۹۰۰ میلیون نفر دچار کم شنوایی ناتوان کننده شوند. بر اساس آمار حدود 520 هزار ناشنوا و کم شنوا در ایران زندگی می کنند. 17درصد از جمعیت معلولان و بیش از 4 درصد از جمعیت کل کشور را ناشنوایان و کم‌شنوایان تشکیل می‌دهند. افرادی که یا با اختلالات شنوایی متولد شده‌اند و یا در اثر سانحه، بیماری و… با این عارضه مواجه‌اند.

البته این آمار می تواند دقیق نباشد. گذشته از مصائب و مشکلاتی که افراد ناشنوا به صورت کلی با آن درگیر هستند، در ایران نیز مشکلاتی برای این دسته از افراد وجود دارد که توجه و حل آنها می تواند کیفیت زندگی افراد ناشنوا و کم شنوا را تغییر دهد. با یادآوری روز جهانی ناشنوایان، شاید توجه به مشکلات و تلاش برای رفع آنها، بیشتر شود.

فدراسیون جهانی ناشنوایان در سال ۱۹۵۱ به عنوان نهادی غیردولتی با هدف حمایت از ناشنوایان، احقاق حق ناشنوایان، شناسایی و بهبود مشکلات زندگی روزمره آنها و همچنین فراهم کردن شرایط تحصیل، اشتغال و زندگی برابر با سایر افراد تشکیل شد. این فدراسیون همواره بر برابری حقوق و احترام برای همه افراد جامعه بدون توجه به رنگ، نژاد، جنسیت، ملیت و عوامل دیگر تاکید کرده است و بیش از ۱۳۰ کشور جهان در آن عضو هستند. در این هفته مراسم‌های مختلفی از سوی کشورهای جهان برگزار می‌شود. در ایران نیز از سال ۱۳۸۰ شورای فرهنگ عمومی این روز را گرامی داشته و برای ناشنوایان عزیز این روز را جشن می‌گیرند. امروزه از سوی تمام کشورهای دنیا اقداماتی از جمله ابداع زبان اشاره، اختراع دستگاه‌های بهبود شنوایی مثل سمعک و ایجاد شرایط مناسب برای آموزش ناشنوایان انجام شده است.

زبان اشاره چیست؟

زبان اشاره زبان اصلی ناشنوایان در سراسر جهان است. تاکنون در تحقیقات مختلف بیش از صد زبان اشاره گوناگون نام برده شده است. این زبان‌ها دارای ویژگی بصری – فضایی هستند. دست‌ها و حالت چهره در این زبان‌ها نقش اساسی دارند چراکه بسیاری از اطلاعات دستوری مثل استفهام، قید و … از طریق حالات چشم، ابرو و لب‌ها بیان می‌شود. در زبان‌های اشاره برای نشان دادن زمان افعال از فضا استفاده می‌شود برای مثال هنگام ادای افعالی که مربوط به گذشته‌اند به پشت سر اشاره می‌شود. به همین ترتیب اشاراتی که از محل اشاره به سمت جلوتر متمایل شوند مفهوم آینده را می‌رسانند. در این حالت کمر و گردن به سمت جلوی بدن متمایل می‌شوند. زبان‌های اشاره زبان‌هایی مستقل از زبان‌های گفتاری و البته تحت تأثیر آنها هستند. در زبان اشاره ترتیب کلمات جمله بیشتر به صورت فاعل – فعل – مفعول است.

روز جهانی ناشنوایان

مشکلات ناشنوایان

ناشنوایان در مقایسه با دیگر افراد مشکلات زیادی را در زندگی روزمره خود دارند. اگر مشکل شنوایی جدی وجود داشته باشد هرگز زبان را یاد نمی‌گیریم در نهایت نمی‌توانیم خوب تفکر کنیم. با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شوید هرگز نابینایی نبوده که محدودیت او مانع از تحصیل و تفکرش شود اما فرد ناشنوا به دلیل عدم وجود ورودی‌های اطلاعاتی به سختی زیاد می‌تواند مدارج علمی بالا را طی کنند. عدم آشنایی جامعه با زبان اشاره و عدم توانایی در برقراری ارتباط این قشر با دیگر افراد از جمله مهم‌ترین مشکلات ناشنوایان است. نادرستی ارتباط‌ها جریان اجتماعی شدن ناشنوایان و همچنین تعلیم و تربیت آنان را دچار مشکل می‌کند.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=7018

ثبت دیدگاه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها