Tuesday, 24 May , 2022
تبلیغات
16
غلامحسین شافعی:

دولت باید نحوه همکاری به شانگ های را مشخص‌ کند

  • کد خبر : 8257
  • 17 اکتبر 2021 - 12:11
دولت باید نحوه همکاری به شانگ های را مشخص‌ کند
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: برای بهره گیری از فرصت ها، دولت باید نحوه همکاری به شانگ های را مشخص‌ کند چراکه ایران می‌تواند نقش یه حلقه بین ۴ موضوع اقتصادی را ایفا کند.

به گزارش جهان تیتر، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: محور نخست صحبت ها در خصوص عضویت ایران ‌در سازمان های همکاری شانگ‌های است. عضویت دایمی ایران مهم ترین رخداد سیاست خارجی کشور در ماه های اخیر پس از توافق مشارکت راهبردی با چین است.

او بیان کرد: این عضویت بیش از ۱۵ سال طول کشیده است . نکته این است تمام همکاری کشورها با این سازمان صورت گرفته به جز ایران، و نظام مالی بین المللی را پذیرفته اند و باز هم به جز ایران؛ چالش ایران ناشی از عضویت در این نهاد و روابط با این کشورهاست.

شافعی گفت: ایران تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفته است و مشخص نیست اراده ای جدی برای الحاق به سازمان جهانی وجود دارد یا خیر.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: برای بهره گیری از فرصت ها، دولت باید نحوه همکاری به شانگ های را مشخص‌ کند چراکه ایران می‌تواند نقش یه حلقه بین ۴ موضوع اقتصادی را ایفا کند.

او افزود: اجرایی شدن کریدور شمال و جنوب و افزایشظرفیت آن می تواند در سازمان شانگ‌های قرار گیرد، ایران می تواند ضمینه را فراهم کند. پیوند زدن کشورها با ۲ طرح اوراسیا و ابتکار کمربند چین در قالب این سازمان پیگیری کرده اند و فرصتی است برای ایران تا این کریدور را اجرایی کند.

این مقام مسئول ادامه داد: حدود ۶۰ پروژه در قالب وام بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار تامین مالی می شود؛ ایران نیازمند دسترسی به همکاری بانکی و جزئیات آن است تا بدین وسیله زمینه برای همکاری فراهم شود. از طرف دیگر شورای کسب و کار تاسیس کردند و در قالب بخش خصوصی از آن استفاده می کنند.

او گفت: تورم تولید کننده بخش صنعت بر آورد مرکز آمار در سال ۱۴۰۰، نسب سال گذشته به ۸۷/۵ درصد رسیده است. این شاخص معیاری از تغییرات هزینه تولید است که به آن باید توجه جدی شود، افزایش تورم هشداری برای افزایش تورم تولید خواهد بود.

شافعی تصریح کرد: بر اساس شاخص منتشر شده در شهریور شاخص مواد اولیه صنعت با افزایش نرخ ارز و افزایش مواد اولیه همچنان در حال افزایش است در حالی است که تولید کنندگان به دلیل کاهش تقاضا و محدودیت قیمت گذاری، عرضه می‌کنند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تشریح کرد: در این بین نکته قابل تامین این است همواره طی ۱۵ فصل از پارسال تاکنون غیرقابل پیش بینی بودن قیمت مواد اولیه، مانع اصلی تولید کننده بوده است. دولت های گذشته برای ریشه یابی تورم با برخورد ضد امنیتی تلاش بر کنترل قیمت داشته اند.

او ادامه داد: انتظار فعالان بخش خصوصی این است که هزینه ها کاهش یابد، فشارهایی که وارد می شود باعث می شود قیمت ها رقابتی نشود؛ درست است برآورد بانک مرکزی از رشد قیمت ها حاکی دارد، اما رشد منفی در سرمایه در ماشین آلات در قیمت تاثیر زیادی گذاشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: قدرت رقابتی کشور در محصولات به شدت در حال کاهش است، به جای توسعه خواهان رشد هستیم. نمی توان مشکل تولید و اشتغال را با این روش حل کرد. نیاید تعریف رقابت را در تکثر دید و در حالی که به موضوع جهانی آن توجه نشده است.

شافعی در پایان گفت: باید به صمت صادرات کالایی برویم که دانش بنیانی است.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=8257

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.