Monday, 16 May , 2022
تبلیغات
16
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای خبر داد؛

دستگاه قضا برای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی ایتام آماده است

  • کد خبر : 11184
  • 24 دسامبر 2021 - 14:16
دستگاه قضا برای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی ایتام آماده است
رئیس قوه قضائیه از آمادگی دستگاه قضا برای همکاری با موسسات خیریه، ایتام و خانواده‌هایشان در راستای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها خبر داد.

به گزارش جهان تیتر، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا در صد و هفتاد و ششمین روز از مسئولیت خود در جایگاه ریاست دستگاه قضا، صبح امروز جمعه (۳ دی) در موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) شهرستان ملارد و در جمع ایتام تحت پوشش و مدیران و خیّرین این موسسه حضور یافت.

رئیس عدلیه طی سخنانی خطاب به ایتام، مسئولان و خیّرین این موسسه اظهار کرد: اهتمامی که مدیران این موسسه در گردآوری ایتام و ارائه آموزش‌های قرآنی به آن‌ها دارند هم جای تقدیر دارد و هم وظیفه ما به عنوان مسئولان کشور را سنگین‌تر می‌کند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اجری که خداوند متعال به پاس زحمات، تلاش‌ها، مجاهدت‌ها، نیت‌ها و زجر‌های متحمل شده از سوی مقربین درگاه الهی به آن‌ها عطا می‌کند، گفت: پیامبر گرامی اسلام که آبرومندترین و والاترین مقام انسان‌ها در نزد خداوند متعال هستند در شرایطی دوران کودکی خود را سپری کردند که در بدو تولد، پدرشان در قید حیات نبودند و در کودکی مادرشان هم از دنیا رفت و پدربزرگ‌شان که سرپرستی ایشان را عهده‌دار بودند نیز در زمانی که پیامبر اکرم (ص) هشت ساله بودند دار فانی را وداع گفتند.

رئیس عدلیه در جمع ایتام این موسسه خیریه ادامه داد: پیامبر مکرم اسلام که «رحمة للعالمین» بودند از بدو تولد یتیمی را تجربه کردند، اما همین فرد یتیم بالاترین مقام را نزد پروردگار متعال به دست آورد و خداوند بیشترین و بالاترین شرح صدر را به ایشان عطا کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه گاهی اوقات برخی سختی‌ها و گرفتاری‌ها کمر هر انسان معمولی را می‌شکند، ولی وقتی خداوند متعال اراده کند، یک فرد یتیم می‌تواند به بالاترین مقام برسد، اظهار کرد: وقتی انسان با خدا باشد و دل به خدا بدهد سختی‌ها برای او آسان می‌شود و جز پروردگار متعال هیچ چیز در چشم او بزرگ نخواهد بود و هیچ مانعی برایش بن بست ایجاد نمی‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه شاید گفته شود که انبیا و ائمه اطهار در تاریخ استثنا هستند و در مورد افراد دیگر این موضوع صدق نمی‌کند افزود: امام خمینی (ره) هم در همان حوزه‌ای درس می‌خواند که بقیه حوزویان در آنجا تلمذ می‌کردند، اما آنچه که سبب شد امام خمینی (ره) به آن جایگاه و مرتبه بالا برسد دلدادگی‌اش به خداوند متعال بود که سبب شده بود سختی‌ها برایش آسان شود.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به ویژگی‌های ممتاز و برتر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: بسیاری از مردم ایران و سایر مناطق دنیا در طول حیات خود یک بار هم حاج قاسم را ندیده بودند، اما دلیل آشنایی آن‌ها و احساس قرابت و نزدیکی‌شان با این شهید بزرگوار آن بود که حاج قاسم برای خدا به میدان آمد و پروردگار متعال هم به او اجر و عظمت داد.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی اژه‌ای با اشاره به مراسم تشییع حماسی و شکوهمند پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی در سال ۹۸ در نقاط مختلف اظهار کرد: جمعیت فراوان و بی‌شمار، تنوع مثال‌زدنی اقشار و طیف‌های گوناگون مردم و همچنین شور و حال وصف‌ناپذیر دلدادگان به حاج قاسم سلیمانی، باعث شد که این تشییع در حافظه تاریخ ماندگار شود.

رئیس عدلیه در ادامه، قیام، جنگ و صلح حاج قاسم سلیمانی را در راستای جلب رضایت الهی دانست و گفت: با وجود آنکه حاج قاسم سلیمانی در برابر دشمن مقتدرانه، شجاعانه و با صلابت ظاهر می‌شد و در میدان‌های نبرد با دشمنان، ترس و رعب عجیبی در دل دشمن ایجاد می‌کرد، اما در برابر فرزندان شهدا و ایتام، مهربان، خاضع، متواضع و رقیق‌القلب بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: هرکسی با خدا باشد و دل به خدا و آموزه‌های قرآن بدهد، عزت، شرافت، قدرت و آنچه برای انسان سربلندی به همراه می‌آورد را در این دنیا و آخرت کسب خواهد کرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود از آمادگی دستگاه قضا برای همکاری با موسسات خیریه، ایتام و خانواده‌هایشان در راستای کاستن از مشکلات حقوقی و قضایی آن‌ها خبر داد و خواستار طراحی و تدوین سازوکاری مشخص برای این موضوع شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه دستوراتی را به مقامات زیربط قضایی در این خصوص صادر کرد و افزود: «برگزاری کلاس‌های حقوقی با حضور وکلا، کارشناسان، قضات و دادستان ها»، «در اختیار قرار دادن وکلا و کارشناسان برای انجام امور حقوقی و قضایی با بکارگیری ظرفیت مرکز وکلا، کارشناسان رسمی ومشاوران خانواده قوه قضاییه»، «اعطای تخفیفات در مواردی که قانون اجازه می‌دهد» و «کاهش هزینه‌های دادرسی»، از جمله مواردی هستند که قوه قضائیه می‌تواند در خصوص آن‌ها به ایتام، خانواده‌ها، مربیان و موسسات آن‌ها خدمات ارائه دهد و مسوولان مربوطه در دستگاه قضا با همکاری و کمک رابطین و خانواده‌های ایتام در زمینه تهیه سازوکاری مشخص برای اجرایی شدن این موارد فعال شوند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اگر قانون در رابطه با ارائه خدمات قضایی به ایتام و خانواده‌های آن‌ها نیازمند اصلاح است، حتما باید این اصلاحات در قانون صورت بگیرد، اظهار کرد: قوه قضائیه آمادگی دارد برخی امور هم‌سنخ در خصوص ایتام و خانواده‌هایشان را به شعب خاص واگذار کند.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، «مقدم‌فر» مدیرعامل موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) به ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد این موسسه پرداخت و گفت: مکان فعلی موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) منزل ۶۰ متری قدیمی شهید هاشمی‌نژاد بوده که بعد از چند سال، خانه‌های کوچک پیرامونی آن نیز خریداری شدند و این موسسه خیریه را شکل دادند.

وی با اشاره به تشکیل و فعالیت ۱۱ پایگاه و موسسه در استان البرز ذیل مجموعه فرهنگی و اجتماعی شهید هاشمی‌نژاد، ارائه آموزش‌های فرهنگی و قرآنی و اهدای کمک‌های معیشتی به ایتام و خانواده‌های آن‌ها را از جمله برنامه‌های این پایگاه‌ها و موسسات عنوان کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) از جذب ۲ هزار و ۱۰۰ خانواده ایتام در موسسات و پایگاه‌های خیریه مجموعه فرهنگی و اجتماعی شهید هاشمی‌نژاد و ارائه خدمات معیشتی، فرهنگی و قرآنی به آن‌ها خبر داد.

وی همچنین خواستار تدوین فرآیندی در سیستم قضایی کشور جهت تسهیل امور حقوقی و قضایی ایتام و خانواده‌هایشان در حوزه‌هایی نظیر وکالت و کاهش هزینه‌های دادرسی شد.

در ابتدای این مراسم ایتام تحت پوشش موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) در قالب گروه سرود «عماران انقلاب» در حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به اجرای سرود پرداختند و در پایان نیز رئیس دستگاه قضا با حضور در کنار ایتام حاضر در این جلسه عکسی به یادگار انداخت و به گفتگو با ان‌ها پرداخت.

رئیس قوه قضائیه همچنین پس از این مراسم، به صورت رودررو و چهره به چهره با تعدادی از خانواده‌های ایتام و افراد تحت پوشش موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) گفتگو کرد و مشکلات آن‌ها را شنید؛ فرزندان اغلب خانواده‌هایی که در این دیدار‌ها حاضر بودند حافظ قرآن بودند.

در جریان این دیدار‌های چهره به چهره، تعدادی از مشکلات حقوقی قضایی و هزینه دادرسی خانواده‌های ایتام و افراد تحت پوشش موسسه خیریه امام حسن مجتبی (ع) شنیده شد و در این خصوص دستوراتی برای انجام اقدامات مقتضی از سوی رئیس دستگاه قضا صادر شد.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=11184

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.