Friday, 20 May , 2022
تبلیغات
16
کمالوندی:

تمام تلاش خود را برای دست‌یابی به مرزهای فناوری هسته‌ای معطوف کرده‌ایم

  • کد خبر : 8613
  • 23 اکتبر 2021 - 16:39
تمام تلاش خود را برای دست‌یابی به مرزهای فناوری هسته‌ای معطوف کرده‌ایم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ملت بزرگ ایران اسلامی رودررو، سینه‌به‌سینه و چشم در چشم دشمن انداخته و از حق خود نگذشته است.

به گزارش جهان تیتر، در آستانه سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) و هفته وحدت، جمعی از میهمانان سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی روز شنبه از راکتور تحقیقاتی شهید فخری‌زاده (تهران)، مرکز تولید رادیو دارو در پردیس شهید شهریاری و همچنین نمایشگاه آخرین دستاورد‌های صنعت هسته‌ای بازدید کردند.

در ابتدای این بازدید بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ضمن خوش‌آمدگویی و تبریک سالروز میلاد پر خیروبرکت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله علیه و آله، در سخنانی خطاب به مهمانان این کنفرانس گفت: رجاء واثق دارم، همگرایی، هم‌افزایی و انسجام اندیشمندان قلمرو اسلامی زیر پرچم اسلام عزیز، سبب اتحاد امت اسلام و ارتقای ملل اسلامی در برابر بدخواهان، کژاندیشان و مستکبران خواهد شد.

معاون سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: امت اسلام در برهه‌ای بحران‌زا و به قول رهبر فرزانه و عزیزمان، دریک پیچ تاریخی سرنوشت‌ساز قرار دارد. از طرفی، رشد زایدالوصف علوم و فناوری‌های گوناگون، موجب رفاه و پیشرفت زندگی بشر و تسلط بر طبیعت شده و از طرف دیگر همین علم و فناوری، در دست دزدان چراغ بدست و عالمان بی‌عمل، سبب یکه‌تازی، استثمار و استعمار ملل کمتر برخوردار توسط مستکبران شده است. از یک‌سو با خلق سازمان‌های بین‌المللی، موجب تسهیل روابط و تعامل بیشتر ملل جهان در جهت رفع مشکلات و پر کردن خلاء کاستی‌های مختلف شده و از سویی دیگر، همین سازمان‌های به ظاهر بین‌المللی، در دست خودمحوران و بازیچه خودکامگان شده و از هیچ فرایندی برای تحقیر و تحدید ملل دیگر فروگذاری نمی‌کنند.

کمالوندی افزود: در این فضای پرتنش و وهم‌آلود، جهان اسلام با رنسانس خود، نه‌تن‌ها موظف به توسعه و پیشرفت خود با توسل به دانش و فناوری‌های جدید است، بلکه باید با ارتقای اندیشه اسلامی و نگرش توحیدی و اتکال به خداوند منان، مسیر سبز پیشرفت خود را با الگویی اسلامی و برآمده از آیات و روایات و متکی بر خود و نه بر غیر خود هموار کند؛ و این همان مسیری است که در نهایت به تمدن نوین اسلامی خواهد انجامید.

وی در ادامه با اشاره به یکجانبه گرایی و یکه‌تازی مستکبران جهان و دشمنان دنیای اسلام گفت: عالمان فرهیخته، هم‌اکنون جهان اسلام واجد سرمایه‌های گران‌سنگی است. این سرمایه‌ها، نتیجه تلاش اندیشمندان و متفکرانی است که در طول تاریخ با مجاهدت‌های فراوان بدست آمده‌اند.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: بی‌تردید، آنچه از کنفرانس وحدت اسلامی باید سربرآرد، همانا ساختار‌ها و سازوکار‌های تمدن نوین اسلامی و تبیین و ترسیم کردن مسیر رسیدن به آن در این دوره ابهام‌آلود و در حضور تنش‌های عدالت سوز در صحن بین‌المللی است. سرعت تحولات به حدی است که دمی را نباید آسایید و فرصتی را نباید از دست داد.

کمالوندی خاطرنشان کرد: امت اسلامی در معرض و بعضاً در محاصره یکه‌تازان عرصه جهان خواری قرار دارد. وضعیت خطیر فعلی که آینده چند ده سال بلکه یک تا دو سده پیش روی جهانیان را رقم خواهد زد برهه زمانی بسیار حساسی است که باید با درک درست از آن برای ساختن جهانی امن و آماده برای تعالی انسان‌ها بهره جست.

وی درباره دستیابی و دستاورد‌های سترگ و غرور آفرین فناوری هسته‌ای اظهار کرد: سروران معظم؛ امروز برای من و همکارانم مایه بسی مباهات و افتخار بزرگی است که میزبان عصاره‌ای از اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام هستیم. به سهم خود، خدا را شاکرم که فرصتی دست داد تا شمه‌ای از پیشرفت کشورم را در قلمرو یکی از فناوری‌های برتر جهان به عزیزانم نشان دهم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ما در اینجا تمام تلاش خود را برای دست‌یابی به مرز‌های علم و فناوری هسته‌ای معطوف داشته‌ایم و به‌رغم همه مخالفت‌ها و دشمنی‌های فراوان در عرصه بین‌المللی، در صنعت هسته‌ای دستاورد‌های سترگ و غرور آفرینی کسب کرده‌ایم. در مسیر کسب این دستاورد‌های بزرگ از همه‌چیز مایه گذاشته‌ایم و عزیزانی را که هرکدام مردانی رشید و عالمانی فقید بوده‌اند را در راه اعتلای اسلام و امت اسلامی تقدیم کرده‌ایم.

کمالوندی خاطرنشان کرد: از این بین می‌توانم به شهیدان بزرگواری، چون دکتر علی‌محمدی، شهریاری، مهندس احمدی روشن و آخرین آن‌ها شهید فخری زاده اشاره کنم همچنین باید بگویم که تلاش‌های مستمر دشمنان اسلام برای نابودی این صنعت ارزشمند از طریق توطئه‌های مختلفی، چون خرابکاری صنعتی، سایبری، بمب‌گذاری و طرق مختلف بکار برده شده، خوشبختانه راه به جایی نبرده و این صنعت همچنان شاداب و هرروز شکوفاتر از قبل به‌پیش می‌رود.

وی افزود: ملت بزرگ ایران اسلامی رودررو، سینه‌به‌سینه و چشم در چشم دشمن انداخته و از حق خود نگذشته است که اگر چنین می‌شد پاسخی در پیشگاه پیامبر اعظم صلوات الله علیه و شهدای اسلام در طول تاریخ نداشتند.

کمالوندی با اشاره به توانمندی دانشمندان ایران اسلامی در فتح قله‌های دانش، تصریح کرد: اندیشمندان گرامی، بدون شک یکی از ارکان تمدن نوین اسلامی علم و فناوری است و همین سرمایه می‌تواند عامل وحدت جهان اسلام و قلمرو اسلامی باشد. به مصداق آیه شریفه “هل یستوی الذین یعلمون و الذین لایعلمون” هرکدام از ما موظفیم به سهم خود و با تکیه بر داشته‌های خود به این امر مهم روی‌آوریم و با تشریک‌مساعی در این زمینه به تکلیف اسلامی خود عمل کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: خوشبختانه ایران اسلامی امروز در همه شاخه‌ها و رشته‌های فن‌آوری و صنعت هسته‌ای قله‌های پیشرفت را درنوردیده است. هزاران متخصص این صنعت در حوزه‌های اکتشاف و استخراج اورانیوم گرفته تا تبدیل و غنی‌سازی و ساخت انواع سوخت هسته‌ای، نیروگاه اتمی، رادیو دارو، کاربرد آن در صنعت و کشاورزی، لیزر و کوانتوم و گداخت و … در تلاش دائم هستند و باعث شده‌اند تا ایران در جایگاه نسبتا بالایی قرار داشته باشد.

کمالوندی با اعلام آمادگی در توسعه فناوری هسته‌ای در جهت رفاه مردم، گفت: آمده‌ایم تا در توسعه فناوری هسته‌ای در جهت رفاه مردم و جوامع اسلامی با کشور‌های جهان اسلام همکاری کنیم تا همه با هم مسیر تمدن نوین اسلامی را هموارتر نمائیم. با کمک یکدیگر، شانه‌به‌شانه و دست در دست هم، این مسیر سبز را برای اعتلای اسلام و امت اسلامی باصلابت طی نمائیم؛ به امید آینده درخشان در پرتو تمدن نوین اسلامی.

در این بازدید مهمانان سی‌وپنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با زیرساخت‌های علمی و تحقیقاتی، دستاورد‌ها و توانمندی‌های صنعت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در حوزه راکتور و تولید رادیو دارو آشنا شدند و در پایان از نمایشگاه ویژه دستاورد‌های صنعت هسته‌ای کشور بازدید کردند.

بیشتر بخوانید:

اختلافات بخاطر این است که برای خود اهداف مشترک تعریف نکرده‌ایم

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=8613

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.