0

تفاوت میان ویروس کرونا با آنفلوانزا و سرماخوردگی

  • کد خبر : 9359
  • 08 نوامبر 2021 - 0:51
تفاوت میان ویروس کرونا با آنفلوانزا و سرماخوردگی
با همه گیری کرونا نمیتوان بسیار جزئی و دقیق، تفکیکی بین کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی در نظر گرفت زیرا این بیماری‌هادر بسیاری ازعلائم، اشتراک بسیار زیادی دارند.

به گزارش جهان تیتر، به دلیل آغاز فصل سرد و همه گیری کرونا امکان ابتلا به بیماری هایی مثل آلرژی، کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی که از نظر بالینی علائم مشابهی دارند، افزایش پیدا می‌کند اما با بررسی دقیق تر علائم این بیماری‌ها میتوان ابتلا به هر بیماری را تشخیص داد.

 شروع بیماری در آلرژی معمولاً به شکلی است که فرد با استشمام یک بو یا خوراکی خاص، علائمش بروز پیدا می‌کند. شروع بیماری در سرماخوردگی نیز معمولاً حالت تدریجی دارد به شکلی که فرد نمی‌تواند زمان دقیقی را برای آغاز علائم بیماری اش بیان کند.

در آنفلوانزا و کرونا به گونه‌ای است که علائم پس از ارتباط با فرد مبتلا در شخص، ظهور پیدا می‌کند. شروع بیماری در کرونا تدریجی و سپس ناگهانی است. ابتدا با علائم عمومی مثل ضعف و بی حالی آغاز می‌شود و پس از گذشت مدتی علائم تنفسی ظهور پیدا می‌کند، اما در بیماری آنفلوانزا شروع بیماری به صورت ناگهانی است و بیمار از همان ابتدا شاهد علائم کاملا مشخص است.

تب و لرز

 مهمترین علائمی که در هر چهار بیماری وجود دارد و می‌تواند در تشخیص به ما کمک کند، تب و لرز است. بیشترین موارد بروز تب و لرز در آنفلوانزا و کرونا مشاهده می‌شود. تب در این بیماری ها همراه با لرز شدید است و منجر به بیقراری بیمار می‌شود. در سرماخوردگی معمولاً تب و لرز‌های شدید وجود ندارد و حتی در صورت بروز تب به دلیل شدید نبودن، بدون درمان و خود به خود از بین می‌رود. در آلرژی نیز تب و لرز به ندرت و بسیار خفیف وجود دارد.

سرفه

سرفه در آلرژی شایع است. سرفه‌های آلرژیک طولانی هستند و به دلیل مواجهه با یک ماده و یا بوی خاص در فرد ایجاد می‌شوند؛ هرچه این مواجهه بیشتر باشد، شدت سرفه نیز افزایش پیدا می‌کند تا جایی که باعث کلافگی فرد می‌شود.

در سرماخوردگی ممکن است سرفه وجود نداشته باشد و اگر هم بود بسیار کم است. در کرونا نیز سرفه از اولین علائم آغاز بیماری است، اما این در همه بیماران یکسان نیست. سرفه در کرونا ابتدا خشک است و سپس تبدیل به سرفه‌های خلط دار می‌شود. در آنفلوانزا نیز سرفه وجود دارد، اما در ابتدای بیماری بروز پیدا نمی‌کند و به تدریج و با ادامه دار شدن بیماری افزایش پیدا می‌کند.

تنگی نفس و خس خس سینه

تنگی نفس از دیگر علائم این چهار بیماری است در آلرژی، تنگی نفس و خس خس سینه بدون سرفه وجود دارد و فرد به دلیل تجربه‌های قبلی متوجه نوع خاص تنگی نفس به دلیل آلرژی می‌شود. بیماران مبتلا به سرماخوردگی مشکل تنگی نفس ندارند. مبتلایان به کرونا نیز در ابتدای بیماری تنگی نفس ندارند اما با پیشروی بیماری، مشکلات تنفسی شان روند افزایشی و صعودی پیدا می‌کند. این بیماران همزمان با بروز تنگی نفس با درد قفسه سینه و سرفه نیز مواجه می‌شوند. در بیماری آنفلوانزا نیز در روز‌های ابتدایی بیماری، تنگی‌نفس وجود ندارد اما در مواردی که بیماری درمان نشود و پیشرفت کند، تنگی نفس و سرفه به صورت همزمان مشاهده می‌شود.

بدن درد و ضعف عضلانی

از دیگر علائم مشابه در این چهار بیماری می‌توان به بدن درد و ضعف‌های عضلانی اشاره کرد. در آلرژی، بدن درد وجود ندارد. در مبتلایان به سرماخوردگی نیز بدن درد شایع نیست و فرد مبتلا احساس کسالت و بیحالی خفیفی دارد. این در صورتی است که در بیماری آنفلوانزا، بدن درد و ضعف عضلانی یکی از اصلی‌ترین علائم بروز بیماری است و از همان ابتدا فرد را آزار می‌دهد. در کرونا نیز بدن درد و ضعف عضلانی از علائم ابتلا به بیماری است. این درد در نقاط مختلف بدن افراد در روز‌های مختلف بروز پیدا می‌کند و به صورت متمرکز و منتشر وجود دارد.

حس بویایی و چشایی

درگیری حس بویایی و چشایی از دیگر علائم کمک کننده به تشخیص دقیق بیماری است. بویایی افراد مبتلا به بیماری‌های آلرژیک دچار مشکل می‌شود. در سرماخوردگی، حس بویایی و چشایی تغییر زیادی پیدا نمی‌کند و اگر مشکلی هم پیش بیاید بسیار خفیف است و خیلی سریع برطرف می‌شود. در آنفلوانزا نیز بروز مشکلاتی در بویایی و چشایی موقتی و گذراست، اما در کرونا یکی از اصلی‌ترین علائم این بیماری است  و ماندگاری طولانی مدتی دارد.

تغییر در حس بویایی و چشایی در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ متفاوت است. در برخی افراد این حس از بین می رود در برخی موارد چشایی افراد حساس می‌شود و طعم های بد را بیشتر از طعم های متداول احساس‌ می کنند. در مواردی هم حس بویایی افراد قوی تر از قبل می‌شود و بوهای نامطبوع را بسیار بیشتر احساس می‌کنند.

عطسه و آبریزش بینی

عطسه و آبریزش بینی از دیگر علائم مشترک بین این چهار بیماری است. در روزهای ابتدایی پاندمی کرونا متخصصان، عطسه و آبریزش بینی را جزو علائم کرونا نمی‌دانستند اما پس از گذشت زمان و بروز طیفهای گسترده علائم این بیماری، مشخص شد که در برخی موارد اولین علائم ابتلا به کرونا عطسه و آبریزش بینی همراه با قرمزی چشم است.این علامت گمراه کننده تر از سایر علامت‌هاست چون در هر چهار بیماری بروز پیدا می‌کند. در سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز عطسه و آبریزش بینی وجود دارد. در آلرژی این علامت ها به صورت قابل توجهی و همراه با خارش چشم به وجود می آید.

مشکلات گوارشی

 بروز علائم گوارشی در هر چهار بیماری، کمتر از سایر علامت‌ها است. در سرماخوردگی شاهد علائم خفیفی مثل حالت تهوع و استفراغ خواهیم بود. در کرونا بروز علائم گوارشی شایع است و همراه با بیماری‌های تنفسی اتفاق می افتد. علائمی مانند اسهال استفراغ و تهوع از شایعترین علامت های گوارشی مبتلایان به کروناست. در آلرژی مشکلات گوارشی، به ندرت مشاهده می شود. در آنفلوانزا نیز به صورت خفیف نمایش پیدا می کند.

علائمکروناآنفلوانزاسرماخوردگیآلرژی
تب و لرزشدیدشدید همراه با لرزخفیف به ندرت
سرفهخشک و خلطیبا پیشروی بیماری افزایش می یابدخفیف و مقطعیبا زمینه آلرژیک در صورت تحریک گلو
تنگی نفس شایعمقطعی به ندرتوجود ندارد
بدن دردمتمرکز و منتشراصلی ترین علامت استبیحالی و حس کسالتوجود ندارد
بویایی و چشاییشایعمقطعی و گذرادچار مشکل نمی شودبا زمینه آلرژیک
آبریزش بینیبا عطسهبا عطسه و شدیدهمراه با عطسههمراه با خارش چشم
مشکلات گوارشیبا تنگی نفسبه صورت خفیفتهوع و استفراغوجود ندارد

گفتنی است، در سرماخوردگی عادی معمولا با علائم بسیار خفیفی مثل ضعف، بیحالی و آبریزش بینی و … مواجه می‌شویم. این در حالی است که این علائم در بیماری آنفلوانزا با علائم دیگری مانند بدن درد شدید و تب‌های بالا همراه است. در کرونا علاوه بر ظهور علائم شدیدتر آنفلوانزا و سرماخوردگی، علائمی مانند بد شدن حال عمومی، از دست دادن بویایی، درگیری‌های ریوی و … ظهور پیدا می‌کند و میتوان تفکیکی نسبی بین این علائم در نظر گرفت.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=9359

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.