Monday, 27 June , 2022
تبلیغات
2

تغییرات آب و هوایی چگونه بر سلامت روان جوانان تأثیر می گذارد؟

 • کد خبر : 14279
 • 09 آوریل 2022 - 1:06
تغییرات آب و هوایی چگونه بر سلامت روان جوانان تأثیر می گذارد؟
بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد، سلامت روان نیمی از 2.2 میلیارد کودکان جهان در معرض خطر بسیار بالای ناشی از تأثیرات تغییرات آب و هوایی قرار دارد

خسارات جبران ناپذیر ناشی از تغییرات اقلیمی در سراسر جهان در حال تشدید است. با رکوردشکنی امواج گرما، آتش‌سوزی‌ها و سیل‌ها، در این یک دهه اخیر  سال 202۲ ممکن است سالی باشد که در نهایت با تغییرات اقلیمی از خواب بیدار ‌شویم. بر اساس آخرین ارزیابی پانل بین المللی تغییرات آب و هوایی (IPCC)، اثرات تغییرات اقلیمی، گسترده تر، سریعتر وبا شدت بیشتری در حال رخ دادن است. بسیاری از تاثیرات مانند تغییرات در اقیانوس ها، صفحات یخ و سطح دریاها غیرقابل برگشت هستند وهزاران سال ادامه خواهند داشت.

بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF) در ماه اوت ۲۰۲۱، سلامت روان نیمی از 2.2 میلیارد کودکان جهان در معرض خطر بسیار بالای ناشی از تأثیرات تغییرات آب و هوایی قرار دارد. این تأثیرات، نتیجه زنجیره‌های علّی پیچیده‌ای است که قبل از تولد شروع می‌شوند و در طول رشد کودک آشکار می‌شوند. علیرغم هشدارهای جهانی هیچ رسیدگی به مضرات فاجعه بار سلامت روان ناشی از تغییرات آب و هوایی صورت گرفته نشده است. 

آسیب پذیری کودکان در برابر تغییرات آب و هوایی

آسیب پذیری در دوران کودکی حتی قبل از تولد رشد بسیار بالایی دارد. عوامل استرس زای حاد محیطی مانند طوفان، آتش سوزی، سیل و امواج گرما در تابستان  علاوه بر افزایش خطر عوارض مامایی و زایمان زودرس و آسیب های روحی و روانی به مادر باعث اختلالات جدی روحی و روانی کودک متولد نشده شده و این عوارض در طول زندگی همراه کودک خواهد بود و به مرور زمان افزایش پیدا می کند.

کودکان از بدو تولد تا پنج سالگی در برابرگرما، کم آبی، سموم محیطی و بیماری های عفونی بسیار آسیب پذیر هستند. این خطرات می تواند مانع رشد عادی کودکان مانند شناخت و زبان شود و در نهایت  باعث آسیب‌پذیری سلامت روان می شود و در طول عمر افزایش می‌ یابد.

در دوره میانی کودکی (شش تا 12 سالگی)، کودکان در برابر عوامل استرس زای محیطی حاد و مزمن آسیب پذیر می مانند و قادر به درک تغییرات اقلیمی و تأثیرات پیش بینی شده آن می شوند. این ظرفیت آنها را برای تجربه استرس و اضطراب در مورد عواقب زندگی در یک سیاره در حال گرم شدن افزایش می دهد.

نوجوانی در سیاره ای که در حال گرم شدن است

تغییرات عمده فیزیولوژیکی، هورمونی و اجتماعی مشخصه دوران نوجوانی است و بسیاری از نوجوانان در این دوران تحت تأثیر چالش‌هایی قرار می‌گیرند. سن اوج شروع هر اختلال روانپزشکی بین ۱۴ تا ۱۵سالگی است و حدود نیمی از تمام اختلالات قبل از 18 سالگی ایجاد می شوند.

عوامل استرس زای مرتبط با تغییرات اب و هوایی مانند خشکسالی، امواج گرما، طوفان ها و سیل با افزایش اضطراب و افسردگی مرتبط است که تاب آوری سلامت روان در دراز مدت را به خطر می اندازد.

امواج گرما به تنهایی می تواند خواب، یادگیری، عملکرد آزمون های شناختی و نرخ فارغ التحصیلی دبیرستان را مختل کند. این عوامل از ورود سالم به بزرگسالی جلوگیری کرده و به چشم انداز اجتماعی و اقتصادی بلندمدت آسیب خواهد زد.

به عبارت دیگر، تغییرات اقلیمی خطرات جدیدی را برای کودکان و نوجوانان ایجاد می‌کند، و مانع تغییرات رشد عادی می شود و بلوغ روانی سالم را در طول زندگی تضعیف می کند.

محافظت از کودکان

حدود 85 درصد از کودکان جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که بیشترین آسیب پذیری را در برابر تغییرات آب و هوایی دارند، علیرغم اینکه کمترین مسئولیت را در ایجاد آن دارند. بنابراین اقدام سریع و مؤثر برای کاهش این بار، موضوع عدالت بین‌المللی و بین نسلی است.

کاهش شدید گرمایش جهانی بهترین راه برای محافظت از کودکان در برابر تأثیرات تغییرات آب و هوایی است. این ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما شکست مداوم دولت ها در مقابله جمعی با تغییرات اقلیمی، خوش بینی را در هم شکسته و امید را از بین برده است.

بسیاری از جوانان احساس درماندگی و خیانت می کنند و از بزرگسالان به دلیل ناتوانی در جلوگیری از بحران آب و هوا عصبانی هستند. آنها باید برای مشارکت در برنامه ریزی انطباق و واکنش توانمند شوند. آموزش موثر تغییر اقلیم برای این منظور مهم است. این می تواند به کودکان کمک کند تا با آن کنار بیایند و پایه و اساس نسل جدیدی از شهروندان متعهد و رهبری مؤثر را بنیان بگذارند.

زمانی برای از دست دادن وجود ندارد

توسعه روانی سالم زیربنای سرمایه اجتماعی، اقتصادی و انسانی آینده جوامع است، اما تغییرات آب و هوایی کنترل نشده آن را تضعیف می کند. آسیب قبل از تولد شروع می شود و در دوره رشد ادامه می یابد. با هر چالش حل نشده چالش های بعدی ایجاد می شود. هیچ زمانی برای از دست دادن نداریم. اقدام سریع و موثر برای کاهش این خطرات و سرمایه گذاری حیاتی در سلامت و رفاه نسل فعلی و آینده کودکان در سراسر جهان یک ضرورت عملی و اخلاقی مبرم است.

حقایق سلامت روان:

 • اختلالات روانی سالانه بیش از یک میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
 • اختلالات روانی عامل اصلی بیماری در جهان هستند و از نظر عمر زندگی با ناتوانی در رتبه اول قرار دارند.
 • در کشورهای با درآمد بالا، از هر چهار نفر یک نفر در هر سال مشکل سلامت روانی را تجربه می کند.
 • رویدادهای شدید آب و هوایی مانند طوفان ها و آتش سوزی های جنگلی خطر ابتلا به اختلال استرس بعد از سانحه (PTSD)، اضطراب، افسردگی و خودکشی را در افرادی که در معرض این حوادث هستند، را افزایش می دهد.
 • 15 تا 60 درصد از کودکان و نوجوانانی که در معرض چنین رویدادهایی قرار می گیرند، دچار اختلال استرس بعد از سانحه (PTSD)، اضطراب و افسردگی می شوند.
 • متاسفانه اکثر کودکان مبتلا به مشکلات سلامت روان، از جمله آنهایی که در کشورهای با درآمد بالا زندگی می کنند، هیچ درمانی دریافت نمی کنند.

منبع: www.weforum.org

مترجم: شهرام موبد

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=14279

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.