Wednesday, 29 June , 2022
تبلیغات
3

تعریف نوآوری

  • کد خبر : 14908
  • 03 می 2022 - 11:02
تعریف نوآوری
نوآوری ، یک مفهوم برجسته اقتصادی است که با خلق یک محصول و یا روشی نو با استفاده از فن آوری ها، ابزارها و آموخته های چند سال اخیر معنی پیدا می کند.

نوآوری یعنی خلق کردن

نوآوری ، یک مفهوم برجسته اقتصادی است که با خلق یک محصول و یا روشی نو با استفاده از فن آوری ها، ابزارها و آموخته های چند سال اخیر معنی پیدا می کند. نوآوری، خلق آنچه که تا به حال نبوده که خاص، متفاوت و اصیل  است و مهمتر از همه قابل استفاده است.

نوآوری یعنی ایجاد ارزشی نو

نوآوری یک اختراع تجاری سازی شده است که توسط شرکت یا شخصی به یک محصول و روش ارزشی نو برای جامعه تبدیل شده و افراد جامعه حاضر هستند برای استفاده از آن هزینه پرداخت کنند.

نوآوری یعنی تصور کردن

نوآوری، تصور کردن و دیدن بخشی از جهان است که تا به حال وجود نداشته، سپس رنگ آمیزی کردن آن به گونه ای که آدم ها آن را قبول کنند، دوست داشته باشند.

نوآوری باعث تولید می شود

نوآوری فعالیتی است که باعث تولید محصولات ،فن آوری ها ، ایده ها و تکنیک های نو می شود ،

که در بیشتر مواقع جایگزین قبلی ها میشود و یا آنها را از بین می برد.

نوآوری یعنی حل مشکل

نوآوری به معنی حل مشکل است. کشف مشکل وحل آن به نوعی که دیگران تا به حال به آن نگاه نکرده اند.

تعریف کسب و کار نو یا استارت آپ

به کسب و کاری که نوآوری در آن باشد استارت آپ می گویند. استارت آپ به دلیل نو بودن در شرایط ابهام است و دارای ۳ ویژگی است. ۱- سود آور است و از آن می توان درآمد زایی داشت. ۲- تکرار پذیر است و می توان بارها تکرار کرد. ۳- مقیاس پذیر است و به سرعت می تواند رشد کند.

نوآوری یعنی تغییر عادات و رفتار

در حال حاضر داده، آنالیز و ارتباط اقتصاد هر کسب و کاری را تغییر داده. آمازون، علی بابا و Airbnb  سه پلتفرم خرده فروشی که ساختار کسب و کار را عوض کرده. این ۳ توانسته در سبک زندگی انسان خردمند نفوذ کند و رفتار، عادت و انتظار آن ها را از خرید عوض کنند. مصرف کننده مدرن بیش از هر زمانی قدرت انتخاب دارد. آسان و بدون هیچ زحمتی در هر زمان که اراده کند می تواند از بین  میلیون ها گزینه بهترین را انتخاب کند و با یک اشاره خرید کند و در کوتاه ترین زمان صاحب کالای خود شود.

نوآوری یعنی تحلیل منابع فرصت

نوآوری هدفمند و سیستماتیک با تجزیه و تحلیل منابع فرصت های جدید آغاز می شود. بسته به زمینه، منابع در زمان های مختلف اهمیت متفاوتی خواهند داشت. اما وضعیت هر چه باشد، نوآوران باید همه منابع فرصت را تحلیل کنند.

نوآوران موفق چگونه عمل می کنند

از آنجا که نوآوری هم مفهومی و هم ادراکی است، نوآوران بالقوه نیز باید بیرون بروند و نگاه کنند، بپرسند و گوش دهند. نوآوران موفق از هر دو سمت راست و چپ مغز خود استفاده می کنند. آنها به صورت تحلیلی می سنجند که نوآوری برای ارضای یک فرصت چیست. سپس بیرون می روند و به کاربران بالقوه نگاه می کنند تا انتظارات، ارزش ها و نیازهایشان را مطالعه کنند.

برای موثر بودن، یک نوآوری باید ساده و متمرکز باشد. فقط باید یک کار را انجام دهد. در غیر این صورت مردم را گیج می کند. در واقع، بزرگترین تمجیدی که یک نوآوری می تواند دریافت کند این است که مردم بگویند: «این واضح است! چرا بهش فکر نکردم؟ خیلی ساده است!» حتی نوآوری که کاربران جدید و بازارهای جدید ایجاد می کند باید به سمت یک برنامه خاص، واضح و با دقت طراحی شده هدایت شود.

نوآوری های موثر چگونه شروع می شود؟

نوآوری های موثر از کوچک شروع می شوند. آنها بزرگ نیستند. ممکن است وسیله نقلیه متحرک بتواند در حین حرکت در امتداد ریل، ازنیروی برق استفاده کند، نوآوری که تراموا برقی را ممکن کرد. یا ممکن است ایده ابتدایی قرار دادن همان تعداد کبریت در یک جعبه کبریت باشد (قبلاً 50 عدد بود). این تصور ساده پر کردن اتوماتیک جعبه‌های کبریت را ممکن کرد وباعث شد تا سوئدی‌ها به مدت نیم قرن انحصار جهانی کبریت را در اختیار داشته باشند. در مقابل، ایده های بزرگ “یک صنعت را انقلابی می کنند”.

نوآوری یک کار است تا نبوغ. نیاز به دانش، نبوغ و تمرکز دارد. به وضوح افرادی نوآور که با استعدادتر از دیگران هستند وجود دارند اما استعدادهای آنها نهفته است. در واقع، نوآوران به ندرت در بیش از یک زمینه کار می کنند. توماس ادیسون با وجود تمام دستاوردهای نوآورانه سیستماتیک خود، فقط در زمینه برق کار کرد. یک مبتکر در حوزه های مالی، به احتمال زیاد دست به نوآوری در مراقبت های بهداشتی نخواهد زد.

در نوآوری، مانند هر تلاش دیگری، استعداد، نبوغ و دانش وجود دارد. اما چیزی که نوآوری نیاز دارد، کار سخت، متمرکز و هدفمند است. اگر همت، پشتکار و تعهد کم باشد، استعداد، نبوغ و دانش فایده ای ندارد. اساس کارآفرینی، تمرین نوآوری سیستماتیک است.

تحقیق و تالیف: شهرام موبد

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=14908

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.