0
احمد وحیدی:

برای اداره کشور برنامه‌ های بخشی، استانی و ملی داریم

  • کد خبر : 4837
  • 29 آگوست 2021 - 23:43
برای اداره کشور برنامه‌ های بخشی، استانی و ملی داریم
وزیر کشور درباره برنامه‌های خود برای هم افزایی اقدامات دستگاه‌های مختلف، گفت: ما برنامه‌های بخشی، استانی و ملی داریم این برنامه‌ها اگر در تعادل نباشد ایجاد مزاحمت می‌کند.

به گزارش جهان تیتر، احمد وحیدی وزیر کشور امشب در برنامه تلویزیونی نگاه یک که از شبکه اول سیما پخش شد، حضور پیداکرد.

وزیر کشور در ابتدای این برنامه اظهار کرد: امشب شب شهادت شهید رجایی و باهنر است، این دو انسان در تاریخ ما اسطوره شده اند و این دو شخصیت الگویی برای ما شدند با وجود اینکه مدت کوتاهی در خدمت مردم بودند، اما هنوز هم مردم به عنوان الگو‌های برتر می‌شناسند.

وی درباره آخرین اقدامات و تصمیمات گرفته شده در سفر خوزستان، گفت: خوزستان از ابعاد مختلف اهمیت ویژه‌ای دارد، این شهر بر گردن تمام ایران دین دارد و از طرفی مشکلاتی دارد که این مشکلات در سال‌های گذشته حل نشده است و آقای رئیسی نظرشان این بود که اولین سفر خوزستان باشد، این استان دچار مشکلات تنش آبی شده بود و با بازدید رئیس جمهور از این استان تصمیمات لازم در محل گرفته شد.

وحیدی گفت: از طرح آبرسانی و طرح غدیر، طرح‌های فاضلاب بازدید کردند و در نهایت بین شورای محل و اداری حضور پیدا کردند، زمین‌هایی که باید مورد بهره برداری کشاورزی قرار بگیرد، بخشی از زمین‌ها مورد بهره برداری قرار گرفته و بخشی از آن هنوز باقی مانده است. طرح آب و فاضلاب باید تسریع شود و آقای رئیسی نظرشان این بود که زودتر طرح به پایان برسد، درباره روان آب‌ها تصمیم گیری شد، درباره محصولات کشاورزی و خرما تصمیم شد تا زودتر قیمت گذاری شود.

وی افزود: توسعه برخی از صنعت‌ها به ویژه پتروشیمی و الگوی کشت از جمله مواردی بود که در این سفر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور درباره فرآیند انتخاب خود به عنوان وزیر کشور، بیان کرد: این لطف و حسن اعتماد آقای رئیسی بود که باید تشکر کنم، فکر کردند که بنده می‌توانم خدمت گذار خوبی برای مردم باشم. وزارت کشور یک وزارتخانه مهمی است، حکمرانی عمومی بر عهده وزارت کشور است و نقش تجمعی کننده دارد، جایی که باید برای موضوعات و برنامه‌ها تجمیع ایجاد شود، وزارت کشور است.

وحیدی ادامه داد: اگر این کار تجمیع به خوبی صورت نگیرد، بسیار ضرر خواهیم کرد و همین جا نقش وزارت کشور روشن می‌شود که چه طور باید نقش تجمیع کننده داشته باشد، علاوه بر این بسیج کردن ظرفیت‌ها نیز اهمیت دارد. هماهنگ سازی و میدان داری و نقش آفرینی به عنوان یک موتور محرک از جمله کارکرد‌های وزارت کشور است.

اولین برنامه ما این است که وزارت کشور در جایگاه اصلی خود بنشیند 

وی افزود: اولین برنامه ما این است که وزارت کشور در جایگاه اصلی خود بنشیند و کیفیت حکمرانی ارتقا پیدا کند. حکمرانی فقط مشمول دستگاه‌های دولتی نیست و یک امر عمومی است و باید بین مردم تعریف شده باشد و جریان حکمرانی یک جریان چند جانبه است و باید هرچه می‌توانیم نقش بیشتری به مردم دهیم.

وحیدی اضافه کرد: ما باید مدل حکمرانی را بازسازی کنیم تا جریان حکمرانی در کشورمان را با الگو‌های بومی خودمان اجرا کنیم. حکمرانی باید به خود مردم برگردانده شود و هرچه می‌توانیم نقش دولت به نفع مردم باید اجرا کنیم و برخی از امورات را برعهده خود مردم قرار دهیم.

وزیر کشور درباره برنامه‌های خود برای هم افزایی اقدامات دستگاه‌های مختلف، گفت: ما برای اداره کشور برنامه‌های بخشی، استانی و ملی داریم این برنامه‌ها اگر در تعادل نباشد ایجاد مزاحمت می‌کند. یکی از مشکلاتی که در برخی از شهر‌ها داریم این است که صنایع را به مناطقی بردیم که آن منطقه مشکل کمبود آب دارد و قبل از آن که این صنعت به آن منطقه برود با برنامه‌های استانی هماهنگ نشده است.

تعادل بین برنامه‌ها عدالت و توازن منطقه‌ای را ایجاد می‌کند

وی افزود: تعادل بین برنامه‌ها عدالت و توازن منطقه‌ای را ایجاد می‌کند، چند سند بالا دستی مهم داریم که باید خوب اجرا شود. یک سند، سند آمایش سرزمین است، وقتی استراتژی‌ها در حوزه‌های مختلف باید تعریف شود بعد از آن باید تصمیم گیری برای هر منطقه و هر استان انجام شود. متناسب با تقسیمات کشوری سند مهم دیگری است که نوع نگاه ما به هر منطقه باید متفاوت باشد.

وحیدی ادامه داد: استان‌ها را برای تحول و توسعه باید محور اصلی قرار دهیم، در بحث تقسیمات کشوری باید به تمام ابعاد توجه ویژه‌ای شود. سند‌های بالا دستی مهم دیگری نیز داریم، که این سند‌ها در قالب برنامه قرار می‌گیرد و براساس آن عمل خواهیم کرد.

وی گفت: بعد از آن که برنامه‌های تهیه شد، باید اختیارات لازم را به افرادی که می‌خواهند برنامه را اجرا کند دهیم، درحال حاضر اختیارت استانداران کم است باید اختیارات را درست تعریف کنیم و بودجه‌ها را تا حد لازم به صورت استانی و شرایط استان تهیه شود. از استاندار باید بخواهیم که برنامه‌ها را اجرا کند و به استاندار بگوییم در مدت مسئولیت خود با این اختیار و بودجه باید مشکلات مشخص شده استان را مرتفع کند.

وزیر کشور درباره انتخاب استانداران انقلابی، تصریح کرد: شاخص‌های لازم بیان شده است و در مجلس نیز خدمت نمایندگان گفتم که در وصیت امام، به شاخص‌های استانداران پرداخته شده است، امام درباره ویژگی استانداران گفته اند استاندار باید لایق، متعهد، متدین، عاقل و سازگار با مردم باشد. استانداران باید مشکلات اصلی کشور را بشناسد و باید بداند درحال حاضر مشکل اصلی کشور اقتصاد است. استانداری محل اعمال نظرات شخصی و سیاسی نیست و باید متعهد به منافع ملی و ملت باشد. اگر استانداران خودشان را خدمتگذار مردم ندانند از این درجه ساقط خواهد شد.

وحیدی درباره مقابله با انتخاب مقامات سفارشی در استان، گفت: در انتخاب مسئولان حتما از مشاوره همه افراد صاحب نظر استفاده می‌کنیم، تا در این مشاوره به بهترین افراد برسیم اگر این کار نکنیم به وظیفه خودمان عمل نکردیم و مدیون مردم هستیم.

وی گفت: معیار شایسته سالاری و انتخاب بهترین هاست، امیدوارم بتوانیم این کار را با قدرت انجام دهیم. حتما از نخبگان و سامانه طراحی شده رئیس جمهور استفاده خواهیم کرد.

وزیر کشور درباره انتخاب نکردن استانداران غیر بومی و مدیران پروازی، بیان کرد: مدیر را به خاطر مردم و انجام وظیفه انتخاب می‌کنیم، مدیر پروازی نمی‌تواند وظیفه خود را انجام بدهد، انتخاب مدیران پروازی قطعا مورد تایید نیست و قحط الرجال که نداریم. انتخاب این مدیران را توهین به مردم تلقی می‌کنیم، فردی که آمادگی این را دارد که در استان ساکن باشد و مشکلات مردم را حل کند وارد میدان می‌شود. جوانگرایی یک اصل است انتخاب شایسته‌ها مدنظر است، اما تلاش می‌کنیم که جوانان شایسته را انتخاب کنیم.

وحیدی درباره انتخاب هرچه سریع‌تر استانداران گفت: تلاش داریم که در بازه زمانی کوتاه استانداران انتخاب شوند و کسانی که تا این لحظه مسئولیت دارند باید با تمام قدرت کارشان را انجام دهند. این فرهنگ درستی نیست که فکر کنیم چون قرار نیست دیگر در یک مسند حضور داشته باشیم، کار را رها کنیم بلکه باید تا آخرین لحظه کار انجام شود و هنگامی که فرد جدید برای یک مسئولیت حاضر شد آن را به او تحویل دهند.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=4837

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.