0
رئیسی در نشست سازمان شانگهای در تاجیکستان:

ایران می‌ تواند نقش مهمی در توسعه منطقه گرایی ایفا کند

  • کد خبر : 6355
  • 17 سپتامبر 2021 - 13:19
ایران می‌ تواند نقش مهمی در توسعه منطقه گرایی ایفا کند
رئیس جمهور گفت: ایران می‌تواند نقش مهمی در توسعه منطقه گرایی ایفا کند. زمانی که مسئولیت ریاست جمهوری را عهده دار شدم، تمرکز خود را بر چند جانبه گرایی اقتصادی و گسترش همکاری‌های منطقه ای عنوان کردم.

به گزارش جهان تیتر، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در نشست سازمان شانگهای در تاجیکستان اظهار کرد: در ابتدا مراتب تشکر خود را از امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان و مردم تاجیکستان به دلیل مهمان نوازی و میزبانی خوب به عمل آمده اعلام می‌کنم. همچنین فرارسیدن ۲۰ سالگرد تاسیس سازمان شانگهای را تبریک می‌گوییم و امیدواریم از سازمان جایگاه خود را حفظ کند.

وی افزود: این اجلاس فرصت مناسبی برای همکاری‌های منطقه‌ای است. توسعه فرهنگی دستور کار اول همکاری بین کشور‌های صاحب تمدن است. بخش عمده خزانه فرهنگ و معنویت جهان در آسیا قرر دارد؛ آسیا مهد تمدن بشری است قلب امدن ان در هند، تاجیکستان ایران بوده است.

رئیسی گفت: ایران می‌تواند نقش مهمی در توسعه منطقه گرایی ایفا کند. زمانی که مسئولیت ریاست جمهوری را عهده دار شدم، تمرکز خود را بر چند جانبه گرایی اقتصادی و گسترش همکاری‌های منطقه ای عنوان کردم.

رئیس جمهور اظهار کرد: ظرفیت‌های ایران به لحاظ ژئوپلتیک، جمعیت، حمل نقل و نیروی انسانی و معنویت و تمدن می‌تواند تحرک معنا داری به این چشم انداز ببخشد.

سلطه طلبی و یکجانبه گرایی رو به زوال است

رئیسی اظهار کرد: جهان وارد دوران جدیدی شده است؛ سلطه طلبی و یکجانبه گرایی رو به زوال است و نظام بین الملل به سوی باز توزیع قدرت در حال تغییر است. در شرایط کنونی صلح و امنیت بین‌المللی در معرض تهدید است و تهدید‌هایی که طیف وسیعی از کشور‌ها از جمله کشور‌های شانگهای را در معرض هدف قرار داده است. حفظ صلح در این پهنه یک ضرورت است. سازمان شانگهای و اعتماد متقال، برابری رایزنی مشترک، احترام به تنوع فرهنگی ابزار کلیدی برای رسیدن به صلح در قرن ۲۱ است.

رئیسی در ادامه بیان کرد: کریدور شمال جنوب می تواند زیر ساخت همگرایی تقویت کند. سیاست خارجی ایران مبتنی بر مشارکت فعال در سازمان‌های بین المللی و مخالفت با یکجانبه گرایی و تاکید بر همگرایی بوده است. امروز نظام بین الملل با چالش های زیادی رو به رو است.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=6355

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.