Thursday, 11 August , 2022
تبلیغات
0
حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای:

اگر در دولت و از سوی یک مسئول دولتی خطایی سر زد، نباید چشم پوشی کنیم

  • کد خبر : 16941
  • 25 جولای 2022 - 23:40
اگر در دولت و از سوی یک مسئول دولتی خطایی سر زد، نباید چشم پوشی کنیم
رئیس دستگاه قضا گفت: اگر در دولت و از سوی یک مسئول دولتی خطایی سر زد،نباید چشم پوشی کنیم و این چشم‌پوشی کمک به دولت نیست، بلکه باید متناسب با موضوع برخورد کنیم.

به گزارش جهان تیتر، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا طی سخنانی در بیست و پنجمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور ضمن گرامیداشت ایام پایانی ماه پر فضیلت ذی‌الحجه و روز مباهله، به اهمیت جایگاه و پایگاه نماز جمعه اشاره کرد و گفت: نماز جمعه پایگاه بصیرت‌افزایی، وحدت‌آفرینی و آگاهی‌بخشی است؛ نماز جمعه یک نماز سیاسی، عبادی، فرهنگی و اجتماعی می‌باشد و جایگاهی است که یکی از بیشترین تاثیر‌ها را بین مردم و مسئولین ایفا می‌کند.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: نماز جمعه جایگاه و پایگاهی است که می‌تواند در ایجاد آرامش و امید آفرینی بیشتر و بالا بردن آگاهی‌های مردم و همچنین ایجاد وحدت بین آحاد مردم نقش‌آفرینی و اثرگذاری داشته باشد؛ همچنین نماز جمعه در تبیین برنامه‌های کشور و نظام به عنوان یک حلقه واسط فوق‌العاده عمل می‌کند.

رئیس عدلیه با بیان اینکه آنگونه که شایسته است از جایگاه و پایگاه نماز جمعه حمایت‌های لازم صورت نگرفته است، تصریح کرد: نماز جمعه از جهات مختلف ظرفیتی عظیم محسوب می‌شود، اما متأسفانه ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت عظیم به نحو مطلوب بهره بگیریم؛ لذا همه باید در راستای ارتقاء جایگاه و پایگاه نماز جمعه تلاش کنیم.

محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به اهمیت امر قضا و خطیر بودن جایگاه قضاوت بیان داشت: اگر قوه قضائیه مقتدر، مستقل و صحیح‌العمل باشد، از بسیاری از کجی‌ها و نارسایی‌ها و وقوع جرم‌ها جلوگیری و پیشگیری می‌شود و چنانچه قوه قضائیه در تراز قضای اسلامی باشد می‌تواند حق هر مظلومی را از ظالم بستاند و دست هر متجاوزی به جان و مال و عرض مردم و ارزش‌های الهی را قطع کند و به مجازات خیانت‌کاران و متجاوزان بپردازد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مهمترین سرمایه در قوه قضائیه نیروی انسانی اعم از قاضی و کارمند می‌باشد، اظهار کرد: ما در دستگاه قضایی بر اساس مقدورات و وسعی که داریم به صورت شبانه‌روزی در حال تلاش هستیم و از شما ائمه جمعه سراسر کشور نیز استمداد می‌طلبیم که به ما برای هر چه مطلوب‌تر انجام شدن مأموریت‌های محوله یاری رسانید.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: من جز خدمت به مردم و نظام هدف دیگری ندارم و با توجه به اینکه در دهه پنجم انقلاب هستیم دیگر بسیاری از خطا‌ها از ما پذیرفته نیست؛ لذا باید به یکدیگر کمک کنیم تا به صورت شایسته به نظام و مردم خدمت‌رسانی کنیم.

رئیس عدلیه با اشاره به اولویت‌های دستگاه قضایی در دوره اخیر، بیان داشت: من تلاش دارم تا آنجا که ممکن است آرامش در جامعه حاکم باشد و دستگاه قضایی ملجأ و پناه آحاد مردم باشد و مساعدت و معاضدت بیشتری به طبقات و اقشار بی‌بضاعت داشته باشیم.

او در ادامه با اشاره به وظیفه و مسئولیت نظارتی قوه قضائیه و به طور ویژه سازمان بازرسی کل کشور بیان داشت: در دوره اخیر به سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرده‌ام که نسبت به نظارت بر نحوه اجرای قوانین مصوب در کشور اهتمام داشته باشد و چنانچه دستگاهی نسبت به اجرای قانون مصوب توجه لازم را ندارد بلافاصله موضوع را پیگیری کند و به صرف تذکر اکتفا نکند و اگر به تخلفی رسید، موضوع را به مرجع ذیصلاح اعلام کند و چنانچه جرمی نیز محرز شد موضوع را تعقیب کرده و به دادگستری اعلام کند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: قانون‌گریزی یک ضد ارزش است و اهتمام به اجرای قانون یکی از اولویت‌های ما در قوه قضائیه است و این اعتقاد راسخ را داریم که با توجه به زحماتی که برای تصویب یک قانون کشیده می‌شود، قانون مزبور باید به مرحله اجرا درآید و چنانچه واجد ایراد و اشکال است، نسبت به اصلاح آن اقدام شود.

رئیس عدلیه در ادامه به وظایف و مسئولیت‌های دیوان عدالت اداری به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های دستگاه قضایی نیز اشاره کرد و گفت: به دیوان عدالت اداری تاکید کرده‌ام که چنانچه مسئولی در جایگاه حقوقی خود تخلفی مرتکب شد و یا به فردی از افراد جامعه ظلمی کرد، موضوع را دقیق و سریع مورد رسیدگی قرار دهند؛ وقتی نسبت به موضوع تخلف یا قانون‌گریزی چند مسئول رسیدگی دقیق و همه‌جانبه صورت گیرد برای بسیاری از مسئولان درس عبرتی خواهد شد که قانون‌شکنی و قانون‌گریزی نداشته باشند و حقوق مردم را محترم شمارند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به تعاملات مطلوبی که میان قوه قضائیه و دولت و مجلس در این دوره برقرار است، تصریح کرد: اگر در دولت و از سوی یک مسئول دولتی خطایی سر زد، ما نباید چشم پوشی کنیم و این چشم‌پوشی کمک به دولت نیست، بلکه باید متناسب با موضوع، تذکر دهیم و یا برخورد کنیم؛ اما امر مزبور نیز به این معنا نیست که هر روز یک نزاع و جدل داشته باشیم چرا که مردم از این اختلاف‌ها رنج می‌برند و از ما مسئولان توقع دارند دست در دست هم مشکلات کشور را رفع کنیم.

وی افزود: امروز رئیس‌جمهور ما یک شخصیت مردمی، ولایتمدار و پرکار است؛ بنابراین باید با او همکاری داشته باشیم؛ البته این همکاری به آن معنا نیست که اگر جایی وظیفه‌ای داریم، از ایفای آن وظیفه، چشم‌پوشی کنیم.

رئیس دستگاه قضا همچنین گفت: در قوه قضاییه طی ۱۳ ماه اخیر بیشترین تعامل را با نمایندگان مجلس داشتیم و تقریبا با تمامی کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس نشست‌های هم‌اندیشی برگزار کرده‌ایم.

وی افزود: این اعتقاد را دارم که چنانچه مراکز و مراجع قضایی دارای اشکال و ایراد هستند نباید این ایراد و اشکال از چشم نمایندگان مردم و شما ائمه جمعه پنهان بماند لذا به شما ائمه جمعه نیز پیشنهاد می‌کنم از مراکز و مراجع قضایی و زندان‌ها بازدید کنید همانطور که این پیشنهاد را به نمایندگان مجلس ارائه کردم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه بیان داشت: امروز مردم از گسترش ابتذال و ناهنجاری‌های اجتماعی رنج می‌برند و از برخی تبعیض‌ها و مفاسد و ناکارآمدی‌های ما مسئولان در رده‌های مختلف گلایه دارند؛ امروز مردم نسبت به برخی رانت‌ها و فساد‌ها که منجر به ایجاد فاصله طبقاتی و مخدوش شدن عدالت اجتماعی می‌شود، گلایه‌مندند؛ مردم از اینکه زندگی مسئولین با سایر طبقات جامعه متفاوت باشد ناراحت می‌شوند؛ مردم ناخرسند می‌شوند اگر در این شرایط ما مسئولین از تشریفات نابجا و غیرضرور بهره بگیریم.

رئیس قوه قضائیه این پیشنهاد را به مسئولان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و امامان جمعه سراسر کشور، مطرح کرد که با تشکیل کارگروه‌هایی در هر شهر با مشارکت و حضور مسئولان قضایی و سایر مسئولان مربوطه نسبت به رسیدگی به مشکلات مخصوص آن شهر و مردم آن شهر با ترسیم اولویت‌ها، اتخاذ تصمیم کنند.

رئیس عدلیه در پایان با اشاره به تحولاتی که در جذب و گزینش قضات در دستگاه قضایی در شرف انجام است، گفت: در حال حاضر ۵۰۰ طلبه فاضل را برای برگزاری دوره‌های فشرده گزینش کرده‌ایم و مراحل آموزش، برخی از آن‌ها آغاز شده است؛ در این زمینه نیز ائمه جمعه سراسر کشور می‌توانند به ما یاری رسانند.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=16941

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.