Monday, 8 August , 2022
تبلیغات
17
علیرضا رشیدیان:

امکانات لازم برای سهولت بازگشت زائران اربعین به کشور فراهم شده است

  • کد خبر : 6995
  • 27 سپتامبر 2021 - 13:19
امکانات لازم برای سهولت بازگشت زائران اربعین به کشور فراهم شده است
رییس سازمان حج و زیارت گفت: در مرز مهران امکانات لازم برای سهولت بازگشت زائران به کشور فراهم شده است.

به گزارش جهان تیتر، علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: بر اساس برآورد‌ها تا کنون در مجموع بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شده اند و شش هزار نفر نیز به کشور بازگشتند و از فردا نیز روند بازگشت زائران اربعین شتاب بیشتری می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ستاد اربعین با ۱۶ کمیته فعال که سازمان حج و زیارت نیز مسئولیت یکی از کمیته‌ها را دارد، برنامه ریزی برای سفر اربعین را عهده دار است، گفت: امسال به دلیل دیراعلام شدن سهمیه زائران ایرانی با مشکلاتی مواجه شدیم.

وی گفت: این تاخیر در اعلام پذیرش زائران ایرانی و برخی محدودیت‌ها همانند الزام به تزریق دو دز واکسن، انجام سفر به صورت هوایی و عدم پذیرش زائراز مرز‌های زمینی موجب بروز مشکلات و ناهماهنگی‌ها به ویژه برای ورود کامیون‌ها و تجهیزات موکب‌ها شد.

وی افزود: این عدم هماهنگی موجب کندی کار شد، اما امروزتاحدی این مسائل مرتفع شده و کامیون‌های حامل تجهیزات موکب‌ها وارد شدند و ۱۲۵ موکب در شهر‌های نجف، کربلا ومسیر بین دو شهر دایر و مشغول خدمت رسانی هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص بروز برخی نارضایتی‌ها در زمان روند پیش ثبت نام و اخذ تأییدیه واکسن متقاضیان سفر اربعین گفت: ناچار بودیم برای ثبت نام منتظر تایید کشورعراق باشیم و بر این مبنا برنامه ریزی شد وسهمیه اولیه برای اعزام را ۳۰ هزار زائر اعلام کردند.

وی افزود: بعد از حضور نخست وزیر عراق در ایران و موافقت وی، پذیرش ۳۰ هزار زائر دیگر تایید شد که کار پیش ثبت نام بر اساس سهمیه تعیین شده برای هر استان بر مبنای اعزام زائران در سال ۹۸ آغاز شد.

وی گفت: الزام به تزریق دو دوز واکسن به صورت سیستمی در سامانه سماح و عدم صدور تاییدیه از سوی برخی پایگاه‌های واکسیناسیون موجب شد عده‌ای از متقاضیان که دو دز واکسن را زده بودند با مشکلاتی مواجه شوند که بعد از بروز سانی سامانه وزارت بهداشت و تایید تزریق واکسن این مشکلات نیز مرتفع شد.

وی در خصوص بلیت‌های هوایی نیز با بیان اینکه یکی از الزامات عراق اعزام زائران به صورت هوایی بود، افزود: در این میان عراقی‌ها درخواست مطرح شده برای بازگشت زائرین از مرز زمینی مهران را پذیرفتند.

رشیدیان افزود: برای اعزام‌ها به صورت هوایی، سازمان هواپیمایی همکاری لازم را داشت و تلاش شد تا با قیمت مناسبی بلیت به زائران عرضه شود، اما طی روز‌های نخست بروز برخی تخلفات در حوزه نقل هوایی موجب سردرگمی و نارضایتی زائرین گردید که موضوع پیگیری و رسیدگی شد و بر اساس اعلام مسئولان دستگاه‌های متولی با قانون شکنان به طور قطع برخورد می‌شود.

دولت عراق همچنان بر موضع بسته بودن مرز زمینی تاکید دارد

وی در خصوص علت بسته بودن مرز‌های زمینی هم توضیح داد: این موضوع از سوی کشورعراق مطرح شد و اعلام کرد اجازه تردد از مرز‌های زمینی داده نمی‌شود و همچنان هم بر موضع بسته بودن این مرز‌ها تاکید دارد و می‌گوید توافق ما برای بازگشت زائران آن هم فقط از مرز مهران است.

وی عنوان کرد: وقتی می‌توانیم بگوییم زائران ما به مرز‌ها مراجعه کنند که بدانیم امکانات و زمینه برای ورود توام با عزت، کرامت، سلامت و امنیت فراهم است، اما در وضعیت کنونی این شرایط مهیا نیست و از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه به مرز‌های زمینی مراجعه نکنند.

وی ادامه داد: از اینرو شاهدیم که این فشار‌ها وازدحام‌ها برای بازشدن مرز بر خلاف توافق، منجر به مجروح شدن ۳۶ نفر و فوت یک نفر و یا حرکت به سوی مرز‌های غیر قانونی و رفتن روی مین و بروز حوادثی از این دست می‌شود از اینرو توصیه اکید می‌کنیم که مردم به سوی مرز‌های زمینی نروند.

وی در خصوص بازگشایی موقت مرز‌ها در روز گذشته و امروز هم گفت: برخی کامیون‌های موکب داران برای تردد به خاک عراق دچار مشکل شده بود و از سویی برخی دارندگان ویزا برای عزیمت به مرز‌های زمینی مراجعه کرده بودند که مسوولان کشورمیزبان تعدادی از این افراد را پذیرش کرده و تردد کامیون‌ها را نیز تسهیل نمودند.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه هم اکنون مرز‌های زمینی بسته است، عنوان کرد: فقط مرز زمینی مهران برای بازگشت زائران باز خواهد بود.

وی همچنین در خصوص زائرانی که از مرز مهران به کشورباز می‌گردند هم گفت: این زائران در طول مسیر برای عزیمت به مرز مهران به جای بهره گیری از وسایل نقلیه سواری وغیره فقط از اتوبوس‌ها استفاده کنند و به سلامت خود و رعایت توصیه‌های بهداشتی توجه نمایند.

فروش ۴۸ هزار بلیت هواییما به زائران بازگشتی عراق

رشیدیان عنوان کرد: سازمان هواپیمایی نیز اعلام کرده مقدمات لازم برای بازگشت زائران را فراهم آورده و تاکنون نزدیک به ۴۸ هزار بلیت برگشت فروخته شده است.

رشیدیان بیان کرد: در مرز مهران نیز امکانات لازم از سوی کمیته بهداشت، نقل و تغذیه فراهم می‌شود تا زائران بتوانند به سهولت به مقاصد و شهر‌های خود بازگردند و طبق برنامه ر یزی‌های انجام شده مقرر شده برای عزیمت زائران به مرز مهران نیز از اتوبوس‌های تولیت آستان مقدس حسینی بهره بگیریم .

وی افزود: از فردا نیز نیرو‌های بهداشت و درمان و عده‌ای از راهنمایان زائر به مرز مهران عزیمت می‌کنند تا شرایط لازم برای زائران را فراهم آورند ضمن اینکه تست پی سی آر از مسافران بازگشتی در مبادی فرودگاهی و نیز مرز مهران انجام می‌شود تا سلامت زائران ما تامین شود.

رییس سازمان حج و زیارت توصیه کرد: زائران، بهداشت را به طور جدی رعایت کنند حتی بعد از بازگشت به کشور نیز تا چند روز از دید و بازدید خودداری کرده و فاصله اجتماعی رعایت کنند.

وی در خصوص موضوع سلامت زائران در کربلا و نجف هم گفت: مراکز درمانی به صورت فعال و ۲۴ ساعته در خدمت زائران هستند.

وی در خصوص استقبال عراقی‌ها ازحضور زائران ایرانی گفت: این استقبال بی نظیر است آن هم از سوی مردمی که تمام هستی خود را در طبق اخلاص می‌گذارند.

وی تصریح کرد: راهپیمایی اربعین معرف اسلام ناب محمدی (ص)، وحدت و از خودگذشتگی و عشق است و امروز بیش ازهر زمان نیازمند این ارزش‌های انسانی و الهی هستیم و زیارت اربعین اثرات بسیاری در حوزه فردی و اجتماعی دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر ظرفیت‌های گسترده زیارت بویژه مراسم اربعین حسینی و آثار ماندگار آن در حوزه‌های فردی، اجتماعی و تقویت اخلاق و معنویت در جامعه افزود: وقتی فردی در کنار ائمه اطهار (ع) قرار می‌گیرد در این حضور قلب، اخلاص می‌یابد و شاهد تقویت بنیان‌های فکری، فرهنگی و معنوی زائر هستیم که در بازگشت به شهر و محله و روستای خود نورانیتی را منتقل می‌کند که بر سایر افراد هم ساری و جاری می‌شود.

وی با اشاره به گسترش واکسیناسیون در ایران و عراق ابراز امیدواری کرد که سفر کاروان‌های زیارتی بعد از ماه صفر از سرگرفته شود و حضور در اربعین مقدمه‌ای برای سفر‌های زیارتی باشد.

رشیدیان تصریح کرد: یکی از اهدافم از این سفرپیگیری برای نهایی شدن تفاهم با مسوولان ذیربط عراق برای از سرگیری اعزام‌ها به عتبات عالیات است.

بیشتر بخوانید:

آماده باش امدادگران برای خدمات رسانی به زائران اربعین

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=6995

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.