Tuesday, 6 December , 2022
تبلیغات
19
حجت‌الاسلام ابوترابی‌ فرد در خطبه‌های نماز جمعه:

اقتصاد به ابزاری برای استعمار ملت‌های جهان تبدیل شده است

  • کد خبر : 12177
  • 21 ژانویه 2022 - 13:09
اقتصاد به ابزاری برای استعمار ملت‌های جهان تبدیل شده است
خطیب نماز جمعه تهران گفت: امروز دانش فکر و اقتصاد به ابزاری برای استعمار و غارت ملت‌های جهان تبدیل شده است، زورگویان از این ابزار برای مصادره ملت‌ها به نفع خویشتن بهره می‌گیرند.

به گزارش جهان تیتر، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌ فرد خطیب نماز جمعه این هفته تهران ضمن اشاره به عهدنامه امام‌علی (ع) در انتصاب مالک‌اشتر به عنوان استاندار مصر، گفت: این سند مهم و صحیح، تبیین‌کننده نظام عقلانیت دینی و انقلابی برای حکمرانی شایسته به منظور ساخت جامعه در تراز قرآن کریم است.

وی ادامه داد: در منطق عقلانی، علمی نهج‌البلاغه، نظام سیاسی برای دستیابی به دو آرمان مهم شکل می‌گیرد؛ اول فراهم آوردن زمینه تعلیم، تربیت، رشد، تعالی، پاسخ به همه نیازهای بشر و توسعه انسانی به معنای واقعی کلمه است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: دوم، عمران و آبادانی جامعه و کشور است که موضوع یکی از اهداف، انسان و موضوع هدف دوم جغرافیا و کشور است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: انسان در قله کمال و تعالی و رفاه و آسایش و امنیت و کشور در قله آبادانی و عمران، دستیابی به زیرساخت های توسعه و پیشرفت که این همان تمدن اسلامی است که رهبری معظم انقلاب اسلامی نویدبخش آن هستند، در فرازهای نهج‌البلاغه توصیف شده‌اند.

وی تصریح کرد: برای دستیابی به این دو آرمان به دو ابزار اشاره کردم؛ اول نظام تأمین مالی، زیرا نظام سیاسی باید از درآمد پایدار و مبتنی بر تولید برخوردار باشد، دوم قدرت دفاعی بازدارنده و امنیت‌آفرین است.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: در فرازهای بعدی، علی‌بن‌ابی‌طالب (ع) به توصیف و تبیین ارکان دولت در اندیشه سیاسی اسلام می‌پردازد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود: یکی از پیچیده‌ترین مفاهیم مطرح در علم سیاست، دولت و ارکان آن است؛ در این سند مهم به تمام ابعاد و زوایای نظریه دولت از جمله چگونگی شکل‌گیری دولت، ویژگی‌ها و شاخص‌های حاکمان، حکمرانان، سیاست‌ورزان در اندیشه سیاسی علی‌بن‌ابی‌طالب (ع)، رابطه حکمرانان با مردم و رابطه مردم با حکمرانان، نهادهای اجتماعی، سیاسی، قضائی، اقتصادی و اداری در اندیشه سیاسی اسلام پرداخته شده است.

وی گفت: اگر مسئولین، حاکمان، سیاست‌ورزان به آن توجه کنند، با یک تحول عظیم در همه عرصه‌ها روبرو خواهیم بود.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: در این سند، حکمرانی مهمترین مسئله و رکن مورد توجه، جایگاه فرهنگ، معنویت و ارزش‌های اخلاقی در نظام سیاسی در تراز قرآن کریم است. از نگاه علی‌بن‌ابیطالب، رابطه معناداری بین اخلاق و معنویت و حکمرانی و سیاست وجود دارد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: جدایی سیاست و اقتصاد از فرهنگ و معنویت در اعصار مختلف تاریخ و عصر حاضر باعث شده است که سیاست و اقتصاد را به ابزاری برای افزایش قدرت برای مطامع انسان‌ها و جریان‌های قدرتمند تبدیل کند.

وی ادامه داد: لذا از این ابزار برای مصادره منافع ملت‌ها به نفع خویشتن بهره می‌گیرند. در این قرون اخیر چگونه قدرت، دانش، علم و اقتصاد به ابزاری برای استثمار، استعمار و غارت منافع ملت‌های جهان تبدیل شد.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در این منشور بیش از هر اصل بر فضائل اخلاقی، معنویت، رابطه انسان با مبدأ هستی، رابطه حکمرانان و حاکمان با عالم آخرت و قیامت، رابطه حاکمان بر خویشتن و نفس، هواها و امیال تأکید می‌کنند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود: علی علیه‌السلام در این برنامه راهبردی و استراتژیک در سطوح مختلف حکمرانی، سیاست‌ورزی و مدیریت بر رعایت اصول و ارزش‌های والای عقلانی و وحیانی تأکید می‌کنند.

وی گفت: در فرازی که قرائت کردم، حضرت امیر (ع) شخصیتی مانند مالک اشتر که شخصیت فرزانه، فرهیخته و حق‌مدار و با یک کارنامه درخشان است را مورد مخاطب قرار می‌دهند و فرمانی مبنی بر رعایت دقیق اصول، مبانی، ارزش‌های اخلاقی و اسلامی برای او صادر می‌کنند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: این سخن علی علیه‌السلام اشاره به یک نکته مهم و حیاتی دارد و آن این است که انسان همیشه در معرض خطر است. انسان اگر در قله‌های تقوا و ایمان بود، در معرض آسیب و سقوط است و اگر این انسان به قدرت سیاسی دست یابد، این خطر و تهدید جدی می‌شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تصریح کرد: اگر انسان مؤمن به قدرت اقتصادی دست پیدا کرد در معرض خطری بالاتر قرار می‌گیرد، لذا علی علیه‌السلام تاکید می‌کند: مالک؛ خودسازی، نظارت بر خویشتن، تنظیم رابطه با خدا با خلق، مهار هوا و هوس، اصل ضروری و اجتناب‌ناپذیر برای مدیریت و اصلاح جامعه انسانی است. مالک؛ اگر خویشتن را اصلاح نکنی، قادر به حرکت اصلاحی در جامعه نیستی. مالک؛ اگر رابطه خود را با خدا تنظیم نکنی، نمی‌توانی رابطه خویش با جامعه را اصلاح و تنظیم کنی. مالک متقی؛ مالک پرهیزگار؛ مالکی که در جنگ صفین از آن آزمون سربلند بیرون آمدی، در مقام استانداری مصر، مراقب رابطه خویش با خدا باش.

وی اضافه کرد: علی علیه‌السلام می‌آموزد که نگاه به خداوند، قدرت، قدرت او بر هستی و نظامات آن باید اصلاح شود تا مدیریت سامان یافته به نتیجه برسد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: اگر حکمرانان، مدیران، حاکمان و مسئولین در نظام سیاسی به خویشتن نپردازند، به بیان رهبر معظم انقلاب خودسازی را سرلوحه‌ حرکت خویش قرار ندهند، نمی‌توانند در اصلاح جامعه خویشتن گام موفقی بردارند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: در خطبه‌های نماز جمعه، خطیب باید اولاً خویشتن و ثانیاً دیگران را به تقوا توصیه کند.

وی گفت: امیر در کلامی می‌فرماید؛ تقوا امروز برای ما دژ مستحکم و سپری است برای حراست از تهدیدها؛ فردا راهی به سوی بهشت برتر است

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر می‌فرمایند: مالک، اگر گرفتار خودبزرگ‌بینی و قدرت‌طلبی شوی و قدرت خدا را از یاد ببری، بدون تردید گرفتار پیامدهای سنگین او خواهی شد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: همه اقشار و آحاد جامعه باید این سخن را مورد توجه قرار دهند، اما حاکمان، حکمرانان و مقامات مسئول در نظام اسلامی، مخاطب اول این سخن علی‌بن‌ابیطالب هستند.

وی گفت: فرمان دوم نیز این است که فرمان خدا را بر هر دستوری مقدم داشت.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ابتدای خطبه‌های دوم نماز جمعه تهران ضمن اشاره به فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: در آستانه میلاد بانوی نخست جهان اسلام حضرت صدیقه فاطمه زهرا سلام الله علیها قرار داریم؛ بانویی که رمز بعثت و تداوم حیات وحیانی است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود: چه زیبا است که روز میلاد این بانوی نخست، مظهر طهارت، پاکی، صداقت، شجاعت، دانش، معرفت، زهد، عفت و پاکدامنی به نام زیبای روز زن نام‌گذاری شده است.

وی تصریح کرد: پیام این نامگذاری آن است که جامعه زنان ما که مفتخر به پیروی از مسیر اهل بیت هستند، باید در اعتلای بانوی بزرگ، سخت بکوشند و جدی باشند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: در حوزه رابطه با نامحرمان، حفظ حدود شرعی که یکی از مهمترین اصول برای حفظ نهاد خانواده است، اگر خواهران گرانقدر ما که بسیاری از آنان و فرزندانشان نام صدیقه کبری، زینت‌بخش خانه و خانواده آنان است، گوهر حجاب را گرامی بدارند، نهاد خانواده را پاسداری کرده‌اند، حراست از نهاد خانواده مرهون حراست از گوهر گرانبهای حجاب است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: مادران عالیقدر شهدا و جانبازان پرافتخار، بالاترین نقش را در حفظ هویت ملی، دینی و اسلامی کشور و جهان اسلام داشتند؛ اگر مدرسه‌ای که آنان تأسیس کردند و به عنوان معلم در این مدرسه حضور داشتند، شکل نمی‌گرفت، این فرزندان پا به عرصه‌ مجاهدت و ایثار، نمی‌گذارشتند.

وی اضافه کرد: تمام ارزش‌های امروز جامعه ما، مرهون تلاش، ایثار، حضور به هنگام و خدمات انسان‌ساز مادران ما است. مادرانی که راه فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و زینب کبری (س) مشعل پرفروغی فراروی آنان بود.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: خواهران بزرگوار، مادران عزیز، حفظ اقتدار و عزت ملی و اسلامی مرهون حفظ نهاد خانواده است. جامعه‌پردازی بدون نگاه به خانواده تحقق پیدا نمی کند، شما مدیران و آموزگاران این مدرسه هستید.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود: این رسالت را پاس دارید. نقش شما در دوران بیماری کووید ۱۹، در مدیریت خانه و ایفای نقش به عنوان یک معلم دلسوز بر کسی پوشیده نیست.

وی تصریح کرد: امروز نقش پرستاران به عنوان فرزندان صدیقه کبری فاطمه زهرا سلام‌الله علیها در برون‌رفت از این آزمون سخت و قرار گرفتن در این جایگاه تحسین برانگیز، بر کسی پوشیده نیست.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: در این روزها شاهد چند رویداد مهم و تاریخ‌ساز هستیم، اولا سفر رئیس‌جمهور به کشور روسیه و ثانیاً برگزاری مانور مشترک دریایی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به همراه نیروی دریایی چین و روسیه هستیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ادامه داد: این رویدادها پیام‌آور تحولات مهمی در آینده منطقه و جهان است. اولاً این نکته را اشاره کنم از نگاه سیاستمداران، سیاست‌ورزان و نظریه‌پردازان سیاسی و اجتماعی که هزاره سوم، هزاره‌ آسیا است.

وی اضافه کرد: آسیا با در اختیار داشتن بالاترین جمعیت در کره‌ خاکی، از جایگاه بسیار ممتاز و برجسته‌ای برخوردار است. نقش جمعیت در تحولات سیاسی و اجتماعی چند دهه پیش‌رو، بسیار تعیین‌کننده است.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: سازمان ملل پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت مسلمانان در کره خاکی از پیروان همه ادیان و مکاتب پیشی می‌گیرد و این وزن جمعیتی، نقش مهمی در جابجایی معادلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد گفت: آسیا مهد تولد ادیان آسمانی بوده است. آسیا را به عنوان نماد فرهنگ، ارزش‌های انسانی و اخلاقی می‌شناسند. دو جنگ جهانی اول دوم را اروپا و غرب بر آسیا تحمیل کردند؛ آسیا برای جهان پیام‌آور معنویت و اخلاق بوده است.

وی اضافه کرد: امروز آسیا به عنوان قطب تولیدکننده انرژی و قطب اقتصادی مصرف‌کننده انرژی در جهان جایگاه بسیار تعیین‌کننده‌ای دارد. کشورهای تولید کننده انرژی و کشورهایی که از انرژی برای بزرگ‌ شدن اقتصاد جهان استفاده می‌کنند، در این قاره حضور دارند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: سهم آسیا در تولید ناخالص داخلی دنیا، بر مبنای برابری قدرت خرید در سال ۲۰۰۰ میلادی، برابر با ۳۲ درصد بوده است؛ در سال ۲۰۱۷ میلادی این سهم به ۴۲ درصد افزایش پیدا کرده است؛ انتظار می‌رود تا سال ۲۰۴۰ از مرز ۵۲ درصد فراتر رود، یعنی آسیا به تنهایی بیش از ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار قرار خواهد داشت.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: در سال ۲۰۰۰ میلادی در بخش مصرف که نقش مهمی دارد، آسیا ۲۳ درصد از کل مصرف دنیا را به خود اختصاص داده است و در سال ۲۰۱۷ میلادی این سهم به ۲۷ درصد افزایش یافته است و پیش‌بینی این است که تا سال ۲۰۴۰ به بیش از ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت؛ یعنی ۴۰ درصد از مصرف دنیا در قاره آسیا است.

وی ادامه داد: ۲۷ درصد از جریان تجارت کالا در سال ۲۰۰۰ به قاره آسیا اختصاص داشته است که در سال ۲۰۱۷ به ۳۲ درصد افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۴۰ میلادی فراتر از ۴۲ درصد باشد.

خطیب‌ نماز جمعه تهران گفت: جریان سرمایه به سمت قاره آسیا در حال حرکت است، در بازه سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷، از ۱۳ درصد سهم سرمایه‌گذاری به ۲۳ درصد ارتقا یافته است و پیش‌بینی این است که سهم سرمایه‌گذاری در آسیا تا سال ۲۰۴۰ به بیش از ۳۵ درصد از سرمایه‌های کل دنیا افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: بنابراین به دلایل مختلف ایران باید رابطه خود را با کشورهای این قاره را مستحکم کند.

خطیب‌ نماز جمعه تهران اضافه کرد: کشور روسیه، همسایه ما است. تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی در چارچوب مصالح و منافع ملی برای ایران که امروز در یک موضع قدرت قرار دارد، ضرورت است، ایرانی که در طول چهار دهه نشان داده است در برابر زیاده‌خواهی استکبار و امریکا، با قدرت ایستاده است؛ تحکیم روابط این کشور مقتدر با کشورهایی که در امروز و آینده جهان نقش مهمی را ایفا خواهند کرد می‌تواند در ارتقای سطح امنیت منطقه ایفای نقش کند.

__

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ادامه داد: مانور مشترک نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران عزت‌آفرین و نیروی دریایی چین و روسیه در آب‌های گرم اقیانوس، می‌تواند در ارتقای سطح امنیت منطقه نقش مهمی را ایفا کند.

وی تصریح کرد: لذا بر خلاف آنکه بعضی از تحلیلگران قلم می‌زنند، امروز این جمهوری اسلامی است که در چارچوب منافع ملی خویش نقشه راه همکاری خود را با دیگران تعریف می‌کند.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: جمهوری اسلامی است که چشم‌انداز گسترش روابط سیاسی و اقتصادی را با کشور قدرتمند روسیه تعریف می‌کند و به مذاکره می‌نشیند و با استقبال حاکمان، حکمرانان و ریاست محترم جمهوری روسیه روبرو می‌شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تصریح کرد: ما در این سال‌ها، شاهد همکاری دو کشور در بسط امنیت در منطقه و مقابله با زیاده‌خواهی آمریکا بوده‌ایم و این تجربه گرانسنگ می‌تواند پشتوانه همکاری‌های همکاری سه کشور برای افزایش اقتدار ملت‌های آسیا و توازن قدرت به نفع ملت‌های منطقه باشد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران تصریح کرد: امیدوارم که در این مسیر عالمانه و هوشمندانه، قدم‌های جدی برداشته شود و مدیران محترم و مسئولین دستگاه‌های اجرایی از این مذاکرات بسیار گسترده و عمیق برای ارتقای ظرفیت و افزایش اقتدار ملی بالاترین بهره را به دست بیاورند.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=12177

ثبت دیدگاه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها