Saturday, 25 June , 2022
تبلیغات
8

اقامتگاه بوم گردی در ایران

  • کد خبر : 13793
  • 15 مارس 2022 - 1:02
اقامتگاه بوم گردی در ایران
اقامتگاه بوم گردی برای پذیرایی آن دسته از افراد بوم گرد و مسافرانی مناسب است که بیشتر به محیط زیست و سبک بومی آن منطقه علاقه دارند. 

چند سالی است که به دلایل مختلف سفرهای داخلی در ایران افزایش یافته است. با توجه به همین موضوع و کمبود هتل ها و همچنین بالا بودن نرخ اتاق در هتل ها، و نیز تمایل بیشتر مسافران به حضور در فضایی محلی برای درک و استفاده بهتر از محیط مقصد ِ سفر، بحث استفاده و حضور در اقامتگاه بوم گردی داغ شده است.

به گزارش جهان تیتر، اقامتگاه بوم گردی تعریف خاصی دارد و باید از ملاک ها و فاکتورهایی پیروی کند تا در این دسته قرار بگیرد. برای آشنایی بیشتر و بررسی دقیق این موضوع، مقاله زیر گردآوری شده است تا مدخلی برای شناخت اقامتگاه های بوم گردی و شناخت و تعریف این موضوع باشد.

بوم گردی به چه معناست؟

برای آشنایی با مفهوم بوم گردی، بهتر است ابتدا واژه اکوتوریسم را برایتان شرح دهیم. احتمالاً بارها واژه اکوتوریسم را شنیده‌اید که شامل دو کلمه “اکو” یا “Eco” و “Tourism” می‌شود. اکو از زبان یونانی الهام گرفته و به معنای مفهومی از زیستگاه و محیط زیست است و توریسم هم معنای گردشگری را می‌رساند. حال می‌توانید مفهوم بوم گردی را بهتر درک کنید. در واقع بوم گردی همان سفر مسئولانه ای است که بیش از هر چیز به طبیعت و حفظ ان توجه دارد. بوم گردی در واقع بازدید از زیست بوم یک منطقه است بطوری که به هیچ یک از ویژگی های محیطی فرهنگی طبعیی و اجتماعی اصیل منطقه خدشه ای وارد نشود.

بوم گرد یا اکوتوریست گردشگری است که به بازدید  از یک منطقه و جاذبه های آن می رود و از امکاناتش استفاده می کند اما کمترین اثر منفی رابر ساختار محیط زیست می گذارد بوم گرد خود را نسبت به محیط مسئول می داند و تلاش دارد تا الگوی زیستی  و فرهنگی منطقه را حفظ کند.

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

اقامتگاه‌ ها برای پذیرایی آن دسته از افراد بوم گرد و مسافرانی مناسب است که بیشتر به محیط زیست و سبک بومی آن منطقه علاقه دارند. برای مثال اگر شما به یک هتل 5 ستاره بروید، تفاوت خاصی را در اتاق‌ها حس نخواهید کرد، اما اقامتگاه های بوم گردی اینطور نیستند، طوری که با رفتن به این مکان سنتی می‌توانید به راحتی فضای قدیمی هر شهر را در اقامتگاه‌ها حس کنید. 

در این اقامتگاه ها سعی می شود تا کمترین آسیب به محیط وارد آید و مهمان نیز تا حدودی با فرهنگ جامعه میزبان آشنا شود. این اقامتگاه ها بیشتر به واسطه افراد محلی اداره می شوند تا در انتقال ویژگی های اجتماعی و فرهنگی موفق تر عمل کنند. تزیینات و ساختار اقامتگاه های بوم گردی نیز تداعی کننده ویژگی های همان منطقه هستند و حتی غذاهای سرو شده در آن نیز از میان خوراک های محلی انتخاب می شود.

اقامتگاه‌ های بوم گردی چه امکاناتی دارند؟

بیشتر اقامتگاه‌های بوم گردی، سطح مناسبی از امکانات رفاهی و بهداشتی را برای گردشگران فراهم کرده‌اند. این اقامتگاه‌ها معمولا مجهز به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدرن هستند. اما ممکن است با امکاناتی نظیر پنکه سقفی، بخاری هیزمی، بخاری نفتی و… هم مواجه شوید. بیشتر اقامتگاه‌های بوم گردی از سطح بهداشت مناسبی برخوردار هستند اما توجه داشته باشید که در اکثر این اقامتگاه‌ها، حمام و سرویس بهداشتی در بیرون از اتاق‌ها قرار گرفته و اشتراکی است. سیستم خواب در اقامتگاه‌های بوم گردی لحاف و تشک است و گاهی ممکن است تخت هم باشد. هزینه‌های اقامتگاه‌های بوم گردی به ازای اقامت هر شب برای هر نفر محاسبه می‎گردد و صبحانه را نیز شامل می‌شود. اکثر این اقامتگاه‌ها آشپزخانه دارند و غذاهای سنتی محلی را پخت می‌کنند. بدین معنی که در صورتی که دوست داشته باشید می‌توانید برای وعده‌های غذایی ناهار و شام، طعم غذاهای محلی منطقه را بچشید.

ویژگی های یک اقامتگاه بوم گردی

ویژگی های یک اقامتگاه بوم گردی و استاندارد های آن چیزی است که توسط  سازمان میراث فرهنگی تعریف می شود  و  بخشنامه های متعددی در این حوزه فعالیتی وجود دارد. ما در اینجا بطور خلاصه می گوییم که ویژگی های کلی این اقامتگاه ها چیست و نحوه ارائه خدمات در آنها چگونه است.

طراحی بومی

یکی از ویژگی هایی که به محض ورود به یک روستا یا شهر  توجه شما را به خود  جلب می کند  ساختار خانه ها و ساختمان ها و نوع طراحی آنهاست. اقامتگاه های بوم گردی هم به عنوان نماینده ای از ویژگی های منطقه باید بر اساس معماری سنتی طراحی شده باشند. بیشتر این نوع اقامتگاه ها، خانه ها و بناهای قدیمی هستند که احیا و تجهیز شده اند تا مورد استفاده عموم مردم قرار  گیرند.

میزبانان در اقامتگاه بوم گردی

یکی از بهترین کسانی که می تواند فرهنگ مقصد را به شما ارئه کند  میزبانان اقامتگاه هستند که لباس محلی پوشیده اند و تلاش  می کنند به خوب به سوالات شما در زمینه فرهنگ پاسخ دهند. این یکی از ویژگی های مهم اقامتگاه های بوم گردی به شمار می ورد معمولا میزبانان این اقامتگاه ها وقت زیادی را با مسافران می گذرانند و تلاش دارند تا بخش هایی از فرهنگ منطقه را به آنها یاد دهند.

خوراکی ها و نوشیدنی ها

بخش خوشمزه ها در اقامتگاه های بوم گردی یکی از چیزهایی است که بسیاری را راهی این نوع اقامتگاه ها و شیفته آنها می کند. در طول اقامت در این اقامتگاه ها خبری از غذاهای روتین رستوران ها نیست. در اینجا اشپزهای محلی و بیشتر خانم ها برای شما نان محلی می پزند و غذاهای محلی برایتان اماده می کنند.

توجه به محیط زیست

اقامتگاه های بوم گردی راهی برای کاهش آسیب های گردشگری به محیط زیست هستند و در ترویج اصول حفاظت از محیط زیست  و توسعه پایدار  نقش دارند. البته همه اقامتگاه ها ملزم به رعایت اصول نیستند اما با رعایت آن می توانند درجه بالاتری  داشته باشند و بیشتر  مورد توجه بوم گردها قرار بگیرند.

مدیریت پسماند

یکی از کارهایی که باید در اقامتگاه های بوم گردی به عنوان بدیهی ترین اصل حفاظت از محیط زیست به آن توجه شود، مدیریت پسماند است. جداسازی زباله های قابل بازیافت و زباله های خشک و تر از ویژگی های یک اقامتگاه مسئول در برابر محیط به شمار می رود.

صرفه جویی در مصرف آب

آب مایه حیات است و این روزها در بیشتر نقاط جهان وضعیت خوبی ندارد. سیستم های مختلفی برای کاهش مصرف آب تعریف شده و راه های زیادی در این زمینه پیشنهاد شده است که اقامتگاه های بوم گردی باید حتی الامکان آنها را به کار ببندند.

استفاده درست از انرژی

گاز و برق از انرژی هایی هستند که همه ما از آنها استفاده می کنیم. یک اقامتگاه بوم گردی خوب جایی است که به شکل مصرف این انرژی ها توجه دارد و حتا می تواند آنها را با انرژی های تجدید پذیر جایگزین کند.

در این راستا استفاده از پنل های خورشیدی یکی از بهترین چیزهایی است که در یک اقامتگاه بوم گردی به چشم می خورد. استفاده حداکثری از نور محیط و سیستم نورپردازی درست هم در کاهش مصرف بی رویه انرژی بی تاثیر نیست.

دکوراسیون

وقتی  وارد  یک اقامتگاه  بوم گردی می شوید باید کاملا حس کنید  که به یک خانه محلی قدم گذاشته اید و حتی کارکنان میزبانانی هستند که به شما فرصت داده اند چند روزی را در خانه شان بگذرانید.

از کوچکترین چیزها در حیاط گرفته تا تزیینات مورد استفاده  بر در  و دیوار ها و حتی وسایل  پذیرایی   باید نشانی از سنت و فرهنگ داشته باشد. مسلما  پوشش کف اتاق ها در شمال و جنوب کشور باهم متفاوت است و همین نوعی تمایز بین انها  محسوب می شود.

وجود کُرسی، صنایع دستی، نوع سفره و محل غذا خوردن، چیدمان رختخواب و تخت و …. همه و همه نشانگر دکوراسیون خانه های همان منطقه هستند و باید حس حضور در خانه یکی از بومی ها را به شما بدهند.

در هر جامعه  محلی  مراسم خاصی وجود دارد این مراسم ممکن است مقیاسی  بزرگ داشته باشند  و کل  جامعه محلی را  درگیر  کننده و ممکن است به رقص و اوازی متاه در یک خانه ختم شوند به هر حال اینها جزئی مهم از فرهنگ به شمار می روند و تنها راه حفظ شان تکرار آنهاست.

یکی از مسئولیت های اقامتگاه های بوم گردی هم نشان دادن فرهنگ است که باعث می شود اجرای مراسم در اقامتگاه ها مورد توجه قرار گیرد. رقص ها و موسیقی های محلی، بازی های سنتی، لالایی ها و … همه و همه چیزهایی هستند که می توانید در اقامتگاه های بوم گردی شاهدشان باشید.

خدمات بهداشتی و رفاهی

نوع ارائه خدمات در اقامتگاه های بوم گردی متفاوت هستند که در اینجا به موارد مهم آن اشاره می کنیم:

حمام و سرویس بهداشتی

گفتیم که اقامتگاه بوم گردی  باید  بیشتر  شبیه یک خانه و مهمانان و میزبانان شبیه  اعضای یک خانواده باشند در  اینجا اعضای  خانواده از سرویس های بهداشتی  و حمام مشترک استفاده می کنند.

دلیل این کار می تواند به ساختار خانه های قدیمی بازگردد و برای آنکه کمترین آسیب متوجه آنها شود تعداد سرویس ها کاهش می یابد. دلیل دیگر حفظ شکل سنتی است و نمی توان آن را خیلی مدرن و امروزی کرد. البته حفظ بهداشت در این اقامتگاه ها به شدت مورد توجه قرار می گیرد و نباید نگران آن باشید.

نوع سرویس دهی

در اقامتگاه های بوم گردی  همه چیز بر عهده خودتان است یادتان باشد که شما به اینجا آمده اید تا مانند محلی ها زندگی کنید. در  اقامتگاه های بوم گردی  خبری از خشکشویی نیست تنها یک آشپز خانه در آنها وجود دارد و بر روی امکاناتی نظیر کمد مخصوص و اتاق مجهز هم نمی توانید حساب باز کنید.

جای خواب

معمولا سیستم خواب در اقامتگاه ها کف خواب است و تنها برخی از آنها تخت خواب دارند. به این موضوع توجه کنید و آن را از قلم نیندازید.

سیستم گرمایشی و سرمایشی

بسته به منطقه ای که به آن سفر می کنید با سیستم های گرمایشی و سرمایشی متفاوتی مواجه هستید. البته در بسیاری از اقامتگاه ها از نوع مدرن این سیستم ها استفاده می کنند اما شما ممکن است در میان آنها با بخاری هیزمی، نفتی، پنکه سقفی و …. هم مواجه شوید و خبری از شوفاژ و بخاری های گازی و … نباشد.

هزینه ها

واقعیت این است که اگر به فکر جیب تان باشید  اقامت در اقامتگاه های بوم گردی را به هتل های چند ستاره ترجیح می دهید. این تنها  یک دلیل ساده است برای انکه نظرتان را در مورد این اقامتگاه ها عوض کنید.

علت کاهش هزینه ها در این نوع اقامتگاه ها به این دلیل نیست که قرار است شما خدمات بدی را دریافت کنید. در واقع نوع خدمات در این اقامتگاه ها متفاوت است و همین تاثیری مستقیم بر هزینه ها می گذارد.

شما در اقامتگاه بوم گردی هزینه کمی می پردازید و خدمات کمتری نسبت به هتل ها دریافت می کنید اما در عوض فرصت یادگیری بیشتری دارید. از محیط زیست مقصد گرفته تا نوع غذاها و آداب و رسوم مردم را در همین مکان ها می شناسید و این را نمی شود با پول ارزش گذاری کرد.

راهنمایان محلی

چند بار در یک مقصد موفق به پیدا کردن جاذبه مورد نظرتان نشده و یا آن طور که باید در موردش اطلاعات به دست نیاورده اید؟! یکی از ویژگی های اقامتگاه های بوم گردی حضور راهنمایان و بلدهای محلی در آنها و تلاش برای فراهم کردن فرصت بازدید از سیمای طبیعی و بستر فرهنگی منطقه برای مسافران است.

کمک های اولیه و خدمات پزشکی

بسیاری از اقامتگاه های بوم گردی  در محیط های طبیعی  و به دور از مراکز شهری قرار دارند و این بدان معنی  است که خدمات امدادی  از آنها فاصله دارد. به همین دلیل این اقامتگاه ها باید مخاطرات و حوادث مرتبط با فعالبت خود را شناسایی کنند. در مراحل صدور  مجوز آن را ارائه دهند.

سابقه اقامتگاه بوم گردی در ایران

از یک دهه قبل  بود که واحد های بوم گردی به تدریج در ایران به وجود آمدند. مناطق گردشگر پذیر به صورت خود جوش واحدهایی را ایجاد  کردند که نشانه هایی از جوامع محلی داشت و حال وهوای سنتی را برای مردم تداعی می کرد.

این واحدها  مانند امروز شناسنامه نداشتند و آن چنان نظارتی روی آنها نبود. با توجه به استقبال  گردشگران ضوابط تشکیل  این واحد ها توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور  تدوین شد و کسب و کارهای کوچکی در این زمینه شکل گرفت.

حالا اقامتگاه های بوم گردی در بیشتر نقاط ایران اعم از شهر و روستا، فعالیت می کنند. روستاها و مناطق نمونه گردشگری، کویرها و مناطق جنگلی و همه روستاهای کشور که دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و … هستند مکان های مناسبی برای احداث اقامتگاه به شمار می روند.

اقامتگاه بوم گردی در ایران

اگر هوس  اقامت در  این اقامتگاه ها را دارید می توانید در بسیاری  از روستاها آنها را بیابید. این اقامتگاه ها در سراسر ایران و تقریبا در تمامی استان ها پراکنده اند و با کمی جستجو به راحتی می توانید  آنها را پیدا کنید.

اقامتگاه های بوم گردی در ایران از نظر امکانات و کیفیت ارائه خدمات ۳ نوع مختلف دارند و به درجه ۱، ۲ و ۳ تقسیم می شوند.

پذیرش مسافر در اقامتگاه بوم گردی ایران

پذیرش مسافر در اقامتگاه های بوم گردی از قوانینی مانند هتل ها تبعیت می کند و قانون های آن بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران تعریف شده اند. همراه داشتن مدارک شناسایی برای ورود به اقامتگاه الزامی است و برای برخی از اقامتگاه ها باید از قبل رزرو داشته باشید.

احداث اقامتگاه بوم گردی در ایران

شاید با خواندن این مطلب به فکر خانه ای قدیمی افتادید که سال هاست خاک می خورد و هوس کرده اید یکی از این اقامتگاه ها را در آن احداث کنید. در این صورت باید بدانید که برای این کار سر و کارتان با سازمان میراث فرهنگی منطقه است و باید بخشنامه هایش را مو به مو اجرا کنید.

لینک کوتاه : https://www.jahantitr.com/?p=13793

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.